Placówki i usługi

13 marca 2018 r.

Powołanie Narodowego Instytutu Onkologii zapowiedział w swoim exposé premier Mateusz Morawiecki.

Narodowy Instytut Onkologii bez pacjentów13 marca 2018 r.

Minister zdrowia powołał zespół, który ma opracować projekt koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii. Organizacje pacjenckie zwracają uwagę, że zabrakło w nim reprezentantów ich środowiska.

8 marca 2018 r.

Nie ma przeszkód do wystawienia zwolnień lekarskich po przeprowadzeniu badania z zastosowaniem systemów telemedycznych.

Czy w obecnym stanie prawnym można wystawić zwolnienie, korzystając z telemedycyny?8 marca 2018 r.

W ostatnich latach wprowadzono kilka zmian legislacyjnych pozwalających na zastosowanie systemów teleinformatycznych w ochronie zdrowia (telemedycyny). Cel – skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie wizyty, a w konsekwencji zwiększenie dostępu do lekarzy. W praktyce występuje jednak wiele trudności, co ciekawe, niezwiązanych z aspektami technicznymi, ale powstających na tle interpretacji obowiązujących przepisów. Przykładem niech będzie wystawianie zwolnień lekarskich – ZUS ZLA – na podstawie badania przy wykorzystaniu tych właśnie systemów.

6 marca 2018 r.

Dominika Sikora, Zastępca redaktora naczelnego DGP

Sikora: Medyka tanio i na skróty6 marca 2018 r.

Pamiętają państwo ubiegłoroczną głodówkę młodych lekarzy domagających się podniesienia wydatków na ochronę zdrowia oraz podwyżek? I tegoroczne porozumienie podpisane z rezydentami przez nowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, które przewiduje m.in. realizację tamtych postulatów? Stan gry na dziś jest taki, że dwa projekty (obywatelski i PO), które zakładały zwiększenie finansowania zdrowia w krótszym czasie, niż przewiduje to ustawa PiS, która weszła w życie w tym roku, zostały odrzucone w Sejmie. 

6 marca 2018 r.

Celem tego rozwiązania jest uwzględnienie dodatkowego obciążenia pracą kadry kierowniczej CSIOZ, związanego z realizacją projektów unijnych.

Kierownicy w CSIOZ zarobią więcej6 marca 2018 r.

Zarobki członków kierownictwa Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia będą mogły być wyższe niż ustawowe maksimum. Będzie można także przyznawać im dodatki finansowane ze środków europejskich.

5 marca 2018 r.

Niezależnie od zapisów ustawy, kolejne podwyżki wywalczyli rezydenci.

Podwyżki w służbie zdrowia dzielą środowisko5 marca 2018 r.

Resort zdrowia zamierza rozszerzyć ustawę o minimalnych wynagrodzeniach na kolejne grupy zawodowe. Ewentualny wzrost pensji szefowie placówek powinni sfinansować ze wzrostu kontraktów, ale już teraz martwią się, czy wystarczy pieniędzy na zaspokojenie rosnących oczekiwań

21 lutego 2018 r.

Zmiany obejmą także procedury składania i oceny wniosków inwestycyjnych.

E-recepta i nowy IOWISZ coraz bliżej21 lutego 2018 r.

Rząd przyjął wczoraj ustawę, która ma ułatwić wdrożenie e-recepty. Poparto również projekt wprowadzający zmiany w systemie IOWISZ, służącym do oceny wniosków inwestycyjnych w sektorze zdrowotnym.

19 lutego 2018 r.

Wykonywanie usług w takiej formie wiąże się z dużymi kosztami.

Fizjoterapeuci poudają masażystów19 lutego 2018 r.

Każda prywatna praktyka fizjoterapeutyczna będzie musiała być zarejestrowana jako podmiot leczniczy. Może to oznaczać, że wiele z nich przestanie istnieć. Specjaliści liczą, że resort zdrowia zmieni niekorzystne przepisy.

Reklama