Farmacja

23 marca 2017 r.

200 - blisko tylu produktów brakuje na półkach aptecznych wskutek ich nielegalnego wywozu

Prokuratorski cios w wywóz leków23 marca 2017 r.

Przedsiębiorcy, którzy łamią prawo i sprzedają polskie medykamenty na Zachód, powinni czuć się zagrożeni. Będą ich zwalczać nie tylko inspektorzy farmaceutyczni, lecz także śledczy.

22 lutego 2017 r.

Jeśli chodzi o zmiany dotyczące szczepionek, to wskazano wprost, że mogą zostać objęte refundacją

Nowa ustawa o refundacji oznacza więcej uprawnień dla pacjentów22 lutego 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia planuje kompleksową zmianę zasad finansowania leków. Obecnie procedowanych jest kilka projektów nowelizacji ustawy o refundacji, które będą miały bezpośredni wpływ na dostęp pacjentów do leczenia. Wśród nich najbardziej zaawansowany wydaje się projekt zawierający ratunkowy dostęp do technologii lekowych oraz najobszerniejsza z procedowanych nowelizacji.

22 lutego 2017 r.

Leki

Leki coraz bardziej bezpieczne, ale kontrola nadal mizerna22 lutego 2017 r.

Kierownicy aptek zostaną włączeni w system informowania inspekcji farmaceutycznej o sfałszowanych produktach leczniczych. Takie uszczelnienie obecnie obowiązujących regulacji przewiduje projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Przedsiębiorcy przekonują jednak, że skończy się na nałożeniu kolejnego dotkliwego obowiązku, który nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

13 lutego 2017 r.

360 tys. blisko tyle placówek, poza aptekami, może obecnie sprzedawać leki.

Leki w sklepach: Przechowywane w specjalnej szafie, zakaz sprzedaży dla osób poniżej 16. roku życia13 lutego 2017 r.

Każda placówka ogólnospożywcza i stacja benzynowa, która sprzedaje medykamenty, będzie musiała je przechowywać w zamykanej na klucz szafie wyposażonej w sprzęt do pomiaru temperatury i wilgoci. Sprzedawca będzie musiał być przeszkolony przez farmaceutę. A osoba poniżej 16. roku życia poza apteką żadnych leków nie kupi. To wszystko pomysły samorządu aptekarskiego na zwiększenie bezpieczeństwa w obrocie pozaaptecznym. Na które przychylnie spogląda Ministerstwo Zdrowia, bo od dawna już deklaruje, że leków nie można traktować tak samo jak bułek czy batonów.

7 lutego 2017 r.

Nie budzi wątpliwości, że europejscy decydenci mają rację: rozwinięte prawo własności intelektualnej nie sprzyja ochronie interesów jednostki.

Niedoskonała recepta na tanie leki7 lutego 2017 r.

Choć idea, aby lekarstwa kosztowały tyle, aby były dostępne finansowo dla każdego przeciętnego obywatela Unii Europejskiej, jest atrakcyjna dla wszystkich – polityków, urzędników i ekspertów, to działania podejmowane dla jej urzeczywistnienia mogą odnieść odwrotny skutek.

2 lutego 2017 r.

Drugi z elementów nowo tworzonego systemu to plan ponadnarodowego modelu negocjowania cen leków.

Europarlament chce tańszych leków. Kosztem koncernów2 lutego 2017 r.

Ochrona patentowa nie może prowadzić do ludzkich nieszczęść, a tak jest, gdy Europejczycy nie są w stanie kupić w rozsądnych cenach potrzebnych im medykamentów. Tak właśnie uznała europarlamentarna komisja ds. ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności.

Prawo na co dzień

Reklama