![Haładyj o Konstytucji Biznesu: Krok milowy w relacjach między administracją a biznesem [WIDEO]](http://g8.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3263000/3263947-podatki-biznes-145-107.jpg)
Konstytucja Biznesu ma już podpis prezydenta. To nowe ramy prawne do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce; tak jak deklarował premier Mateusz Morawiecki, budujemy nowy system wartości, robimy krok milowy w relacjach między administracją a biznesem - mówi PAP wiceszef MPiT Mariusz Haładyj.
czytaj więcej

Czy rodzina osoby w stanie wegetatywnym może domagać się wypłaty zadośćuczynienia od sprawcy wypadku lub ubezpieczyciela? Rozstrzygnie to dziś Sąd Najwyższy.
czytaj więcej

Wyrok Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości UE, uznający za sprzeczne z prawem unijnym klauzule arbitrażowe zawarte w 196 umowach o wzajemnej ochronie inwestycji – tzw. BIT-ach zawartych przez państwa UE, jest historyczny i będzie miał liczne konsekwencje, w szczególności może z korzyścią dla Polski wpłynąć na 90 proc. sporów prowadzonych aktualnie przez Prokuratorię Generalną z inwestorami z państw członkowskich UE - powiedział PAP prezes Prokuratorii Generalnej prof. Leszek Bosek.
czytaj więcej

Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym
poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i
trwałego uszczerbku na zdrowiu. Stwierdził tak wczoraj skład powiększony
Sądu Najwyższego. W praktyce to uchwała korzystna dla poszkodowanych i
ich rodzin, zaś nie po myśli sprawcom wypadków, szpitalom, w których
dochodzi do popełnienia błędów medycznych, oraz ubezpieczycielom.
czytaj więcej

1470 zł – tyle miałaby wynosić emerytura obywatelska. Dostawaliby ją nawet ci, którzy nigdy nie pracowali. A osoby z wyższymi świadczeniami przekazywałyby 10 proc. pieniędzy na rzecz uboższych od siebie.
czytaj więcej

Reorganizację struktury Sądu Najwyższego oraz możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów od 1997 r. przewiduje nowa ustawa o SN, która we wtorek wejdzie w życie. SN wskazuje na możliwe komplikacje organizacyjne związane z reformą.
czytaj więcej

Nową instytucją wprowadzoną przez prawo przedsiębiorców są objaśnienia prawne. Będą wydawane z urzędu lub na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców przez właściwych ministrów oraz inne ustawowo upoważnione organy.
czytaj więcej

Jutrzejsza uchwała Sądu
Najwyższego (6.04) przyniesie tym instytucjom informację, czy
będą musiały zatrudnić dodatkowych
pracowników. A konsumentom, czy ich reklamacje
będą szybko rozpatrywane.
czytaj więcej

Ustalenie istnienia stosunku pracy miałoby być dla pracowników łatwiejsze niż dotychczas. Nie ma jednak nic za darmo. Pracownik mógłby bowiem wystąpić z takim żądaniem za zaledwie roczny okres. A to oznaczałoby dla niego stratę finansową. Tym bardziej że równocześnie ograniczone miałyby zostać jego roszczenia finansowe.
czytaj więcej

Od wejścia w życie ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 5)
minął zaledwie tydzień, a już widać, że nowe regulacje sprawiają sporo
kłopotów. Wszystko dlatego, że powołano dwie zupełnie nowe izby –
dyscyplinarną oraz kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych, a nie
zapewniono warunków do ich funkcjonowania.
czytaj więcej

Ponad połowa składanych reklamacji była przynajmniej częściowo uznana za zasadne – wynika z opublikowanego wczoraj raportu rzecznika finansowego.
czytaj więcej

Właściciele sklepów, którzy prowadzą działalność w ramach spółki z o.o., nie zostali ujęci w wyjątkach od zakazu handlu. Zdaniem niektórych to wbrew konsytucji.
czytaj więcej

Kilkaset tysięcy firm rocznie rozpocznie działalność bez konieczności opłacania danin na rzecz ZUS. Organizacje pracodawców i eksperci ostrzegają przed możliwymi patologiami.
czytaj więcej

Żyjemy w czasach, kiedy zaskakiwani pomysłami rządzących prawnicy nie mają wielu powodów do radości. Tym razem jest inaczej. Możemy z czystym sumieniem świętować 20-lecie klinik prawa w Polsce.
czytaj więcej

Zmniejszenie obciążeń najmniejszych przedsiębiorców składkami na ubezpieczenia społeczne to krok w dobrym kierunku, choć będzie oznaczało obniżenie ich świadczeń emerytalnych – ocenia szefowa Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz.
czytaj więcej

Jeśli ustawodawca szybko nie przygotuje nowych przepisów, na niedawnych
orzeczeniach Sądu Najwyższego skorzystają przede wszystkim prawnicy, a
nie zwykli Polacy – uważa Polska Izba Ubezpieczeń.
czytaj więcej

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych będzie miała zapis mówiący o prywatnym charakterze zgromadzonych tam pieniędzy.
czytaj więcej

Co dziesiąty przedsiębiorca, który uzyskał z ZUS indywidualną interpretację dotyczącą zwolnienia ze składek w Polsce z racji zatrudnienia na umowę o pracę w innym kraju UE, i tak musiał je uregulować. Wraz z odsetkami.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników