Pacjenci

12 lipca 2017 r.

MZ nie zamierza przywracać kształcenia w tym kierunku.

Przybywa aktywnych zawodowo felczerów. Przyjeżdżają do nas ze Wschodu12 lipca 2017 r.

Liczba felczerów zamiast spadać, w ostatnich latach rośnie – ustalił DGP. I to mimo że kształcenie w tym zawodzie wygaszono w Polsce w latach 70., więc teoretycznie powinni już znikać z ochrony zdrowia (przepracowane 40 lat i więcej). Deficyt pracowników medycznych, jaki mamy, powoduje jednak, że jest praca nie tylko dla seniorów, ale też młodszych, wykształconych za granicą.

5 lipca 2017 r.

Liczba osób korzystających w Polsce z polis zdrowotnych znów wzrosła.

Polacy gotowi płacić za zdrowie z własnej kieszeni5 lipca 2017 r.

Aż 77 proc. Polaków uważa, że obecne nakłady na ochronę zdrowia są za niskie. Tylko 17 proc. jest innego zdania. I co ważne, 39 proc. byłoby gotowe płacić wyższe składki, a dodatkowe 2 proc. uzależnia decyzję od tego, o ile składka miałaby wzrosnąć – wynika z sondażu opracowanego na zlecenie Pracodawców RP.

4 lipca 2017 r.

Kwestią, która źle rokuje dla pacjentów, jest długi okres oczekiwania na zabieg.

Endoprotezy do poprawki4 lipca 2017 r.

Bardzo drogie operacje alloplastyki, na które czeka się latami, trzeba wykonywać ponownie, bo niektóre placówki zlecają ich tak mało, że lekarze nie mają wprawy. Ministerstwo chce to zmienić.

27 czerwca 2017 r.

W większych placówkach – zdaniem ministerstwa – powinny też działać gabinety stomatologiczne.

Ochrona zdrowia: Reaktywacja szkolnej opieki medycznej27 czerwca 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia zdradziło szczegóły planu objęcia troskliwszą opieką dzieci i młodzieży. W każdym województwie będzie przynajmniej jeden dentobus, realizujący w mniejszych szkołach przeglądy stomatologiczne i plombowanie zębów. Ponadto od roku szkolnego 2018/2019 do placówek mają zacząć wracać gabinety medyczne.

27 czerwca 2017 r.

Rząd PiS specjalnie wprowadził regulację ustawową dla całej grupy leków.

Pigułki dzień po bez recepty tylko do 22 lipca27 czerwca 2017 r.

W Dzienniku Ustaw ukazała się już podpisana przez prezydenta ustawa z 25 maja 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (poz. 1200). Zakłada ona m.in., że hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego mogą być sprzedawane wyłącznie na receptę.

22 czerwca 2017 r.

Dominika Sikora, zastępca redaktora naczelnego

Sikora: Fikcja darmowego leczenia22 czerwca 2017 r.

 Tempo biegu wydarzeń ostatnich dni związanych z rewolucyjnymi planami resortu zdrowia można porównać do tego z filmów mistrza Alfreda Hitchcocka. Zaczęło się trzęsieniem ziemi, czyli przedstawieniem projektu ustawy umożliwiającej szpitalom wykonywanie odpłatnych świadczeń. A potem napięcie tylko rosło.

22 czerwca 2017 r.

Należy mieć nadzieję, że minister zdrowia, powtórnie analizując projekt nowelizacji, weźmie pod uwagę dobro pacjentów

Dobrze, że minister zdrowia pomyśli [OPINIA]22 czerwca 2017 r.

 Kiedy już się wydawało, że minister zdrowia zapewnił dużo legislacyjnych emocji na początek sezonu wakacyjnego, nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji godny najlepszych scenariuszy filmowych. Zbliżała się połowa czerwca i wszystko wskazywało na to, że wprowadzenie „sieci szpitali” na jakiś czas zakończy rewolucję w sektorze ochrony zdrowia.

17 czerwca 2017 r.

lekarz medycyna onkolog

OZZ Lekarzy o komercjalizacji szpitali: "Ta propozycja podważa wiarygodność rządu" 17 czerwca 2017 r.

- Z jednej strony jest to propozycja dobra, bo skoro szpitale prywatne mogą sprzedawać swoje usługi na wolnym rynku, to dlaczego szpitale publiczne nie mogłyby tego robić. Z drugiej jednak strony propozycja ta podważa wiarygodność rządu - mówi Krzysztof Bukiel z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, pytany o pomysł zezwolenia szpitalom publicznym na prowadzenie działalności komercyjnej i świadczenie pacjentom usługi za pieniądze. Przestrzega jednak przed możliwymi zagrożeniami. - Głównym niebezpieczeństwem jest to, że szpitale, które będą leczyć w ramach środków budżetowych, będą miały bodźce do tego, aby tego leczenia bezpłatnego było mniej, bo więcej będą mogły zarobić na leczeniu odpłatnym - zauważa.

Prawo na co dzień

Reklama