statystyki

Jesteś przedsiębiorcą i masz jedno auto? Nie odliczysz 100% VAT

autor: Agnieszka Pokojska03.04.2014, 07:17; Aktualizacja: 03.04.2014, 08:43
Kierowca

Kierowcaźródło: ShutterStock

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania i ma tylko jeden samochód, odejmie tylko 50 proc. podatku – wynika z broszury Ministerstwa Finansów

Reklama


Reklama


Resort zamieścił ją na swojej stronie internetowej. Wyjaśnia w niej obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. zasady odliczania VAT od pojazdów nieprzekraczających 3,5 tony.

MF przewiduje, że przedsiębiorcy i ich pracownicy będą próbować omijać nowe przepisy. Dlatego podpowiada na przykład pracodawcom, by za pomocą GPS nadzorowali, czy pracownik faktycznie używa samochodu wyłącznie w celach służbowych.

Lista wyłączeń

W broszurze wymienione zostały sytuacje, które według niego wykluczają możliwość pełnego odliczenia VAT. Dotyczy to m.in. wykorzystywania auta przez osobę fizyczną prowadzącą działalność w miejscu zamieszkania. Zdaniem MF przedsiębiorca, który prowadzi firmę w domu lub mieszkaniu i posiada tylko jeden samochód osobowy, nie może „obiektywnie zagwarantować”, że nie będzie go użytkował do celów prywatnych (np. w weekendy czy podczas urlopu).

Wynajem wykluczony

Według MF prawo do pełnego odzyskania VAT jest też wykluczone, gdy pracownik wynajmie auto od pracodawcy, aby korzystać z niego w celach prywatnych.

Zdaniem resortu takie wynajęcie – choćby odpłatne – „obiektywnie” wyklucza tezę, że firma używa auta wyłącznie w działalności gospodarczej.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wynajem stanowi podstawową działalność przedsiębiorstwa. Jednak i w tym wypadku są ograniczenia, bo – jak podkreśla MF w broszurze – w takiej sytuacji muszą być stosowane rynkowe ceny wynajmu.

Zakazy, GPS i kontrola

Od kwietnia, aby przedsiębiorca mógł odzyskać cały podatek od wydatków związanych z samochodem osobowym, musi udowodnić, że używa go wyłącznie do celów biznesowych. Dlatego musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, a użycie auta do celów prywatnych musi wykluczyć w dokumencie dotyczącym zasad używania samochodu.

Nie wystarczy sam zakaz. Podatnik musi weryfikować, czy jest on przestrzegany – podkreśla resort.

Dla profesjonalistów

Według resortu firma może to zapewnić, wprowadzając np. obowiązek zostawiania aut przez pracowników po godzinach pracy na służbowych parkingach, bez możliwości korzystania z nich np. w weekendy.

Z kolei podatnicy, którzy zawodowo zajmują się sprzedażą samochodów, mogą zagwarantować sobie prawo do 100-proc. odliczenia VAT, nie rejestrując pojazdów, co uniemożliwi ich poruszanie się po drogach. Gdyby auto zostało zarejestrowane (np. dla celów demonstracyjnych), to wykluczone jest ich użycie przez pracowników (np. na dojazdy do pracy), a diler musi prowadzić ewidencję przebiegu takiego auta.

Kiedy można, a kiedy nie wolno odliczyć 100 proc. VAT
Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania i ma tylko jeden samochód - Odliczy tylko 50 proc. podatku zawartego w cenie auta oraz wydatków eksploatacyjnych
Pracodawca wynajmuje auto pracownikowi, aby ten mógł korzystać z niego w celach prywatnych - Takie wynajęcie – choćby odpłatne – wyklucza możliwość odliczenia przez firmę 100 proc. VAT (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wynajem stanowi podstawową działalność przedsiębiorstwa)
Opłaty za parking i przejazd autostradą - Można odliczyć 50 proc. VAT, jeśli auto jest wykorzystywane do użytku mieszanego
Możliwość 100-proc. odliczenia VAT od towarów, mimo że są zamontowane w pojeździe wykorzystywanym do celów mieszanych - Jest to dopuszczalne, jeżeli ich przeznaczenie obiektywnie wskazuje, że mogą być wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Przykładem są taksometry montowane w taksówkach oraz wydatki poniesione na ich montaż, naprawy i konserwacje
Obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów, która potwierdza, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych i umożliwia 100-proc. odliczenie VAT - Podatnik nie odliczy 100 proc. VAT, jeśli ewidencja będzie miała wady, np. niepełne lub sprzeczne zapisy, luki w poszczególnych pozycjach, niezgodności w zakresie stanu licznika ze stanem rzeczywistym. Jeżeli jednego dnia pracownik odbywa kilka podróży służbowych do różnych miast, można zrobić jeden wpis na koniec dnia określający cel (np. nazwy zaopatrywanych sklepów), opis trasy (np. Warszawa – Radom – Puławy – Lublin – Warszawa), sumę przejechanych w tym dniu kilometrów. Nie wystarczy jeden wpis na dzień, jeśli podatnik świadczy np. usługi przewozu osób lub bagażu. Musi prowadzić bardziej szczegółową ewidencję.
Aktualizacja danych w urzędzie skarbowym o wykorzystywaniu aut wyłącznie do celów prywatnych - Jeżeli nastąpi zmiana wykorzystywania pojazdu z wyłącznie do działalności gospodarczej na mieszane, to aktualizacji dokonuje się najpóźniej przed dniem zmiany

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • polakkkko(2014-04-03 09:49) Odpowiedz 00

  Oczywiscie limuzyn poselskich tez to dotyczy. ;)

 • urzednik(2014-04-03 22:30) Odpowiedz 00

  Nowy przepis da podstawę do powołania nowych urzędników "drogowej policji skarbowej" ,która będzie kontrolowała sposób wykorzystywania samochodów do działalności gospodarczej .Przecież ten kraj i ta władza nigdy nie będzie wieżyc swym obywatelom a przedsiębiorcą nigdy ,nigdy?
  Tom jak to co z podatkiem dochodowym 50% skro nie wykorzystujesz samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej ,to ustawodawca założył ,że w 50 % wykorzystujesz do celów prywatnych a to nie jest koszt uzyskania przychodu.Dlatego taka nagonka i straszenie by nie składać Vat -26 ,bo na wstępie budżet ma 50% Vat i 50% mniej kosztów w podatku dochodowym i ty sam z tego rezygnujesz.
  Taki majstersztyk w ustawie trzeba zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego choćby z tytułu braku wakacjolegis.
  takich jaj z przedsiębiorców nikt jeszcze nie robił tylko PO.

 • Ja(2014-04-13 08:48) Odpowiedz 00

  Od samochodów, a od samolotów??? którymi lata w prywatnych celach (na weekend do Gdańska) nasza rządząca śmietanka wraz z rodziną.
  Jak zwykle prawo dla maluczkich...

 • z(2014-04-07 10:06) Odpowiedz 00

  1. co ze służbowymi tych co te kretynizmy dobijające polskich obywateli, pewnie dalej będą jeździć gdzie chcą i za ile chcą bez żadnej odpowiedzialności i niezwłocznej konfiskaty zagrabianych majątków, parlamentarzyści głosujący za tymi zmianami, rządzący różnych szczebli i inni powiązani z nimi „Z”, co oni w ogóle mają do samochodów, które x, y, z kupił za swoje, 2. to prawda bogatych ludzi w kraju przybywa ale równocześnie w znacznie szybszym tempie ubywa klasy średniej a przybywa biednych, 3. te interpretacje nie są właściwe, jak wiele innych ale problem w tym, że nie wiadomo kiedy i czy te przepisy uchylą sądy w RP orzekają od kilku do nastu lat w jednej sprawie, prostej czy trudniejszej, wszystko trzeba im napisać i czekać, zamiast w jakimś trybie „pilnym” uchylać z urzędu tego rodzaju szkodliwe przepisy, 4. zaoszczędzone na obywatelach pieniądze pseudorządzący przeznaczą na wyjazdy i samochody od dziesiątek do setek a nawet milionów , o czym wielu bardzo dobrze wykształconych obywateli w tym kraju nawet nie wie i nie marzy i innych gdzie nie wymaga się lat nauki, bo stale musi zaciskać pasa a wszystko „zamiotą pod dywan” , przecież wszystkie organy im podlegają i służą nawet jakby chciały orzec z korzyścią dla obywateli bo od tego są !!!

