odszkodowania

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu odszkodowania. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące odszkodowania.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czy samozatrudniony może ogłosić upadłość konsumencką

  Czy samozatrudniony może ogłosić upadłość konsumencką

  Problem: Osoba, która przeszła na samozatrudnienie, nawet jeśli po uszy pogrążona jest w prywatnych długach, które narastały przez wiele lat, nie może ogłosić upadłości konsumenckiej! A to dlatego, że z przepisów wynika wprost, że upadłość konsumencką może ogłosić wyłącznie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. A samozatrudniony w myśl przepisów jest właśnie osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Problem jest tym większy, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być dla wielu osób pogrążonych w finansowych tarapatach szybsze i bardziej korzystne niż ogłoszenie upadłości na zasadach obowiązujących przedsiębiorców. W praktyce więc osoby, dla których samozatrudnienie jest często jedyną możliwością utrzymania źródła dochodów, mają poważny problem. Zwłaszcza że powszechna jest praktyka przedsiębiorców, którzy uzależniają zatrudnienie kandydata do pracy od tego, czy założy i będzie prowadził własną działalność gospodarczą. Pojawia się pytanie: czy osoby, których samozatrudnienie wiąże się ze świadczeniem usług na rzecz jednej firmy, a przeważający udział w ich zobowiązaniach mają kredyty konsumenckie i inne prywatne długi, nie powinny składać wniosków o upadłość jako konsumenci, licząc na to, że sąd uzna, że ta działalność jest de facto fikcyjna? ©?

  czytaj więcej

 • Dyrektor urzędu nie dostanie rekompensaty za pracę w siódmym dniu tygodnia

  Dyrektor urzędu nie dostanie rekompensaty za pracę w siódmym dniu tygodnia

  Sposób wynagradzania członka korpusu służby cywilnej za dodatkowe godziny w niedzielę zależy od tego, czy jest on pracownikiem, urzędnikiem, czy osobą zatrudnioną na wyższym stanowisku. Znaczenie ma też, z czego to wynika.

  czytaj więcej

 • Za szkodę na zdrowiu pracownikowi należy się zadośćuczynienie

  Za szkodę na zdrowiu pracownikowi należy się zadośćuczynienie

  W trakcie pełnienia obowiązków służbowych uległam wypadkowi. Zostałam mocno poturbowana, złamałam też nogę, od kilku tygodni przebywam na zwolnieniu – opowiada pani Halina. – Z początku czułam się bardzo źle, ale w miarę jak powracam do zdrowia, coraz częściej myślę, że powinnam zająć się dochodzeniem odszkodowania. Na jakie pieniądze mogę liczyć, skoro nieszczęście przydarzyło mi się w pracy i stało się to w związku z wykonywaniem moich zadań – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop i usprawiedliwioną nieobecność w 2016 roku

  Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop i usprawiedliwioną nieobecność w 2016 roku

  Pracownik jest zatrudniony na pełny etat z wynagrodzeniem 2000 zł plus premia wynikająca z umowy o pracę w wysokości 500 zł. W tym miesiącu miał 4 nadgodziny (z dodatkiem 50 proc.). Poprzednio nadgodziny miał w styczniu 2016 r. (12 godzin z dodatkiem 50 proc.) oraz w lutym 2016 r. (2 godziny z dodatkiem 50 proc.). Wynagrodzenie jest wypłacane zawsze w ostatnim dniu miesiąca. Jakiej wysokości wynagrodzenie powinien otrzymać za kwiecień 2016 r., jeśli w tym miesiącu korzysta z urlopu wypoczynkowego (2 dni) oraz z opieki nad zdrowym dzieckiem (4 godziny)?

  czytaj więcej

 • Błędne pouczenie o prawie odwołania do sądu uzasadnia tylko przywrócenie terminu

  Błędne pouczenie o prawie odwołania do sądu uzasadnia tylko przywrócenie terminu

  TEZA: Błędne pouczenie pracownika (art. 30 par. 5 kodeksu pracy) o prawie odwołania się do sądu pracy może być jedynie podstawą do przywrócenia terminu, a nie dochodzenia roszczeń przewidzianych w art. 45 k.p.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż bezużytecznej reszty nieruchomości bez ulgi w PIT

  Sprzedaż bezużytecznej reszty nieruchomości bez ulgi w PIT

  Odszkodowanie za wywłaszczenie jest zwolnione z podatku, ale sprzedaż bezużytecznej reszty nieruchomości już nie – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Stawiski: Warszawa to nie Paryż, czyli strategiczny chłód w relacjach polsko-niemieckich

  Stawiski: Warszawa to nie Paryż, czyli strategiczny chłód w relacjach polsko-niemieckich

