Spółka z o.o. może reprezentować w sądzie spółkę komandytową

14.11.2017, 07:30; Aktualizacja: 14.11.2017, 09:44
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Prawo komplementariusza będącego osobą fizyczną do działania w imieniu spółki komandytowej wynika z tego, że jest jej wspólnikiemźródło: ShutterStock

Spółkę komandytową reprezentują wspólnicy nazywani komplementariuszami. Często funkcję taką pełni osoba prawna – zazwyczaj spółka z o.o. Kto w takiej sytuacji powinien reprezentować spółkę komandytową np. w postępowaniu sądowym?

W takim przypadku reprezentacja spółki komandytowej w sądzie należy właśnie do spółki z o.o., która jest komplementariuszem. W praktyce w imieniu spółki komandytowej działają określone osoby fizyczne będące członkami zarządu spółki z o.o. Występują one wtedy jako zarząd osoby prawnej – komplementariusza w imieniu i ze skutkiem prawnym dla spółki komandytowej. Tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2016 r. (sygn. akt V CZ 26/16).

Reprezentowanie spółki komandytowej przez komplementariusza będącego osobą prawną różni się od reprezentowania jej przez komplementariusza, który jest osobą fizyczną.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie