vat od sprzedaży samochodu osobowego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu vat od sprzedaży samochodu osobowego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące vat od sprzedaży samochodu osobowego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Są ułatwienia w zasadach opodatkowania akcyzą samochodów osobowych

  Są ułatwienia w zasadach opodatkowania akcyzą samochodów osobowych

  W niektórych przypadkach faktura VAT jest bez obligatoryjnych danych. Od tego roku powinna jednak zawierać informacje, które są niezbędne z punktu widzenia prawidłowego poboru akcyzy.

  czytaj więcej

 • Zmiany w likwidacji szkód z OC: Na stłuczkach państwo się w tym roku nie pożywi

  Zmiany w likwidacji szkód z OC: Na stłuczkach państwo się w tym roku nie pożywi

  Zmiany w likwidacji szkód z OC to rewolucja dla właścicieli aut, ale nie dla finansów państwa.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z 15 lutego

  Poradnia podatkowa z 15 lutego

  Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości UE zwolnieniu od VAT podlegają tylko świadczenia, które mają bezpośrednio na celu diagnozę, opiekę lub terapię. W przypadku jedynie hipotetycznego związku świadczenia ze wskazanymi celami zwolnienie nie przysługuje (zob. wyroki: w sprawach C-86/09, C-212/01, C-307/01).

  czytaj więcej

 • Cash flow a zmiany stanu środków trwałych

  Cash flow a zmiany stanu środków trwałych

  W 2015 r. nabyliśmy środki trwałe i wartości niematerialne i prawne. Za 2015 r. po raz pierwszy będziemy sporządzali rachunek przepływów pieniężnych. W jaki sposób należy wykazać zakup składników aktywów trwałych w rachunku przepływów pieniężnych, jeżeli nie dokonaliśmy zapłaty za wszystkie zakupy?

  czytaj więcej

 • Auto do użytku w firmie, ale nie na własność

  Auto do użytku w firmie, ale nie na własność

  Przedsiębiorcy coraz częściej się zastanawiają, czy z samochodu osobowego korzystać w ramach umowy leasingu operacyjnego, czy najmu. Podejmując decyzje, muszą brać pod uwagę konsekwencje w VAT, CIT lub PIT.

  czytaj więcej

 • Czy kierowcy Ubera lub ogłaszający się w BlaBlaCar muszą pamiętać o fiskusie?

  Czy kierowcy Ubera lub ogłaszający się w BlaBlaCar muszą pamiętać o fiskusie?

  Pan Michał kupił niedawno nowoczesne auto. Znajomi pochwalili zakup i wspomnieli o czymś, co nie daje mu teraz spokoju. Podobno nie trzeba już być taksówkarzem, aby móc dorobić na przewozie ludzi. – Sprawdziłem informacje na ten temat w internecie. Okazało się, że mogę wykorzystywać w ten sposób auto zarówno w mieście, jak i poza jego granicami, gdy np. wybieram się w dłuższą trasę. Pomagają w tym internetowe aplikacje Uber i BlaBlaCar. Chciałbym skorzystać z takiej możliwości, szybciej zwróci mi się zakup, ale czy nie będą mnie czekały problemy z fiskusem – martwi się czytelnik.

  czytaj więcej

 • Unijny Kodeks Celny. Mnożą się problemy i niepokoją zmiany w polskim prawie

  Unijny Kodeks Celny. Mnożą się problemy i niepokoją zmiany w polskim prawie

  W związku z wejściem w życie 1 maja 2016 r. Unijnego Kodeksu Celnego zastępującego Wspólnotowy Kodeks Celny i przygotowaniem przez ministra finansów projektu nowelizacji prawa celnego i innych ustaw pojawiły się liczne problemy, które mogą mocno utrudnić prowadzenie działalności przez polskich przedsiębiorców.● Wyższe koszty i podwyższać koszt importu. Przykładowo przepis UKC dotyczący procedury wpisu do rejestru zgłaszającego (dawniej „pozwolenie na procedurę w miejscu”) jest wykładany w sposób, który bardzo komplikuje jego zastosowanie. Zdaniem MF procedura wpisu do rejestru zgłaszającego może być realizowana wyłącznie przez samego przedsiębiorcę (we własnym imieniu i na własną rzecz) lub ewentualnie we własnym imieniu na rzecz innej osoby, tj. w ramach przedstawicielstwa pośredniego. W ten sposób przedstawiciel bezpośredni, który nie jest zgłaszającym, nie będzie mógł odprawiać towarów swoich klientów, wykorzystując swoje pozwolenie na procedurę uproszczoną, co było do tej pory popularnym rozwiązaniem. Zmienia się również podejście do stosowania uproszczeń celnych. Organy mają weryfikować, by ten sam podmiot stosujący uproszczenie miał pozwolenie na procedurę specjalną (w przypadku jej zastosowania). Rozwiązanie takie również może prowadzić do utrudnień w prowadzonej działalności.