  Jednym z zasadniczych celów polskiej polityki zagranicznej po odzyskaniu suwerenności państwowej w latach 1989–1990 było określenie pozycji Polski w stosunku do Niemiec - pisze Jacek Stawiski z TVN24 Bis.

  czytaj więcej

 • Sądy umywają ręce w sprawie rat: W sporach o kredyty walutowe przerzucają odpowiedzialność na kredytobiorców

  Sądy umywają ręce w sprawie rat: W sporach o kredyty walutowe przerzucają odpowiedzialność na kredytobiorców

  W sporach dotyczących kredytów walutowych sądy zaczynają przerzucać odpowiedzialność albo na wyższą instancję, albo na kredytobiorców.

  czytaj więcej

 • Zamieszki w Paryżu przeciwko polityce rządu

  Zamieszki w Paryżu przeciwko polityce rządu

  W Paryżu doszło w czwartek późnym wieczorem do zamieszek na marginesie protestu "Nuit Debout". Jak poinformowała policja, grupa demonstrantów niszczyła witryny sklepowe i przystanki autobusowe.

  czytaj więcej

 • Przelew w weekend – czy to w ogóle możliwe?

  Przelew w weekend – czy to w ogóle możliwe?

  W lutym i marcu br. eksperci portalu MojeBankowanie.pl w ramach 2 edycji Instytucji roku 2016 zbadali jakość obsługi w placówkach. Na jakie wsparcie może liczyć klient gdy spłonie jego mieszkanie? Czy mogę otrzymać w weekend przelew na konto? – na te pytania eksperci szukali odpowiedzi w placówkach bankowych i ubezpieczeniowych.

  czytaj więcej

 • Bosek: Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa najlepszą firmą procesową w Polsce

  Bosek: Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa najlepszą firmą procesową w Polsce

  Jest wiele argumentów przemawiających za wypowiedzeniem unijnych umów o wzajemnej ochronie i popieraniu inwestycji. Wprowadzają one nierówność inwestorów wobec prawa - wyjaśnia profesor Leszek Bosek, prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

  czytaj więcej

 • NSA: Rośnie liczba skarg kasacyjnych, a wraz z nimi zaległości

  NSA: Rośnie liczba skarg kasacyjnych, a wraz z nimi zaległości

  W ciągu roku liczba spraw w Naczelnym Sądzie Administracyjnym zwiększyła się niemal o jedną dziesiątą. A przez minione pięć lat się podwoiła.

  czytaj więcej

 • Fertak: Po pierwsze wizerunek, czyli jak przekonać Polaków, że adwokat przydaje się w życiu

  Fertak: Po pierwsze wizerunek, czyli jak przekonać Polaków, że adwokat przydaje się w życiu

  Środowisko adwokackie od dłuższego czasu oczekuje spójnej polityki wizerunkowej i aktywnych działań marketingowych promujących adwokaturę. Nie mówilibyśmy dzisiaj o promocji adwokatury tak głośno, gdyby nie samorząd radcowski. To oni zaczęli na dużą skalę działania marketingowe, które szybko zaczęły uświadamiać pojedynczym adwokatom, że jeśli nie zaczniemy działać, przestaniemy w końcu istnieć.

  czytaj więcej

 • Za torby w luku autobusu przewoźnik odpowie. A za bagaż podręczny...

  Za torby w luku autobusu przewoźnik odpowie. A za bagaż podręczny...

  Prowadzę firmę przewozową. Zamierzam wprowadzić zmiany w regulaminie ustalającym warunki przewozu. Przede wszystkim chcę ograniczyć do 1000 zł odpowiedzialność za bagaż oddany przez podróżnego do bagażnika autobusu. Bagaż przekraczający podaną wartość pasażer musiałby ubezpieczyć na własny koszt. Dzięki temu pasażerowie wartościowe przedmioty będą przewozili w torbie podręcznej. Ograniczyłbym w ten sposób również problem z wyłudzeniami nienależnych pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Coraz większe pieniądze dla poszkodowanych pacjentów

  Coraz większe pieniądze dla poszkodowanych pacjentów

  Liczba spraw o rekompensaty w ostatnich latach stoi w miejscu. Rośnie za to wyraźnie wysokość odszkodowań i zadośćuczynień zasądzanych przez sądy na rzecz poszkodowanych pacjentów. Warszawski Sąd Apelacyjny przyznał niepełnosprawnemu dziecku, które w wyniku błędów medycznych nie chodzi, nie siedzi samodzielnie, nie odwraca się na boki, nie mówi i jest karmione sondą 1,2 mln zł zadośćuczynienia, odszkodowania i rentę oraz 400 tys. zł dla matki i 300 tys. zł dla ojca dziecka.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne