statystyki

Pełne odliczenie VAT od samochodów z kratką tylko do 1 kwietnia. Sejm przegłosował ustawę

07.02.2014, 10:51; Aktualizacja: 07.02.2014, 12:31
Sejm

Sejmźródło: Materiały Prasowe

Tylko do 1 kwietnia będzie można odliczyć cały podatek VAT od auta z „kratką”. Posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Reklama


Reklama


W przypadku użytku mieszanego (służbowego i prywatnego) firma będzie mogła odliczyć połowę podatku VAT. Chodzi o samochody o masie do 3,5 tony czyli auta osobowe z homologacją ciężarową, tak zwane samochody „z kratką”. VAT będzie można odliczyć w odniesieniu do wszystkich poniesionych wydatków (zakup, serwis) z wyjątkiem paliwa. Możliwość odliczenia podatku od paliwa ma wejść w życie od 1 lipca przyszłego roku.

Podatek będzie można odliczyć w pełni wtedy, gdy auto będzie używane wyłącznie służbowo. W tym celu w urzędzie skarbowym trzeba będzie złożyć odpowiednią informację i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
Od początku tego roku można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. 1 stycznia wygasło unijne pozwolenie na ograniczenia w odliczaniu VAT-u od samochodów osobowych kupowanych przez firmy.

Opozycja krytykuje przyjęte rozwiązania. Poseł Twojego Ruchu Łukasz Gibała stwierdził, że polscy przedsiębiorcy będą mieli gorsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Poseł Twojego Ruchu powołał się na przykład Niemiec, gdzie przedsiębiorcy mogą odliczyć 100 procent podatku VAT od zakupu samochodów, części do auta oraz paliwa. W Polsce natomiast, zdaniem Łukasza Gibały, będzie dominować 50-procentowe odliczenie podatku od zakupu auta, części do niego, a do 2016 roku zerowe odliczenie podatku od zakupu paliwa.

Przedstawiciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ryszard Zbrzyzny stwierdził natomiast, że rząd łata budżet kosztem polskich przedsiębiorców. Według jego szacunków w tym i przyszłym roku budżet państwa zyska na nowych przepisach około 2 miliardów złotych.

Rewolucja w rozliczaniu VAT. Zbycie firmowego auta również z podatkiem

Swojego projektu bronił rząd. Wiceminister finansów Janusz Cichoń podkreślił w sejmie, że nowe rozwiązania pomogą w prowadzeniu firm. Jak informuje przedstawiciel MF w porównaniu do ubiegłego roku wejście w życie nowych rozwiązań przyniesie straty dla budżetu. W tym roku będzie to 939 milionów złotych, w roku 2015 straty wyniosą 1 miliard 376 milionów złotych, a w roku 2016 będzie to 2 miliardy 601 milionów złotych. Janusz Cichoń podkreślił, że te pieniądze pozostaną w kieszeniach przedsiębiorców.

Przedstawiciel resortu finansów dodał, że w innych krajach wspólnoty obowiązują jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od służbowych samochodów. Całkowity zakaz odliczania takiego podatku obowiązuje w 13 krajach UE, częściowy zakaz obowiązuje w 6 krajach wspólnoty, w tym w Polsce.

Dzisiejsze zmiany nie powinny wpłynąć na branże samochodową. Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś w rozmowie z IAR podkreślił, że poziom odliczenia zostaje podobny do tego sprzed 1 stycznia tego roku. Duże i korzystne zmiany dla rynku motoryzacyjnego mogłyby nastąpić jedynie w przypadku 100 procentowego odliczenia podatku VAT, także w przypadku użytkowania mieszanego (służbowego i prywatnego).
Przedstawiciel branży samochodowej żałuje, że w użytku mieszanym przedsiębiorcy będą mogli odliczyć jedynie połowę podatku VAT. Jakub Faryś podkreśla, że samochody firmowe w większości używane są do celów służbowych częściej niż w połowie przypadków. To oznacza, że poziom odliczenia także powinien być wyższy.

Jak podkreślił rozmówca IAR, branża motoryzacyjna znajduje się w kiepskiej kondycji. PZPM szacuje, że ubiegłoroczna sprzedaż nowych aut była na poziomie około 260 tysięcy sztuk.

Za projektem głosowało 230 posłów, przeciw było 199. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • Aro(2014-02-07 13:18) Odpowiedz 00

  Z tekstu wynika, że po 1 Kwietnia 2014 będzie można odliczyć połowę Vat-u używając auta w cyklu mieszanym , ale rozumiem że to dotyczy nadal auta osobowego z homologacją ciężarową czyli " kratką " czy tak ??

 • do Aro(2014-02-07 13:37) Odpowiedz 00

  Nie, to dotyczy wszystkich samochodów, w tym osobowych

 • czeski brodacz(2014-02-07 14:17) Odpowiedz 00

  "Chodzi o samochody o masie do 3,5 tony czyli auta osobowe z homologacją ciężarową, tak zwane samochody „z kratką”" - żenujący błąd, brak zrozumienia projektu ustawy.

 • Aro(2014-02-07 14:18) Odpowiedz 00

  Z tekstu wynika co innego:

  "W przypadku użytku mieszanego (służbowego i prywatnego) firma będzie mogła odliczyć połowę podatku VAT. Chodzi o samochody o masie do 3,5 tony czyli auta osobowe z homologacją ciężarową, tak zwane samochody „z kratką”. VAT będzie można odliczyć w odniesieniu do wszystkich poniesionych wydatków (zakup, serwis) z wyjątkiem paliwa. Możliwość odliczenia podatku od paliwa ma wejść w życie od 1 lipca przyszłego roku".

 • Luki(2014-02-10 10:04) Odpowiedz 00

  Nikt nie pisze o tym, że od 1 kwietnia ulegną zmianie tez opodatkowanie sprzedaży samochodu używanego. Zniknie zwolnienie sprzedaży samochodów przy których tylko częściowo odliczono VAT.

  Tak więc, pomimo że wcześniej odliczyło się tylko 50% lub 60% to i tak trzeba będzie zapłacić przy sprzedaży pełne 23% (dla samochodów używanych krócej niż 5 lat będą pewne korekty, ale i tak nie będzie to równoważyło zmiany).

  Szczególnie bolesne będzie to dla osób które kupiły na starych zasadach (60% max. 6000) i przy sprzedaży będą musiały zapłacić 23% (bo nie miały świadomości przy zakupie).

  Teraz zresztą też mało interesujące będzie kupowanie samochodu do firmy. Przy zakupie - odliczenie 50%. Przy sprzedaży do zapłaty całość. Czyli nawet przy sprzedaży oddamy nawet więcej niż odliczyliśmy (pomimo utraty wartości).

  Chyba da się tego uniknąć tylko przy leasingu.. Czyżby lobby zadziałało?

 • Misiek(2014-02-07 21:27) Odpowiedz 00

  Dobrze czy ktoś już wie jak ma wyglądać ewidencja przebiegu przy zadeklarowaniu 100% wykorzystania na działalność?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama