Chodzi o osoby, które władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przymusowo wcielały - w ramach zastępczej służby wojskowej - do pracy w ciężkich warunkach: w kopalniach, kamieniołomach, zakładach pozyskiwania rud uranu i batalionach budowlanych.

Projekt nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jeszcze w grudniu 2012 r. zgłosił Senat. Zakładał on, że żołnierze-górnicy, tak jak inwalidzi wojenni, otrzymają prawo do bezpłatnego zaopatrzenia w objęte refundacją leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. O przyjęcie takiego rozwiązania do marszałka Senatu apelował m.in. Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników.

W lutym 2013 roku Sejm skierował projekt do komisji zdrowia, a ta - do podkomisji. We wrześniu 2013 roku po otrzymaniu negatywnego stanowiska rządu, podkomisja opowiedziała się za jego odrzuceniem, jednak komisja odrzuciła sprawozdanie podkomisji i ponownie skierowała projekt do prac w podkomisji.

Ostateczne sprawozdanie podkomisja, a potem komisja zdrowia, przyjęły pod koniec lipca. Doprecyzowano w nim, że nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma na celu przyznanie uprawnień: żołnierzom zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych; żołnierzom z poboru w 1949 r., którzy byli wcieleni do po nadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach, a także przymusowo zatrudnionym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959.

"Z powyższego uprawnienia będą mogły korzystać także inni, niż wyżej wskazani, żołnierze zastępczej służby wojskowej, w odniesieniu, do których orzeczone zostało inwalidztwo będące następstwem przymusowego zatrudnienia, w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych" - zaznaczono w środę w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Sejm znowelizował ustawę 11 września, na początku października Senat nie wprowadził do niej żadnych poprawek. Prezydent podpisał ją we wtorek. Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.