statystyki

Szybszy zwrot VAT pozostanie tylko w budowlance

autor: Agnieszka Pokojska10.10.2017, 07:45; Aktualizacja: 10.10.2017, 08:13
Odzyskany VAT w przypadku firm świadczących usługi budowlane

Odzyskany VAT w przypadku firm świadczących usługi budowlaneźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W pierwszym półroczu 2017 r. fiskus oddał w przyspieszonym, 15-dniowym trybie, prawie 129 mln zł podatku od towarów i usług. Docelowo chciałby wycofywać się z odwrotnego obciążenia na rzecz obowiązkowego split paymentu.

Tak wynika z odpowiedzi Pawła Gruzy, wiceministra finansów, na interpelację poselską.

Na odzyskanie podatku w ciągu 15 dni mogą liczyć tylko podwykonawcy świadczący usługi budowlane. Dotychczasowy zwrot z budżetu 128,8 mln zł nie jest duży, jeśli porównać go z całą kwotą podatku zadeklarowaną do zwrotu przez firmy świadczące usługi budowlane. W deklaracjach złożonych za okres od stycznia do czerwca 2017 r. (miesięcznych i kwartalnych) wykazali oni bowiem 3,1 mld zł. Rok wcześniej było to 2,3 mld zł.

Przyspieszony, 15-dniowy zwrot VAT ma zaradzić problemom podwykonawców budowlanych z płynnością finansową. Odkąd bowiem zostali oni objęci mechanizmem odwrotnego obciążenia (od 2017 r.), sami nie płacą VAT, przez co nie mogą odliczyć podatku zawartego w cenie kupowanych towarów i usług. Mogą jedynie ubiegać się o zwrot podatku z urzędu skarbowego. Ministerstwo Finansów postanowiło im pomóc i nakazało urzędom skarbowym zwracanie VAT w ciągu 15 dni.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • abc(2017-10-10 11:24) Zgłoś naruszenie 10

    W cebulance to dopiero są przekręty. I dobrali się do Pis-manów i wmówili swą uczciwość. Jakiekolwiek prace budowlane to droga przez mękę od lat 50-ych do dnia dzisiejszego. Tam dopiero jest szara strefa. Uczciwych budowlańców to wykończyli spece od budowy autostrad.No, no deweloperzy otumaniliPiS-manów.

    Odpowiedz
  • Dotychczas szło jak w Masło(2017-10-10 09:53) Zgłoś naruszenie 11

    Zakładałeś Spólczynę na Słupa....... Drukowałeś Fakturki na Miliony....i za klka dni maszerowałeś po gotówkę z VAT do USu..... Ech te US były jak naiwne dzieci w Przedszkolu.....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane