statystyki

Po wygraniu sporu o patent do odzyskania tylko część wydatków

23.05.2017, 07:20; Aktualizacja: 23.05.2017, 09:27
Wynagrodzenie negocjuje bezpośrednio przedsiębiorca z rzecznikiem, który ma go reprezentować

Wynagrodzenie negocjuje bezpośrednio przedsiębiorca z rzecznikiem, który ma go reprezentowaćźródło: ShutterStock

Od 6 maja 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie określające stawki minimalne opłat za czynności rzeczników patentowych występujących przed sądami i przed Urzędem Patentowym w określonych sprawach. Jakie znaczenie przepisy te mają dla przedsiębiorców?

Po niedawnej nowelizacji ustawy o rzecznikach patentowych zmieniła się rola stawek minimalnych opłat. Obecnie służą one głównie do ustalania i zasądzania przez sąd lub Urząd Patentowy kosztów tzw. zastępstwa w postępowaniach z udziałem rzeczników patentowych. Jednak stawki te mają też istotne znaczenie dla przedsiębiorców. Są to bowiem kwoty, jakie zasądza się dla wygrywającego spór przedsiębiorcy reprezentowanego przez rzecznika patentowego, od strony, która przegrywa postępowanie.

W praktyce sprawy, które dotyczą praw własności przemysłowej (na przykład patentów), często są na tyle trudne i skomplikowane, że zaangażowanie profesjonalnego pełnomocnika jest konieczne. Za tę obsługę prawną trzeba oczywiście zapłacić.

Takie wynagrodzenie negocjuje bezpośrednio przedsiębiorca z rzecznikiem, który ma go reprezentować. W nowym stanie prawnym nie są oni już ograniczeni stawkami minimalnymi. Ustalone wynagrodzenie może być więc wyższe od stawek określonych w rozporządzeniu. Jednak w przypadku wygrania sporu wydatek poniesiony na wspomniane wynagrodzenie zostaje częściowo „odzyskany” w postaci kosztów zasądzanych na rzecz wygrywającego postępowanie.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie