sprzedaż samochodu po leasingu a podatek dochodowy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu sprzedaż samochodu po leasingu a podatek dochodowy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące sprzedaż samochodu po leasingu a podatek dochodowy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jakie są podatkowe skutki zawieszenia prowadzenia przedsiębiorstwa

  Jakie są podatkowe skutki zawieszenia prowadzenia przedsiębiorstwa

  Okres wiosenno-letni dla jednych przedsiębiorców oznacza otwarcie działalności sezonowej, dla innych – może być czasem przestoju. Konieczność okresowego wstrzymania biznesowej aktywności może też wywołać wiele innych czynników, choćby choroba, brak zamówień czy chęć zrobienia sobie dłuższych wakacji. Firmy niezatrudniające pracowników są w tej korzystnej sytuacji, że mogą zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Mogą to zrobić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. W tym czasie zawieszone będą m.in. obowiązki podatkowe.

  czytaj więcej

 • Nowy przedsiębiorca może bardziej obniżyć podatek przy zakupie samochodu

  Nowy przedsiębiorca może bardziej obniżyć podatek przy zakupie samochodu

  Kupując samochód firmowy nowy przedsiębiorca ma większe możliwości wyboru korzystnej dla siebie metody amortyzacji niż przedsiębiorca prowadzący firmę dłużej niż dwa lata. Może skrócić okres rozliczenia inwestycji w kosztach i obniżyć podatek. Preferowane przez fiskusa są samochody ciężarowe.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób można zmniejszyć PIT przed końcem 2013 r.

  W jaki sposób można zmniejszyć PIT przed końcem 2013 r.

  Możliwość zmniejszenia podatku przed końcem roku mają zarówno przedsiębiorcy, jak i podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczać w PIT koszty używania samochodu osobowego w firmie

  Jak rozliczać w PIT koszty używania samochodu osobowego w firmie

  Pojazd może stanowić majątek przedsiębiorstwa podlegający amortyzacji. Jeśli auto nie jest środkiem trwałym, można je używać do celów prywatnych. W takim przypadku koszty eksploatacji rozlicza się w ramach kilometrówki.

  czytaj więcej

 • Ostatni moment na „samochód z kratką”

  Ostatni moment na „samochód z kratką”

  Nowe zasady odliczania VAT-u od nabycia samochodów osobowych oraz innych wydatków z nimi związanych są coraz bliżej wejścia w życie. Rząd przyjął przygotowany przez resort finansów projekt zmiany ustawy o VAT. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy chcą kupić jeszcze samochód z homologacją ciężarową i odliczyć w ten sposób pełny VAT mają już mało czasu.

  czytaj więcej

 • Jak amortyzować środki trwałe

  Jak amortyzować środki trwałe

   Podatnicy nie muszą uwzględniać maszyn czy urządzeń o okresie używania dłuższym niż rok, jeśli ich wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Można jeszcze wydać pieniądze i obniżyć PIT

  Można jeszcze wydać pieniądze i obniżyć PIT

  Jestem przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Korzystam z opodatkowania na zasadach ogólnych i prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Ten rok był dla mojej firmy bardzo pomyślny i udało mi się wypracować znaczny zysk, ale to oznacza, że zapłacę wysoki podatek dochodowy. Wolałbym kupić coś przydatnego dla mojego przedsiębiorstwa i dzięki temu – w rezultacie – obniżyć podatek do zapłacenia. Jakich zakupów mogę jeszcze dokonać i jak je rozliczyć – pyta pan Stanisław

  czytaj więcej

 • Finansowanie zakupu samochodu firmowego - kredyt czy leasing?

  Finansowanie zakupu samochodu firmowego - kredyt czy leasing?

  W sytuacji gdy nie mamy wystarczających środków na zakup firmowego auta, możemy skorzystać z kredytu lub leasingu. Przeanalizujmy jednak, która z tych możliwości będzie w danej sytuacji korzystniejsza oraz skupmy się zarówno na ich zaletach jak i wadach.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż środka trwałego bez kasy fiskalnej. Czy zawsze?

  Sprzedaż środka trwałego bez kasy fiskalnej. Czy zawsze?

