Pacjenci

21 lutego 2018 r.

Projektowane zmiany będą miały wpływ na podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.

E-recepta coraz bliżej? Projekt trafił do Sejmu21 lutego 2018 r.

 Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty, który m.in. umożliwić wystawienie recepty po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Ustawa ma wejść w życie po 7 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

16 lutego 2018 r.

Ustawa przewiduje całkowity zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów.

Od dzisiaj niepełnoletni nie mogą korzystać z solariów16 lutego 2018 r.

Osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie mogą korzystać z solarium - wynika to z przepisów, które w piątek weszły w życie. W miejscach, w których są solaria, obowiązkowo będą zamieszczane ostrzeżenia, że korzystanie z nich zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry.

15 lutego 2018 r.

Bartosz Łoza - psychiatra, specjalista terapii środowiskowej. Kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego

Łoza: W Polsce obowiązuje model leminga pędzącego do przepaści [WYWIAD RIGAMONTI]15 lutego 2018 r.

Likwidując psychiatrię, likwidujemy problem depresji i innych zaburzeń. Czyżbyśmy byli radosnym narodem, którego przedstawiciele popełniają nieoczekiwanie dużo samobójstw? Skąd biorą się więc rekordy spożycia leków przeciwbólowych, nasennych i przeciwdepresyjnych, z reguły zapisywanych przez lekarzy niepsychiatrów? Nasz oficjalny system przestał po prostu rejestrować skalę zjawiska – przekonuje w rozmowie z Magdaleną Rigamonti psychiatra Bartosz Łoza.

14 lutego 2018 r.

Złe warunki atmosferyczne spowodowały, że tych szczepionek do utylizacji było dużo - tłumaczy lekarz.

Lekarz, który podawał źle przechowywane szczepionki: To był błąd. Nie powinien się zdarzyć [WYWIAD]14 lutego 2018 r.

Proszę sobie wyobrazić lokalną przychodnię albo mały szpital, które są wiecznie niedofinansowane. Naprawdę brakuje pieniędzy. A jeszcze trzeba zniszczyć leki, za co trzeba zapłacić. Nikt na tym nie korzysta - mówi w wywiadzie dla DGP lekarz, kilkanaście lat w zawodzie, mieszkaniec małego miasta nieopodal Zielonej Góry.

13 lutego 2018 r.

Tym razem SN zwrócił uwagę na potencjalnie groźne skutki przedłużającego się oczekiwania na zabiegi.

Terapia onkologiczna może być refundowana bez umowy13 lutego 2018 r.

Spółka E., prowadząca działalność leczniczą w zakresie terapii onkologicznych, zwróciła się do Narodowego Funduszu Zdrowia o refundację blisko 80 zabiegów radioterapii ogólnej i brachyterapii (rodzaj radioterapii, gdzie napromieniowywanie prowadzone jest punktowo, bezpośrednio w zmienione nowotworowo tkanki). Ich koszt wyniósł łącznie ok. 400 tys. zł. Większość miała charakter terapeutyczny, zmierzający do wyleczenia nowotworu, choć niektóre z nich miały też charakter tylko paliatywny. NFZ odmówił jednak refundacji wszystkich zabiegów, twierdząc, że nie są to świadczenia ratujące życie. Spółka skierowała pozew do sądu.

8 lutego 2018 r.

Przyjęte zasady przechowywania szczepionek są uzasadnione ich właściwościami i powinny być traktowane z pełną powagą, jako wiążące przez wszystkie podmioty uczestniczące w pokonywanej przez nich drodze od producenta do pacjenta

Trabszys: Szczepionki to produkty szczególne [WYWIAD]8 lutego 2018 r.

448 osób zostało zaszczepionych szczepionkami przeznaczonymi do utylizacji. Taką informację przekazał wczoraj w Sejmie wiceminister zdrowia Marcin Czech. Preparaty były przez kilkadziesiąt godzin przechowywane w złych warunkach, gdyż nie działał sprzęt chłodniczy. Resort zdrowia zapewnia jednak, że bezpieczeństwu pacjentów nic nie zagraża. - Rodzice mogą domagać się zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia - zapewnia Barbara Trabszys, adwokat.

7 lutego 2018 r.

Młodzi lekarze złagodzili swoje postulaty. Teraz domagają się 6 proc. PKB do 2023 r.

Rezydenci czekają na ruch parlamentu7 lutego 2018 r.

Dziś wieczorem posłowie mają rozpocząć prace nad złożonym z inicjatywy rezydentów projektem przewidującym wzrost nakładów na zdrowie do 6,8 proc. PKB w 2021 r. – Decyzja w tej sprawie będzie dla nas wskazówką przed kolejną turą rozmów z ministrem – mówią młodzi lekarze.

Reklama