Pacjenci

17 sierpnia 2018 r.

Mamy już ponad trzysta lekarstw przeciwko rakowi.

Rewolucja trwa. Leczenie spersonalizowane może być kolejnym przełomem w medycynie17 sierpnia 2018 r.

- A co może stać się przełomem na miarę antybiotyków? Leczenie spersonalizowane. To przyszłość medycyny. Dzięki wykorzystaniu komputerów będziemy mogli dostosować leki i metody kuracji do wymagań danego pacjenta - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Leszek Krzysztof Borysiewicz immunolog, profesor i członek władz Uniwersytetu Cambridge. Od 1 października 2010 r. do 1 października 2017 r. był rektorem tej uczelni.

8 sierpnia 2018 r.

Podczas pierwszego etapu zaplanowano także przeprowadzenie badań ankietowych wśród chorych i personelu medycznego.

Rzecznik sprawdzi w szpitalu jak przestrzegane są prawa pacjenta8 sierpnia 2018 r.

Dzięki projektowi zostaną wypracowane standardy postępowania personelu medycznego w zakresie przestrzegania praw pacjenta w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych. Pilotaż potrwa dwa lata. Porozumienie w tej sprawie podpisali rzecznik praw pacjenta (RPP) i dyrekcja Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

7 sierpnia 2018 r.

Dr Piskorz-Ogórek zwróciła uwagę, że w kilku województwach niedobory kadrowe w opiece pediatrycznej utrzymują się od lat.

Będzie więcej pielęgniarek w szpitalach dla dzieci7 sierpnia 2018 r.

Podwyższenie wskaźników zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach pediatrycznych zapowiedział resort zdrowia w odpowiedzi na pismo rzecznika praw dziecka. Marek Michalak niepokoił się bowiem, czy w sytuacji braków kadrowych w tym zawodzie najmłodsi pacjenci mają zapewnioną wystarczającą opiekę pielęgniarską.

2 sierpnia 2018 r.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznaje, że prace nad dostosowaniem przepisów polskich do prawa europejskiego jeszcze trwają, ale podkreśla, że wypełnienia z amalgamatu są dziś już rzadko stosowane, więc nie powinien to być kłopot dla lekarzy.

Leczenie zębów bocznych boli lekarzy2 sierpnia 2018 r.

Od 1 lipca u dzieci i kobiet w ciąży nie wolno stosować wypełnień z amalgamatu. Specjaliści alarmują, że w tej sytuacji do plombowania zębów bocznych zostaje cement glasjonomerowy, który nie we wszystkich sytuacjach można stosować.

19 lipca 2018 r.

Obsada kadrowa każdej poradni jest niedostateczna w stosunku do zadań

Tatarczak: Co trzecie dziecko wymaga pilnego wsparcia psychologicznego [WYWIAD]19 lipca 2018 r.

- Obsada kadrowa każdej poradni jest niedostateczna. Zdarza się, że placówka, w której pracuje siedem osób, ma pod opieką 15 tys. dzieci. Trudno będzie wygospodarować czas i kadry na kolejne zadania związane z tym, że poradnie mają być podstawowym ogniwem w systemie wsparcia psychicznego dzieci i młodzieży - mówi w wywiadzie dla DGP Ewa Tatarczak, przewodnicząca Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa”.