statystyki

Opieka nad seniorem to fikcja. Rodziny są zdane same na siebie

autor: Karolina Nowakowska11.01.2016, 07:00; Aktualizacja: 11.01.2016, 11:29
Pensjonariuszka domu seniora

W Polsce brakuje systemu opieki nad osobami starszymi. Najczęściej rodziny są pozostawione same sobieźródło: ShutterStock

W Polsce nadal brakuje systemowej opieki nad osobami starszymi. Lekarze nie podejmują specjalizacji, ponieważ zarabiają mniej niż pielęgniarki. W jeszcze gorszej sytuacji są fizjoterapeuci. Dotychczasowe postulaty rządu mogą ten chaos jedynie pogłębić.

Reklama


Reklama


EHIS 2014 to druga edycja badania przeprowadzonego na podstawie zharmonizowanej europejskiej metodologii. Pierwsze badanie zrealizowano 5 lat temu.

Po raz pierwszy w badaniu EHIS zadano pytania o świadczenie przez respondenta nieformalnej długoterminowej opieki lub pomocy osobom chorującym przewlekle, niesprawnym, w podeszłym wieku. Pytania nie obejmowały pomocy świadczonej w ramach pracy zawodowej respondenta.

Taką opiekę lub pomoc sprawowało regularnie co najmniej 1 raz w tygodniu blisko 16 proc. badanych, czyli prawie co 6-ty respondent. Częściej były to kobiety niż mężczyźni (odpowiednio 18 proc. i 13 proc.) oraz osoby w wieku 50-59 lat (co czwarta osoba).

Ponad 3/4 pomagających otaczało opieką tylko członków własnej rodziny, zwłaszcza jeśli pomagający był mężczyzną lub osobą zamieszkałą na wsi. Natomiast kobiety oraz mieszkańcy miast częściej pomagały także osobom spoza rodziny - co 5-ty pomagający.

- W Polsce brakuje systemu opieki nad osobami starszymi. Najczęściej rodziny są pozostawione same sobie – mówi prof. Barbara Szatur-Jaworska, współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Potwierdza to raport Najwyższej Izby Kontroli pt. „Opieka nad osobami w wieku podeszłym” potwierdza tę diagnozę. NIK jednoznacznie negatywnie oceniła działania Ministerstwa Zdrowia w zakresie opieki medycznej nad tą grupą obywateli.

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, dostępność opieki geriatrycznej jest niewystarczająca i wykazuje duże zróżnicowanie terytorialne. Brakuje nie tylko lekarzy specjalistów (czynnie zawód wykonuje 336 geriatrów), ale przede wszystkim kompleksowych i wystandaryzowanych procedur postępowania w opiece medycznej nad osobami w podeszłym wieku.

- Problemem nie jest brak geriatrów. Są lekarze, którzy decydują się wybrać taką specjalizację, ale szybko z niej rezygnują i odchodzą. Z moich obserwacji wynika, że dzieje się tak w 90 proc. przypadków – komentuje prof. Barbara Bień, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego i była przewodnicząca Zespołu ds. Gerontologii przy Ministrze Zdrowia.

Przyczyny to głównie niskie zarobki, znacznie niższe niż pielęgniarek w tych samych jednostkach. Zazwyczaj na badanie pacjenta lekarze przeznaczają 15 minut. Na pacjenta w zaawansowanym wieku potrzeba nawet powyżej godziny. – A NFZ wycenia taką wizytę tak samo – komentuje prof. Bień. Do tego dochodzi konieczność przeprowadzenia całościowej oceny geriatrycznej, często również zlecania większej liczby badań, redukcji zbędnej farmakoterapii, wysłuchania opiekuna osoby starszej i jego edukacji.

- Politycy muszą zrozumieć, że geriatria jest specyficzną dziedziną. Seniorzy nie zmagają się z jedną chorobą. W przypadku osób w podeszłym wieku mówimy o wielochorobowości. Często seniorzy przyjmują około 20 różnych leków dziennie. Lekarz musi wiedzieć, które z nich mają potencjalnie negatywne działanie,wiedzieć które specyfiki wzajemnie się wykluczają, jak dobrać dawki, a przede wszystkim wiedzieć, co u danego pacjenta wymaga monitorowania (np. czy funkcje poznawcze, poziom glikemii, sodu, INR, czy inne parametry). Tego nie da się osiągnąć podczas 15-minutowej wizyty – mówi prof. Bień.

Sztandarową propozycją PIS dla seniorów jest wprowadzenie darmowych leków. Projekt już został okrojony, ale sam pomysł geriatrzy oceniają jako zły.