 • StAAbrA(2014-04-06 16:37) Odpowiedz 00

  Po pierwsze - nie mam zamiaru o nic Redakcję prosić ; jeśli " redakcja" trzęsie się z powodu Antystaabry i jemu podobnych , to Jej problem .
  Po drugie - wulgarne to są autorytety skonsternowanego , takie jak te od g. bałtyckiego choćby , a gdyby poszukać bliżej , to te od wymachiwania fuckiem w miejscach publicznych i przybijania piątek z mafijnymi słupami , przykładowo
  Po trzecie - nie przejdzie numer na antagonizowanie społeczeństwa i podział
  na przedsiębiorców - krwiopijców i ofiary z sektora emerytów i rencistów
  - bo to już było w czasie wielkiej , socjalistycznej rewolucji . A jak się gorliwiec już tak rozpędza , to dobrze byłoby wspomnieć o kułakach na tysiącach hektarów - tych z mafii państwowej , a jakże .
  Po czwarte "byznesmen" , to dla mafii przedsiębiorca , który tę mafię utrzymuje . A biznesmen , to różne Krauze i inne Grady , które do "biznesu" przeszły - po politycznej wysłudze .
  Tak z grubsza .

 • cat(2014-04-07 09:28) Odpowiedz 00

  Uciekajcie do Czech! Z dowolnego miejsca w Polsce możecie prowadzić tam firmę. To łatwe, proste i baaaardzo ekonomicznie uzasadnione. Tam nie ma takich kretynizmów...

 • H(2014-04-07 09:20) Odpowiedz 00

  I tak przedsiebiorca ma okazje zostać pisarzem. Wieczorem bedze pisal ksiazke-ewidencje przebiegu.Przy okazji powstanie nowa literatura nie koniecznie piekna. Zastanawiam sie jak urzednik to będzie sprawdzal. musi pamietac i znac wstecz i obecne objazdy.

 • Ewa(2014-04-07 08:47) Odpowiedz 00

  Takie dokręcanie śruby obywatelom obrazuje desperację rządu. Albo jest on bardzo zachłanny, albo finanse państwo zostały doprowadzone do ruiny. Zastanawiam się jak to wygląda w innych krajach, może gazeta mogłaby nam takie porównanie zrobić??? Rząd zakłada z góry, że wszyscy obywatele są nieuczciwi. Co jeżeli w weekendy ktoś korzysta z roweru, albo poprostu siedzi w domu?

 • niestety(2014-04-07 08:18) Odpowiedz 00

  hasło wyborcze PO: "nie ma uczciwych przedsiębiorców, są tylko tacy, których niedokładnie sprawdzono"

 • jojkin(2014-04-05 19:42) Odpowiedz 00

  "Pracodawca wynajmuje auto pracownikowi, aby ten mógł korzystać z niego w celach prywatnych - Takie wynajęcie – choćby odpłatne – wyklucza możliwość odliczenia przez firmę 100 proc. VAT" dlaczego? przecież firma przez wynajem auta też prowadzi działalność biznesową i na tym zarabia i auto cały czas jest wykorzystywane w sposób przynoszący firmie dochód

 • Piotr56(2014-04-04 12:00) Odpowiedz 00

  Regulacje konieczne do ewidencjonowania i gromadzenia przekroczyły już dawno wszelkie możliwe logiczne uzasadnienie ! Czas na solidne lanie dla tych wymyślaczy -co by tu jeszcze nakazać by się wszystkim odechciało zakładać działalność. W urzędach tzw. skarbowych zajmują się tylko tym jak nam wszystkim zasrać życie a nie jak ściągnąć podatki ! Gdyby choć troszkę pomyśleli jak rodacy to przestali by walić w swoje gniazdo.

