Farmacja

4 lipca 2018 r.

Niestety obowiązujące przepisy nie opisują jednoznacznie procedury wycofania leku z poziomu pacjenta.

Toksyczny związek w lekach na nadciśnienie. GIF ostrzega: Bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia4 lipca 2018 r.

W walsartanie, który polscy producenci leków kupowali w jednej fabryce, wykryto zanieczyszczenie: toksyczny związek chemiczny wyniszczający wątrobę. Miliony opakowań leków na nadciśnienie musi teraz zostać wycofane z aptek. Od 500 do 800 tys. Polaków przyjmujących leki z walsartanem powinno jak najszybciej udać się do lekarza. Ci „przestawią” pacjentów na inne leki.

30 maja 2018 r.

Starosta dodał, że w świetle uchwały wszyscy mieszkańcy powiatu mają zapewnioną jak najlepszą dostępność do usług aptecznych we wskazanych okresach, bez konieczności pokonywania znacznych odległości, by kupić lek.

Apteka sama powie, ile może pracować30 maja 2018 r.

Powiat, uchwalając godziny pracy aptek, powinien brać pod uwagę nie tylko uzasadnione potrzeby ludności, ale również to, czy grafik nadmiernie nie obciąża właścicieli placówek – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

29 maja 2018 r.

Samorząd lekarski oczekuje od ministra jednoznacznych wytycznych, jak prawidłowo wystawić i zrealizować receptę

Lekarze chcą wytycznych w sprawie recept29 maja 2018 r.

O pilną analizę wprowadzonych ostatnio regulacji dotyczących wystawiania recept oraz wyjaśnienie pojawiających się wątpliwości apeluje do ministra zdrowia Naczelna Rada Lekarska. Wskazuje, że nowe przepisy są niejasne, czego skutkiem są powtarzające się sytuacje, w których pacjenci nie otrzymują w aptece potrzebnego im leku.