- Leki są drogie – to fakt, ale wprowadzenie darmowych nie rozwiąże problemu. Pamiętam czasy, gdy leki były bezpłatne dla seniorów. Powodowało to, że wielu starszych ludzi kupowało ich więcej niż potrzebuje – mówi prof. Bień. I dodaje: „ W zasadzie seniorzy nie potrzebują pieniędzy - tylko 15% deklaruje, że brakuje im pieniędzy na zakup leków. Ludzie starsi przede wszystkim potrzebują usług, a często opieki. Trzeba stworzyć system, w którym pielęgniarki rodzinne będą obejmowały patronażem samotnych seniorów i rodziny w opiece nad starszymi. Warto rozważyć wprowadzenie, wzorem niektórych państw europejskich, przerwy wytchnieniowej dla opiekunów rodzinnych osób starszych wymagających 24-godzinnej opieki, a zwłaszcza wizyt patronażowych pielęgniarek środowiskowych. Pamiętajmy, że około 20 proc. osób starszych czuje się osamotnionych, często nie wychodzi z domów, a co trzecia lub co czwarta osoba zmaga się z depresją. Darmowe leki nie rozwiążą tych problemów”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Teresa(2016-01-11 08:33) Odpowiedz 193

  To calkowita prawda 3 razy chodzilam do opieki zeby zajeli sie moja mama bo nie ma nikogo a ja pracuje zagranica i 3 razy nic nie zrobili a to co przeszlam na komisji lekarskiej przekracza wszekie granice ponizano mnie i sugerowano zebym sie wiecej nie starala o zasilek pielegnacyjny dla osob niepelnosprawnych 150zl na mame nie mam juz sil chodzic i prosic lekarza zeby czasami zajrzal do mamy bo i tak nie przyjdzie wiec siedzi teraz sama w domu a ja daleko zamartwiam sie strasznie ale co zrobic skoro rzad niczego nie widzi

 • opikunki doroslych niepelnosprawnych.(2016-01-11 08:44) Odpowiedz 162

  dajcie swaczenie pilegnacyjne jak na dzieci, adorosli opiekunowwwie sami daja rade wszyscy powini byc traktowani ruwno.

 • qaduq(2016-01-11 11:51) Odpowiedz 100

  Młodą autorkę to szokuje, starsi pogodzeni z losem. Przy chorej służbie zdrowia trudno o zdrowy sektor. Podstawowy problem to czas poświęcany pacjentowi przez lekarza, dostępność do specjalistów i poufne zalecenia wewnętrzne, o których pacjent dowiaduje się przypadkowo. To tak, jak po śmierci młodej aktorki lekarka wygadała się, że nie skierowano jej na naświetlenie, bo w tym wieku nie powinna mieć raka złośliwego. A w starszym, bo koszty leczenia przewyższą optymalny czas przeżycia. Rozumiał to profesor Religa, dobrowolnie rezygnując z systemu, który znał. Od ręki powinno się wprowadzić stale recepty, odnawialne co pół roku, wydzielić dla lekarzy normę kilku godzin na dojście do pacjenta, ale z wydłużonym czasem na badania, a nie owe 15 minut. Radykalnie trzeba pomoc osobom obłożnie chorym, dla których jedynym rozwiązaniem jest obecnie hospicjum. I taki model trzeba zacząć konsekwentnie oferować rodzinom członków naszego rządu i parlamentu, aby sami skorzystali z dobrodziejstwa systemu. Podobnie, jak z korzystaniem ze służby zdrowia. Albo za kasę do prywatnej kliniki, albo w kolejce, jak każdy. Jak znam życie, prędzej Polacy będą mówić po chińsku, niż jakikolwiek rząd cokolwiek uczyni poza potokiem wylewanych słów. Ale walczyć trzeba.

 • starzy to tylko koszt dla spoleczenstwa(2016-01-11 12:56) Odpowiedz 73

  ludzie starzy to ogromny koszt, nie ma zadnej wartosci dodanej, i dlatego po cichu wszyscy mysla, ze starzy powinni umrzec, ale to niepoprawne politycznie, wiec wszyscy twierdza ze trzeba dobrze oplacac emerytow i fundowac im specjalistyczna opiekę medyczną przedluzająca zycie do 100 lat... tylko ze nikt z mlodych i w srednim wieku nie chce za to placic :) Pani Teresa martwi sie ze ona pracuje za granicą a mama pozostawioną w Polsce nie ma sie kto zająć. Tzn ma zajac sie pastwo - czyli inni podatnicy :) A moze tak zabrac mame do siebie? Albo przysylac czesc pieniedzy dla opiekunki w Polsce? łatwo jest krytykowac ze "biedni seniorzy" zyja w biedzie i bez pomocy medycznej... ale skoro system gospodarczy nie pozwolil im przez ich cale zycie zaoszczedzic pieniedzy na godna starosc to kto ma to teraz finansowac? nie ma chetnych... teraz spoleczenstwo stawia na produkcje niewolnikow, bo takie sa potrzeby rynkow w wbrytanii i niemczech - trzeba produkowac nowych niewolnikow, a starzy... do piachu :)