  czytaj więcej

 • Do odliczenia tylko 50 proc. VAT od aut testowych

  Do odliczenia tylko 50 proc. VAT od aut testowych

  Przedsiębiorca, który nie prowadzi ewidencji przebiegu samochodów demonstracyjnych, nie odejmie 100 proc. podatku naliczonego zapłaconego przy ich zakupie i eksploatacji – orzekł łódzki WSA.

  czytaj więcej

 • Podatnik VAT też płaci czasem PCC

  Podatnik VAT też płaci czasem PCC

  Bycie podatnikiem VAT to za mało, aby nie musieć płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie ma go wtedy, gdy konkretna transakcja jest objęta podatkiem od towarów i usług jako zrealizowana w ramach działalności gospodarczej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż ferrari bez związku z działalnością gospodarczą

  Sprzedaż ferrari bez związku z działalnością gospodarczą

  O prowadzeniu profesjonalnego obrotu samochodami nie decyduje sama deklaracja, lecz jej faktyczne wykonywanie – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Autostradowe korki mogą zniknąć. Winiety zastąpią bramki?

  Autostradowe korki mogą zniknąć. Winiety zastąpią bramki?

  Resort infrastruktury rozważa scenariusz, w którym po 2018 r. kierowcy korzystający z płatnych dróg będą używać winiet – dowiedział się DGP. To może być prawdziwe remedium na zatory na bramkach.

  czytaj więcej

 • VAT: Auto zastępcze należy traktować tak jak testowe

  VAT: Auto zastępcze należy traktować tak jak testowe

  Udostępnianie samochodów klientom, którzy swoje pojazdy oddali do serwisu, pozostaje w ścisłym związku z działalnością dealera samochodowego. W związku z tym przysługuje mu prawo do odliczenia całego VAT – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Zakładanie spółki przez internet: Gęstsze sito przy rejestracji S-24

  Zakładanie spółki przez internet: Gęstsze sito przy rejestracji S-24

  Do założenia spółki z o.o. przez internet niebawem nie wystarczy już zwykły podpis elektroniczny. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada uszczelnienie przepisów.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż samochodu po wycofaniu go z firmy bez VAT

  Sprzedaż samochodu po wycofaniu go z firmy bez VAT

  Nie ma podatku od przekazania służbowego auta na cele prywatne, jeżeli nie było odliczenia przy jego nabyciu. Nie ma też od późniejszego jego zbycia – potwierdził dyrektor poznańskiej izby.

  czytaj więcej

 • Czy zawsze czynność opodatkowana

  Czy zawsze czynność opodatkowana

  Spółka zajmuje się działalnością produkcyjną. Dokonując zakupy materiałów, które w przyszłości będą wykorzystywane do produkcji, spółka wprowadza je do magazynu. Towary ewidencjonowane w ten sposób zawierają się w osobnych indeksach, również w rejestrze zakupów VAT.

  czytaj więcej

 • Samochody dostawcze siłą polskich przedsiębiorstw

  Samochody dostawcze siłą polskich przedsiębiorstw

  Podobno, aby sprawdzić kondycję gospodarki danego kraju, należy najpierw dowiedzieć się, jak sprzedają się samochody użytkowe. Ten segment jest jak papierek lakmusowy, z którego można odczytać wzrosty lub recesję na rynku.

  czytaj więcej

 • Podwyższenie limitu prowadzenia ksiąg rachunkowych: Więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób

  Podwyższenie limitu prowadzenia ksiąg rachunkowych: Więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób

  Limity, od których zależą uprawnienia podatników, będą w 2017 r. wyższe od tych obowiązujących teraz. To efekt rosnącego kursu euro.

  czytaj więcej

 • Konstytucja dla biznesu: Fiskus złagodnieje, obciążenia dla przedsiębiorców spadną

  Konstytucja dla biznesu: Fiskus złagodnieje, obciążenia dla przedsiębiorców spadną

   Będzie ulga na złe długi w podatkach dochodowych. Dziedziczenie firmy będzie nieopodatkowane. Minister finansów będzie musiał wydać interpretację ogólną, gdy wyrok NSA będzie sprzeczny z jego wcześniejszym stanowiskiem

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne