Pani Maria ma 67 lat i w lipcu 2015 r. stwierdzono u niej nowotwór. – Prawie natychmiast przeszłam operację, a dokładnie pół roku po zabiegu badania nie wykazały żadnych zmian. Mam potwierdzenie wyleczenia z choroby – cieszy się kobieta. – Natomiast lekarz pierwszego kontaktu odmówił mi skierowania na leczenie sanatoryjne, z którego chciałam skorzystać z powodu dolegliwości z kręgosłupem. Stwierdził, że mogę ubiegać się skierowanie na leczenie uzdrowiskowe dopiero po upływie pięciu lat od daty operacji onkologicznej, czyli w roku 2020. Czy lekarz ma rację? Nie podał mi podstawy prawnej, tylko enigmatycznie powoływał się na ministra zdrowia, bez żadnych konkretów – skarży się czytelniczka
Niestety, lekarz miał prawo odmówić pani Marii skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Lekarze kwalifikujący i kierujący pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego uwzględniają przede wszystkim przebieg choroby będącej podstawą do tego typu terapii oraz tok jej leczenia. Zwracają przy tym uwagę na efekty przebytej w przeszłości kuracji uzdrowiskowej, jeżeli pacjent kolejny raz korzysta z tej formy opieki. W dalszej kolejności biorą pod uwagę jego stan ogólny, przede wszystkim wydolność układu krążenia, układu oddechowego, nerek i zdolność do samoobsługi. I wreszcie ważną rolę odgrywają choroby współistniejące u pacjenta.
Jak wyjaśnia rzecznik ministra zdrowia Milena Kruszewska, przeciwwskazaniami do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, na które powoływał się lekarz pierwszego kontaktu, są stany chorobowe, w których leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja uzdrowiskowa przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych mogłyby spowodować pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Są to:
- choroba zakaźna w fazie ostrej;
- ciąża i połóg;
- czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem:
– 5 lat w przypadku: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki,
– 12 miesięcy od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego w przypadku innych nowotworów złośliwych.
Zapewne więc lekarz postąpił słusznie, biorąc pod uwagę rodzaj schorzenia pani Marii i zalecając pięcioletni okres kwarantanny.
Podstawa prawna
Art. 19 ust. 3 ustawy z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 651). Par. 5 rozporządzenia ministra zdrowia z 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. poz. 14).