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Anna(2016-01-12 02:37) Odpowiedz 71

  „ W zasadzie seniorzy nie potrzebują pieniędzy - mówi prof. Bień. " Pani Bień ! Skoro Pani nie potrzebuje pieniędzy ,proszę swoje apanaże przekazać mnie i innym potrzebującym. Jestem, jak Pani seniorem i POTRZEBUJĘ PIENIĘDZY na życie, leczenie,czynsz, media, żywność.

 • podatnik(2016-01-12 08:08) Odpowiedz 70

  W polsce nie istnieje żadna opieka nad osobami starszymi.Zaden owsiak czy inny dobroczyńca niczego nie zmieni bo likwidacja emerytów i ludzi chorych to polityka polskich władz. Ludzie starsi wykorzystani ,chorzy,zmęczeni mają jak najszybciej zniknąć bo politykom są tylko kosztem a kasa należy się tym właśnie rządzącym pajacom.

 • Szybciej...(2016-01-11 11:38) Odpowiedz 61

  Szybciej woda z Baltyku zacznie plynac na Barania Gore /zrodla Wisly/ niz wypracuje sie odpowiedni dobrze zorganizowany system zdrowotny w Polsce. Medyczne silna grupa lobbystyczna nigdy na to nie pozwoli.

 • Przestanmy...(2016-01-11 11:15) Odpowiedz 41

  Przestanmy wbijac ogromna rzesze emerytow w sciane skrajnej nedzy.

 • iwonka(2016-01-11 13:24) Odpowiedz 40

  Jeżeli bezpłatne leki będą tylko na receptę i tylko od rodzinnego to raczej nie grozi nadmierne wykupywanie leków przez 75+. Lekarz musiałby wypisywać za dużo recept.

 • Seniorzu potrzebuja i wiekszych pieniedzy i opieki(2016-01-11 10:32) Odpowiedz 31

  Podejscie neoliberalne do systemu emerytalnego bardzo odarlo i bedzie odzierac seniorow z pieniedzy m.in. wskutek likwidacji czesci socjalnej emerytury /obecnie okolo 800 zl/ oraz niewlasciwej waloryzacji swiadczen. Obecnie prawie polowa seniorow otrzymuje emeryture na granicy lub ponizej linii ubostwa /1360 zl netto wedlug Eurostatu- UE/. Sytuacje w przypadku starszych seniorow powyzej 75 r. z. ratuje nieco pielegnacyjny dodatek w wysokosci okolo 200 zl brutto miesiecznie, ktory to dodatek nie tak dawno chciano zlikwidowac. Zreszta niewiadomo, czy za cene przeznaczenia 4-5 zl na leki darmowe dla 1 starszego seniora nie odbierze mu sie dodatku pielegnacyjnego. Bo - czego nie dokonala PO, zrobi to PIS - tak jak w przypadku obnizenia podatku PIT dla bogatych.--- Seniorzy zarowno potrzebuja pieniedzy jak i opieki , a ta kosztuje, niezaleznie czy jest prowadzona w domu czy w specjalistycznym osrodku.

 • A JA ja(2016-01-11 22:27) Odpowiedz 22

  Leki nie powinny byc darmowe. Życie to smiertelna choroba. Łykanie 20 tabletek dziennie nic nie zmieni.

 • biedny emeryt.(2016-01-11 20:59) Odpowiedz 20

  ciesze sie z politycy tez umieraja ,a niedaja biednym pieniendzy na godne zycie tak jak darmosjady sejmowe...........

 • Zdziczenie nie jest wyjściem(2016-01-11 14:55) Odpowiedz 13

  Najsprawniejszym i najtańszym wyjściem jest eutanazja. Tylko... czy ludzka i czy to ma być podzięka za miłość rodzicielską i trud całego życia???

 • EJ(2016-01-17 13:02) Odpowiedz 00

  Ten rzad powinnien szczegolnie dbac o seniorow bo to w duzej mierze ich Elektorat. Jak powiedziala jedna nawiedzona co wycierpia na tym padole to nie beda musieli w czyscu. To ja takiej babie zycze zeby teraz wycierpiala tak duzo by od razu mogla isc do nieba . Katoland sie klania.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama