Farmacja

11 października 2017 r.

W perspektywie długofalowej trzeba myśleć o dodatkowych źródłach finansowania.

Resort zdrowia uporządkuje zasady finansowania leków11 października 2017 r.

Jakie jest pole do finansowania innowacyjnych terapii, komu i jakie leki się należą, jak rozwijać badania nowych terapii w Polsce – między innymi takie kwestie mają być określone w dokumencie Polityka lekowa. Od lat trwają nad nim dyskusje, powstały nawet wersje robocze, ale teraz prace ruszają na nowo.

31 sierpnia 2017 r.

Inspekcja sanitarna nie jest w stanie kontrolować rynku. Brakuje jej i pieniędzy, i ludzi

Kolejna odsłona wojny z suplementami31 sierpnia 2017 r.

 Opłaty za rejestrację paramedykamentów – to pomysł Najwyższej Izby Kontroli. Wprowadzenie horrendalnych kar za sprzedaż konsumentom wadliwych produktów – to z kolei propozycja Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wczoraj w Państwowym Instytucie Zdrowia Publicznego podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Ochrony Zdrowia oraz Aliant Consulting Group eksperci zastanawiali się, co należy zrobić, by ochronić Polaków przed zalewającą nas falą kiepskiej jakości suplementów.

22 sierpnia 2017 r.

Aptekarze są najbliżej pacjentów i mogą im pomóc [OPINIA]22 sierpnia 2017 r.

Marcin Czech, nowy wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową, w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej podkreślił, że wśród ważnych zadań jest wprowadzenie rozwiązań z zakresu opieki farmaceutycznej. Dobrze, że resort dostrzega tę kwestię, ponieważ włączenie aptekarzy m.in. w akcje profilaktyczne może znacznie zwiększyć ich skuteczność.

9 sierpnia 2017 r.

Aptekarze nie kryją rozgoryczenia.

Leki nadal nie tylko z apteki9 sierpnia 2017 r.

Budzący kontrowersje pomysł ograniczenia listy produktów dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego upadł. Poinformowało o tym oficjalnie Ministerstwo Zdrowia. Właściciele sklepów spożywczych i stacji benzynowych mogą więc odetchnąć z ulgą. Farmaceuci za to nie kryją żalu. Część z nich czuje się przez resort oszukana.

3 sierpnia 2017 r.

Należy rozważyć możliwość wprowadzenia odpowiedniej praktyki ze strony resortu zdrowia oraz NFZ, która umożliwiałaby przyspieszenie implementacji programów lekowych.

Pieklak: W programach lekowych potrzeba przyspieszenia3 sierpnia 2017 r.

Programy lekowe stanowią coraz istotniejszą formę zapewnienia dostępu do terapii. Liczba chorych włączanych do nich, a także ponoszone przez NFZ wydatki na to leczenie rosną nieporównywalnie w stosunku do pozostałych dwóch kanałów dostępności leków (chemioterapii oraz dostępnych w aptece).

3 sierpnia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono dostęp do bezpłatnych preparatów insulin ludzkich i analogów insulinowych znajdujących się w wykazie leków refundowanych.

Duży skok w refundacji leków dla osób 75+3 sierpnia 2017 r.

Blisko 1,1 mln seniorów skorzystało w czerwcu z dopłat do leków dla osób w wieku 75+. To rekord, zwykle korzystało z nich 800–900 tys. osób. Był to też rekordowy miesiąc pod względem kwoty przeznaczonej na dofinansowanie. Jak dowiedział się DGP, wydano na ten cel 42,7 mln zł w skali miesiąca. O 9 mln więcej niż miesiąc wcześniej.

11 lipca 2017 r.

Większość farmaceutów była przekonana, że skazany przez sąd karny prominentny działacz samorządu zostanie ze środowiska wyrzucony.

Bez samooczyszczenia wśród aptekarzy11 lipca 2017 r.

Były szef wielkopolskich farmaceutów i członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, który został skazany za korupcję, usłyszał już wyrok sądu zawodowego. Najniższy z możliwych. Za wykorzystywanie stanowiska do przyjmowania korzyści majątkowych aptekarscy sędziowie udzielili mu... upomnienia. O sprawie jako pierwszy poinformował „Głos Wielkopolski”.

Reklama