Pacjenci

14 listopada 2017 r.

Będziemy żyć dłużej, ale niestety nie zdrowiej14 listopada 2017 r.

Najdłuższe kolejki, najmniejsze nakłady – tak wygląda polski system ochrony zdrowia według najnowszego raportu OECD analizującego sytuację zdrowotną w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Znaleźliśmy się też w niechlubnej czołówce krajów, w których chorzy rezygnują z pomocy medycznej z powodu kosztów.

8 listopada 2017 r.

Jak zwracało uwagę środowisko medyczne i RPO – krąg osób uprawnionych do uzyskania wrażliwych, często wstydliwych informacji o pacjencie został zakreślony zbyt szeroko

Pośmiertna gwarancja prywatności. Lekarz nie ujawni dokumentacji medycznej8 listopada 2017 r.

Lekarz nie będzie już mógł ujawnić dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta na prośbę bliskich. Potrzebna będzie zgoda sądu na zwolnienie z tajemnicy zawodowej. Wykluczone będą też sytuacje, w których krewni niezwiązani ze zmarłym emocjonalnie pozbawiali jego partnera czy inną najbliższą osobę informacji o przebiegu leczenia.

30 października 2017 r.

Medycy domagają się między innymi wzrostu nakładów na służbę zdrowia.

Rezydenci zakończyli głodówkę, ale to nie koniec protestu. Zamierzają pracować "tylko" 48 godzin30 października 2017 r.

Lekarze rezydenci zakończyli czterotygodniowy protest głodowy, ale nie zawieszają broni. Nie wywalczyli swoich postulatów głodując, więc zapowiadają koniec pracy na wielu zmianach, dyżurach i w kilku miejscach. - Chodzi o to, by lekarz pracował nie więcej niż 48 godzin tygodniowo. Pacjenci będą przyjmowani przez bardziej wypoczętych lekarzy - tłumaczył lekarz rezydent Adam Gorczyński.

9 października 2017 r.

Pacjentowi nie udało się dodzwonić do szpitala i ostatecznie zrezygnował z leczenia.

Dobro pacjenta ważniejsze niż procedury9 października 2017 r.

Jeżeli pacjent trafia na oddział szpitalny, obowiązkiem lekarza dyżurującego jest przeprowadzenie lub zlecenie stosownych badań. Jeśli nie jest w stanie tego dokonać, powinien skierować pacjenta na izbę przyjęć, SOR lub do innego oddziału.

27 września 2017 r.

Krytycznie do pomysłów odniosło się biuro analiz sejmowych.

Leczenie bez wstydu: Seksoholik lub hazardzista na terapię bez skierowania27 września 2017 r.

Seksoholik lub hazardzista będzie mógł pójść na terapię bez skierowania. Bez uprzedniej wizyty u lekarza rodzinnego z fachowej pomocy skorzystają także bliscy osób uzależnionych – wczoraj projektem ustawy, która wprowadza takie zmiany, zajęła się komisja sejmowa. Ten sam dokument przewiduje ułatwienia w prowadzeniu pilotaży przez NFZ.

18 września 2017 r.

Nowe przepisy wpłyną też na działalność organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego.

Solaria bez reklamy i tylko dla pełnoletnich18 września 2017 r.

15 września 2017 r. Sejm przyjął i skierował do Senatu ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Jej projektodawcą jest prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy mają chronić obywateli przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, emitowanego przez lampy montowane w urządzeniach wykorzystywanych w solariach.

7 września 2017 r.

Ratownicy, fot. Maksymilian Rigamonti

SOR jest piekłem nie tylko dla pacjentów. Także dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników [WYWIAD]7 września 2017 r.

- Jeśli jakiś minister przyjechałby na SOR i najpierw poczekałby godzinę albo dwie do badania kwalifikacyjnego, triage’u, zakwalifikował się do jednego z pięciu kodów priorytetowych ze względu na stan zagrożenia życia, a potem – w zależności, w której strefie by się znalazł – znów poczekał osiem godzin na wyniki badań, to na SOR-ach szybko by się coś zmieniło. Teraz jest tak, że minister, jego rodzina czy znajomi ani chwili nie czekają. Są VIP-ami - mówi w wywiadzie dla DGP Bartłomiej Paprocki, ratownik ze Szpitalnego Oddziału Ratowniczego w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym.

22 sierpnia 2017 r.

Ochrona zdrowia: Za mało pieniędzy na badania22 sierpnia 2017 r.

Państwo wydaje zbyt mało na diagnostykę laboratoryjną, a pacjenci mają ograniczony dostęp do badań – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Przyczyną takiego stanu są braki personalne w służbie zdrowia, a także bezczynność decydentów.

Reklama