  Od początku roku przedsiębiorca nie musi rejestrować na kasie zbycia majątku podlegającego amortyzacji. Jednak podlegający amortyzacji to nie to samo, co amortyzowany. Spory z fiskusem wydają się nieuniknione

  czytaj więcej

 • Uciekają przed podatkiem, choć sprzedaż majątku jest od stycznia na cenzurowanym

  Uciekają przed podatkiem, choć sprzedaż majątku jest od stycznia na cenzurowanym

  Od stycznia zbycie składnika majątku nieuwzględnionego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, lecz wykorzystywanego w działalności gospodarczej, stanowi przychód, zarówno gdy podatnik (mimo ustawowego obowiązku) nie ujął go w takiej ewidencji, jak i wtedy, gdy składnik ten z uwagi na okres jego użytkowania, krótszy niż rok, nie został zaliczony do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.

  czytaj więcej

 • Podatkowy bat nie zadziałał. Prezydent chce go usunąć

  Podatkowy bat nie zadziałał. Prezydent chce go usunąć

  Obowiązkowa korekta kosztów miała być lekiem na zatory płatnicze. Nie dość, że ich nie zlikwidowała, to stała się utrudnieniem dla wszystkich firm

  czytaj więcej

 • Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Uwaga! Komentarz zawiera wszystkie najnowsze zmiany wprowadzone do ustawy o PIT. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Jeśli termin był inny, np. 4 lub 31 stycznia, 1 kwietnia i 31 sierpnia 2015 r., a także 1 lub 2 stycznia 2016 r., zaznaczyliśmy to na czerwono. Zmiany te zostały zawarte w następujących ustawach: z 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 251); z 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 211); z 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 73); z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328); z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662); z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. poz. 478); z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 699); z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. poz. 693); z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2015 r. poz. 1863); z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz.U. poz. 1215).

  czytaj więcej

 • Rozbieżności w klasyfikowaniu umowy leasingu komplikują rozliczenia

  Rozbieżności w klasyfikowaniu umowy leasingu komplikują rozliczenia

  Dla celów podatkowych ma ona charakter operacyjny, a dla księgowych – finansowy. Dlatego najlepiej ustalić odroczony podatek. Małe podmioty wkrótce nie będą musiały tego robić, gdyż skorzystają z uproszczeń

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z 15 lutego

  Poradnia podatkowa z 15 lutego

  Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości UE zwolnieniu od VAT podlegają tylko świadczenia, które mają bezpośrednio na celu diagnozę, opiekę lub terapię. W przypadku jedynie hipotetycznego związku świadczenia ze wskazanymi celami zwolnienie nie przysługuje (zob. wyroki: w sprawach C-86/09, C-212/01, C-307/01).

  czytaj więcej

 • Cash flow a zmiany stanu środków trwałych

  Cash flow a zmiany stanu środków trwałych

  W 2015 r. nabyliśmy środki trwałe i wartości niematerialne i prawne. Za 2015 r. po raz pierwszy będziemy sporządzali rachunek przepływów pieniężnych. W jaki sposób należy wykazać zakup składników aktywów trwałych w rachunku przepływów pieniężnych, jeżeli nie dokonaliśmy zapłaty za wszystkie zakupy?

  czytaj więcej

 • Auto do użytku w firmie, ale nie na własność

  Auto do użytku w firmie, ale nie na własność

  Przedsiębiorcy coraz częściej się zastanawiają, czy z samochodu osobowego korzystać w ramach umowy leasingu operacyjnego, czy najmu. Podejmując decyzje, muszą brać pod uwagę konsekwencje w VAT, CIT lub PIT.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Istotą podatku od spadków i darowizn jest to, że są nim opodatkowane wyłącznie czynności nieodpłatne. Zwracają na to uwagę zarówno organy podatkowe, jak i sądy

  czytaj więcej

 • Sprzedaż samochodu: Formalności, których musisz dopilnować

  Sprzedaż samochodu: Formalności, których musisz dopilnować

  Sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną wiążę się z dopełnieniem szeregu formalności. Zbywca będzie musiał odwiedzić wydział komunikacji, ubezpieczyciela a czasami nawet urząd skarbowy. O czym należy pamiętać tuż po przekazaniu pojazdu nowemu nabywcy? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym poradniku.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z 7 listopada 2016

  Poradnia podatkowa z 7 listopada 2016

  ● Dlaczego wydatki na wystrój sklepu mogą być kosztem uzyskania przychodów● Jaką stawką spółdzielnia powinna amortyzować oczyszczalnię ścieków● Dla jakich samochodów należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu

  czytaj więcej

 • Konstytucja dla biznesu: Fiskus złagodnieje, obciążenia dla przedsiębiorców spadną

  Konstytucja dla biznesu: Fiskus złagodnieje, obciążenia dla przedsiębiorców spadną

   Będzie ulga na złe długi w podatkach dochodowych. Dziedziczenie firmy będzie nieopodatkowane. Minister finansów będzie musiał wydać interpretację ogólną, gdy wyrok NSA będzie sprzeczny z jego wcześniejszym stanowiskiem

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne