Moja babcia, leciwa już staruszka, ma poważne kłopoty z chodzeniem. Wreszcie po długich namowach dała się przekonać do zakupu balkonika. Babcię odwiedza czasem młoda lekarka, która robi specjalizację z dziedziny geriatrii. To ona zasugerowała, by postarać się o zakup takiego sprzętu z refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia, i wypisała zlecenie. Kiedy jednak poszłam podstemplować je w oddziale NFZ, okazało się, że dokument jest nieważny, bo wypisała go lekarka bez specjalizacji. Czy trzeba aż specjalisty, by stwierdzić, że staruszka ma kłopoty z chodzeniem – zastanawia się pani Magda i pyta, jakie w tej sprawie rządzą przepisy.
Wykaz tzw. środków pomocniczych zawiera rozporządzenie ministra zdrowia z 6 grudnia 2013 r. Zapisano w nim nazwy przedmiotów, rodzaje schorzeń uprawniające do refundacji, kwotę dofinansowania, wysokość udziału własnego pacjenta oraz ewentualną wysokość refundacji naprawy tego sprzętu. Jest tam też lista specjalności lekarzy, którzy mogą wystawiać zapotrzebowanie na konkretny sprzęt.
Lekarz dokonujący oceny stanu zdrowia pacjenta musi przede wszystkim realizować świadczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. To podstawa. Nie musi jednak podlegać wojewódzkiemu oddziałowi NFZ, w którym realizowany będzie zakup. Zlecenie na balkonik albo podpórkę ułatwiającą chodzenie może wypisać lekarz geriatra, neurochirurg lub neuroreumatolog, ortopeda, reumatolog, chirurg, rehabilitant oraz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli więc babcia nie znajduje się pod systematyczną opieką wymienionych specjalistów, po zlecenie należy się wybrać do przychodni, w której pracuje wybrany przez nią lekarz pierwszego kontaktu.
Przy trwałej dysfunkcji chodu balkonik przysługuje raz na pięć lat. Refundowany jest do kwoty 230 zł przy trzydziestoprocentowym udziale własnym. Zwrotu kosztów naprawy nie przewiduje się. Warto wiedzieć, że jeśli zdecydują się panie na sprzęt droższy, NFZ zwróci tylko pieniądze do kwoty limitu, resztę trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni. Jeśli wybiorą panie sprzęt tańszy, udział własny będzie liczony od tej niższej ceny.
Aby uzyskać refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia, po otrzymaniu zlecenia należy się udać do wojewódzkiego oddziału wraz z dokumentem tożsamości i potwierdzić zlecenie. Z tak poświadczonym dokumentem można już pójść do sklepu medycznego, pamiętając o zabraniu też gotówki na udział własny.
Podstawa prawna
Załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. poz. 1565).