Pacjenci

18 września 2017 r.

Nowe przepisy wpłyną też na działalność organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego.

Solaria bez reklamy i tylko dla pełnoletnich18 września 2017 r.

15 września 2017 r. Sejm przyjął i skierował do Senatu ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Jej projektodawcą jest prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy mają chronić obywateli przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, emitowanego przez lampy montowane w urządzeniach wykorzystywanych w solariach.

7 września 2017 r.

Ratownicy, fot. Maksymilian Rigamonti

SOR jest piekłem nie tylko dla pacjentów. Także dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników [WYWIAD]7 września 2017 r.

- Jeśli jakiś minister przyjechałby na SOR i najpierw poczekałby godzinę albo dwie do badania kwalifikacyjnego, triage’u, zakwalifikował się do jednego z pięciu kodów priorytetowych ze względu na stan zagrożenia życia, a potem – w zależności, w której strefie by się znalazł – znów poczekał osiem godzin na wyniki badań, to na SOR-ach szybko by się coś zmieniło. Teraz jest tak, że minister, jego rodzina czy znajomi ani chwili nie czekają. Są VIP-ami - mówi w wywiadzie dla DGP Bartłomiej Paprocki, ratownik ze Szpitalnego Oddziału Ratowniczego w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym.

22 sierpnia 2017 r.

Ochrona zdrowia: Za mało pieniędzy na badania22 sierpnia 2017 r.

Państwo wydaje zbyt mało na diagnostykę laboratoryjną, a pacjenci mają ograniczony dostęp do badań – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Przyczyną takiego stanu są braki personalne w służbie zdrowia, a także bezczynność decydentów.

22 sierpnia 2017 r.

Wątpliwości budzą także zapisy o jakości – nie jest pewne, czy jej monitorowanie będzie obligatoryjne czy nie.

Rząd zdecyduje o podstawowej opiece, lekarze mają sporo zastrzeżeń do ustawy22 sierpnia 2017 r.

Lekarz rodzinny ma koordynować opiekę nad pacjentem m.in. w specjalistycznych poradniach i szpitalach. Część wynagrodzenia będzie dostawał w formie dodatku za rezultaty – to jedne z głównych elementów projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), którym w czwartek zajmie się rząd. Mimo wielu miesięcy konsultacji projekt wciąż budzi wiele zastrzeżeń medyków.

19 sierpnia 2017 r.

Pacjent ma prawo do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia

Zgoda na zabieg lekarski musi być świadoma19 sierpnia 2017 r.

By można mówić o naruszeniu dobra osobistego i jego ochronie, musi istnieć dobro osobiste, które zostaje zagrożone lub naruszone, a owo zagrożenie lub naruszenie musi mieć charakter bezprawny. Muszą przy tym istnieć obiektywne kryteria oceny: oceny społeczne, zasady współżycia społecznego, zasady moralne, a także elementy pewnej, typowej, przeciętnej reakcji.

1 sierpnia 2017 r.

Liczba uchylających się od szczepień rośnie – w 2014 r. było to 15 tys. osób, w 2016 r. już 28 tys.

Brak szczepień nie powinien powodować odmowy leczenia1 sierpnia 2017 r.

Lekarze nie powinni odmawiać leczenia dzieciom, które nie mają szczepień. Tak uważa rzecznik praw pacjenta, który zabrał głos w debacie dotyczącej obowiązkowej ochrony przed chorobami zakaźnymi. Jego zdaniem nie można w imię realizacji obowiązku szczepień – mimo że są wymagane prawem – pozostawiać dziecka bez opieki lekarskiej.

12 lipca 2017 r.

MZ nie zamierza przywracać kształcenia w tym kierunku.

Przybywa aktywnych zawodowo felczerów. Przyjeżdżają do nas ze Wschodu12 lipca 2017 r.

Liczba felczerów zamiast spadać, w ostatnich latach rośnie – ustalił DGP. I to mimo że kształcenie w tym zawodzie wygaszono w Polsce w latach 70., więc teoretycznie powinni już znikać z ochrony zdrowia (przepracowane 40 lat i więcej). Deficyt pracowników medycznych, jaki mamy, powoduje jednak, że jest praca nie tylko dla seniorów, ale też młodszych, wykształconych za granicą.

Reklama