statystyki

Inwestor niewnoszący sprzeciwu solidarnie odpowie za zapłatę

05.09.2017, 07:50; Aktualizacja: 05.09.2017, 10:03
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Inwestor w ciągu 30 dni od doręczenia mu zgłoszenia może złożyć wykonawcy (oraz podwykonawcy) pisemny sprzeciw wobec wykonania danych robót przez podwykonawcęźródło: ShutterStock

Od niedawna obowiązują nowe przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za regulowanie należności wobec podwykonawców. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby konkretny podwykonawca mógł skorzystać z tych rozwiązań?

Nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem czerwca tego roku. Zostały wprowadzone ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. z 2017 r. poz. 933). Zawarte w niej unormowania zmodyfikowały m.in. art. 6471kodeksu cywilnego. Według obowiązujących regulacji wykonawca nie musi, jak poprzednio, uzyskać zgody inwestora na powierzenie podwykonawcy wykonania części zamówienia, warunkującej powstanie odpowiedzialności solidarnej inwestora za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcom. W obecnym stanie prawnym obowiązek uzyskania zgody zastąpiono zgłoszeniem inwestorowi (przez wykonawcę lub podwykonawcę) zakresu robót, które mają być powierzone podwykonawcy.

Jednakże zgłoszenie to musi spełniać kilka warunków, aby jego skutkiem była odpowiedzialność solidarna inwestora. Zgłoszenie powinno mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. Musi również wskazywać szczegółowo podwykonawcę oraz określać zakres robót, które on wykona. Ponadto zgłoszenie należy doręczyć inwestorowi przed przystąpieniem danego podwykonawcy do wykonania robót określonych w zgłoszeniu.

Z kolei inwestor w ciągu 30 dni od doręczenia mu zgłoszenia może złożyć wykonawcy (oraz podwykonawcy) pisemny sprzeciw wobec wykonania danych robót przez podwykonawcę. W takim przypadku inwestor nie będzie odpowiadał względem podwykonawcy za zapłatę wynagrodzenia należnego mu od wykonawcy.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie