Farmacja

1 marca 2018 r.

Tempo prac wynika również z tego, że ustawa musi wejść w życie, by można było w pełni uruchomić pilotaż

Ekspresowe prace nad elektroniczną receptą1 marca 2018 r.

Rano pierwsze czytanie na komisji, drugie tego samego dnia po południu – tak wyglądają prace nad rządowym projektem o e-recepcie. Resort zdrowia przekonuje, że musi on szybko wejść w życie, by można było wdrożyć pilotaż. I nie wyklucza rozszerzenia go o kolejne miasta.

27 lutego 2018 r.

Wyniki wyszukiwania, jakie otrzymywali internauci, odnosiły się wyłącznie do suplementów diety, nie zaś bezpośrednio do apteki czy też leków.

AdWords furtką do reklamy apteki27 lutego 2018 r.

Zdaniem inspekcji farmaceutycznej promowanie oferowanych produktów przy użyciu płatnych narzędzi firmy Google jest dozwolone. A to może być furtka pozwalająca uniknąć surowych kar.

27 lutego 2018 r.

Toczą się prace nad zmianą przepisów, ale obejmą one tylko reklamę suplementów diety.

Walka o całkowity zakaz reklamy leków27 lutego 2018 r.

Coraz więcej Polaków narzeka na promowanie produktów leczniczych i suplementów diety. W Ministerstwie Zdrowia wielu urzędników najchętniej wprowadziłoby całkowity zakaz reklamy. Przedsiębiorcy jednak stanowczo protestują. Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty PASMI w swym najnowszym stanowisku przekonuje, że tak restrykcyjna regulacja byłaby sprzeczna z prawem unijnym.

22 lutego 2018 r.

Do Sejmu trafiła właśnie ustawa związana z wprowadzeniem e-recepty

SMS zamiast tradycyjnej recepty22 lutego 2018 r.

Żeby wykupić leki, trzeba będzie pokazać w aptece wiadomość ze specjalnym kodem kreskowym. Albo się wylegitymować i podać PIN. Elektroniczny dokument ma zacząć działać jeszcze w tym miesiącu

20 lutego 2018 r.

Obecnie pacjentka stosująca antykoncepcję może otrzymać od lekarza jedną receptę, na której wypisana jest taka liczba opakowań, które wystarczą na 180 dni stosowania

Antykoncepcja na jednej recepcie tylko na 120 dni20 lutego 2018 r.

 Lekarz będzie mógł wypisać na jednej recepcie ilość leku maksymalnie na 120 dni stosowania. Dotyczyć to będzie również środków antykoncepcyjnych, które do tej pory mogły być przepisywane na 180 dni. Taką zmianę zawiera projekt ustawy o e-receptach, którym zająć się ma dziś rząd.

6 lutego 2018 r.

W orzecznictwie podkreśla się również, że ustalenie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych w drodze uchwały rady powiatu niewątpliwie stanowi ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej

Powiat ma prawo określić godziny otwarcia aptek. Nawet bez aprobaty samorządu zawodowego6 lutego 2018 r.

Rada powiatu podjęła uchwałę w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. Projekt aktu został zaopiniowany przez burmistrzów i wójtów z terenu powiatu oraz okręgową izbę aptekarską, ale do aptekarzy nikt się o opinię nie zwracał. Czy projekt uchwały powinien być uzgodniony z aptekarzami? Czy rada mogła podać w załączniku do uchwały numery telefonów do aptek, jak i podmiotów je prowadzących lub farmaceutów w nich zatrudnionych?

Reklama