Pacjenci

21 maja 2017 r.

Z ostatnich danych przedstawionych przez sanepid wynika, że liczba osób odmawiających szczepień w ubiegłym roku wzrosła do niemal 30 tys.

Szczepić czy nie szczepić? Ile prawdy w filmie "Wyszczepieni" Andrew Wakefielda21 maja 2017 r.

Wyemitowany w połowie maja przez TVN 7 dokument „Wyszczepieni” (Vaxxed) nie pozostawia wątpliwości: szczepionki mogą wywoływać autyzm. Niestety film ani słowem nie wspomina, że jego autor stracił prawo do wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii, że jedenastu współautorów niesławnego artykułu w „The Lancet” odcięło się od tej publikacji i że pismo ostatecznie ją wycofało. „Wyszczepieni” milczą też o tym, że Wakefield, który stoi za tym filmem,  jest bohaterem wielu artykułów śledczych wykazujących, że podrasował wyniki badań i wyciągnął z nich nieuprawnione wnioski. Jeśli nie znamy tego kontekstu, film łatwo może przestraszyć.

9 maja 2017 r.

Rafał Janiszewski, ekspert ochrony zdrowia, zwraca uwagę m.in. na planowane przyporządkowanie porad specjalistycznych do poszczególnych profili systemu zabezpieczenia

Sieć szpitali: Rozporządzenia wywracają ustawę9 maja 2017 r.

Jakie porady osobie wypisanej do domu zapewni szpital, jak wyliczony zostanie ryczałt za leczenie dla placówek które oddziały zakwalifikują się do sieci w mniejszych szpitalach – wszystkie te kwestie regulują projekty rozporządzeń, które wczoraj po południu trafiły do konsultacji.

4 maja 2017 r.

RPO: Potrzebna zmiana systemu leczenia psychiatrycznego4 maja 2017 r.

O zmianę systemu leczenia psychiatrycznego i kompleksowe wsparcie dla chorych zaapelował w czwartek rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Przypomniał, że rocznie w Polsce samobójstwo popełnia ponad 6 tys. osób - dwukrotnie więcej niż ginie w wypadkach samochodowych.

25 kwietnia 2017 r.

Chyba największe zmiany dotyczą możliwości identyfikacji produktów w łańcuchu dostaw, czyli śledzenia ich drogi od taśmy produkcyjnej do pacjenta.

Implanty z gwarancją jakości: Będzie większa kontrola nad wyrobami medycznymi 25 kwietnia 2017 r.

Protezy bioder, implanty piersi, pompy insulinowe oraz inne wyroby medyczne będą poddawane bardziej rygorystycznej kontroli zarówno zanim zostaną wprowadzone na rynek, jak i po tym, gdy trafią do pacjentów. Takie jest główne założenie unijnych regulacji, przyjętych niedawno przez Parlament Europejski. Producenci mają trzy lata na wdrożenie zmian.

Prawo na co dzień

Reklama