 • prawniczegadanie(2014-04-04 08:15) Odpowiedz 00

  50% od opłat za autostradę?
  Całkowita bzdura, takie myślenie doprowadzi do całkowitego wyeliminowania możliwości odliczenia całości podatku w oparciu o domysły i brak zaufania.

 • magiela(2014-04-10 08:23) Odpowiedz 00

  Dałem sobie spokój z biznesem w tym kraju - po prostu działalność tutaj się kompletnie nie opłaca. Wiecie jakie są warunki w UK? 180 tysięcy dywidendy zwolnionej z podatku, do tego 2 razy niższy ZUS i na dokładkę jeszcze 50 tysięcy kwoty wolnej - takie mam warunki na metodzie Pawła Kurnika, mając w Polsce przedstawicielstwo. I jak tutaj działać w PL?

 • CASSI(2014-04-10 17:08) Odpowiedz 00

  ale VAT PLACE WIEC ODLICZAM KAZDE ODSTEPSTWO TO ZLODZIEJSTWO !! KTO MNIE OKRADA???

 • Jerzyk(2014-04-04 07:40) Odpowiedz 00

  w uzupełnieniu zakończenia poprzedniego tekstu- wprowadzającym chaos w gospodarce kraju.

 • Jerzyk(2014-04-04 07:35) Odpowiedz 00

  Moim zdaniem jeden podatek od przychodów zlikwidowałby armię urzędników kontrolujących podatników a przedsiębiorcy sami by kontrolowali flotę pojazdów firmowych i sposób ich użytkowania byłby obojętny w sferze opodatkowania a przedsiębiorcy sami by decydowali czy ich stać na "rozjazdy"prywatne swoje ,jak tez swoich pracowników. Generalną dewizą powinno być uproszczenie podatków a nie komplikowanie ich rozliczeń z powodów jak na wstępie a zyski Państwa byłyby pewne i większe gdyż system rozliczeń obowiązujący obecnie ( i ciągle rozbudowywany)generuje olbrzymie niepotrzebne koszty z mego punktu widzenia chyba tylko po to,aby dać ludziom pracę(może wybranym ?) a wprowadzającym w gospodarce kraju.

 • Gość(2014-04-04 07:22) Odpowiedz 00

  Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania i ma tylko jeden samochód - Odliczy tylko 50 proc. podatku zawartego w cenie auta oraz wydatków eksploatacyjnych - gdzie taki zapis jest w ustawie???

 • h(2014-04-04 05:39) Odpowiedz 00

  Wygląda ni to jak walka z kułakami w znanych czasach.

 • Polska to nie kraj, to stan przepisów(2014-04-03 18:22) Odpowiedz 00

  Takie rzeczy to tylko w ... Polsce.
  Bzdura i utrudnianie życia, czego to już nie wymyślą...

  Proponuję wprowadzić zasadę dla aktorów grających w firmach porno, muszą zdeklarować czy będą używać własnego sprzętu do celów filmowych czy również mieszanych. Jeżeli mieszanych to mogą odliczyć tylko 50% kosztów np: gumek, żeli itp.

  Oczywiście proponuję wprowadzenie przymusu prowadzenia rejestru przebiegu, oraz długości ;)

 • tom(2014-04-03 18:26) Odpowiedz 00

  A co z podatkiem dochodowym za zakupy eksploatacyjne? też 50%?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama