Placówki i usługi

19 kwietnia 2017 r.

Ile potrzeba czasu z perspektywy szpitala na wdrożenie zmian?

Kiedy leczenie na miarę XXI wieku? [DEBATA]19 kwietnia 2017 r.

Na jakim etapie są projekty dotyczące e-zdrowia? Ile szpitali jest przygotowanych do wdrożenia elektronicznej dokumentacji? Jak przebiega tworzenie regionalnych platform do wymiany informacji o pacjentach. Między innymi tym kwestiom poświęcona była zorganizowana przez DGP pod patronatem Narodowego Funduszu Zdrowia debata „Gdzie jest e-zdrowie? W oczekiwaniu na faktyczną informatyzację systemu lecznictwa”.

19 kwietnia 2017 r.

Gorzej, zdaniem ekspertów, rozporządzenie opisuje narzędzia do prognozowania sytuacji placówki w kolejnych latach.

Medyczna sprawozdawczość bardziej precyzyjna19 kwietnia 2017 r.

Konieczność publikacji zestawu wskaźników obrazujących kondycję szpitali i przychodni według jednolitego wzoru dla wszystkich publicznych placówek wprowadza nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które skierowano już do publikacji. Takie zmiany były od dawna oczekiwane, ponieważ w sprawozdawczości panowała spora dowolność, która utrudniała lub wręcz uniemożliwiała tworzenie porównań i wyciąganie wniosków.

18 kwietnia 2017 r.

Podwyżek szpitale nie miały od wielu lat, ostatnią, o 1 zł za punkt, zrealizowano, gdy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz.

Zastrzyk finansowy dla szpitali i poradni coraz bardziej realny18 kwietnia 2017 r.

Już od 1 lipca placówki medyczne mają dostawać więcej pieniędzy za porady, zabiegi i operacje. I to nie tylko wybrane. Wzrośnie stawka płacona przez NFZ za punkty, w których są rozliczane świadczenia. W efekcie szpitale i poradnie dostaną dodatkowo 600 mln zł. Podwyżka ruszy kwartał przed planowanym uruchomieniem sieci szpitali. Prezydent podpisał przed świętami ustawę w jej sprawie.

13 kwietnia 2017 r.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe zasady Fundusz za punkty (w których ustala się wartość procedur) zapłaci 54 zł, a nie jak od wielu lat maksymalnie 52 zł. Tak jak wcześniej zapowiadał na łamach DGP Andrzej Jacyna, pełniący obowiązki prezesa NFZ.

NFZ podwyższa stawki szpitalom13 kwietnia 2017 r.

Wszystkie świadczenia realizowane w szpitalach będą lepiej płatne i to już w tym roku. Podwyżki obejmą też poradnie specjalistyczne i co ważne zostanie zrównana w nich metoda przeliczania. W sumie do placówek trafi o ponad 600 mln zł więcej. To wymiernie poprawi ich kondycję finansową. Zmiany stawek mają wejść w życie już od 1 lipca tego roku.

5 kwietnia 2017 r.

Pierwszym szpitalem w Polsce, który skorzystał z IOWISZ, był szpital w Kędzierzynie-Koźlu.

Duże zainteresowanie inwestycjami zdrowotnymi5 kwietnia 2017 r.

W ciągu pół roku do oceny pod względem zasadności trafiło 648 wniosków dotyczących inwestycji w ochronie zdrowia. Na spotkaniach w regionach, organizowanych przez resort zdrowia, samorządy i prywatne firmy dopytują o szczegóły wykorzystania tego mechanizmu.

Prawo na co dzień

Reklama