statystyki

Kolejki do lekarzy się nie skróciły. Czekać trzeba nawet 126 miesięcy

autor: Klara Klinger04.08.2015, 07:53; Aktualizacja: 04.08.2015, 08:23
Dziedziny, w których czas oczekiwania wzrósł w porównaniu z poprzednimi miesiącami, to dentysta: o 1,6 miesiąca do 9 miesięcy

Dziedziny, w których czas oczekiwania wzrósł w porównaniu z poprzednimi miesiącami, to dentysta: o 1,6 miesiąca do 9 miesięcyźródło: ShutterStock

W Polsce chorzy, aby się leczyć, muszą mieć dużo siły. I jeszcze więcej cierpliwości w oczekiwaniu na pomoc. Czeka się średnio 2,9 miesiąca – alarmuje Fundacja Watch Health Care, która monitoruje dostęp do leczenia. W niektórych dziedzinach czas czekania na pomoc lekarską wręcz się wydłużył.

reklama


reklama


Wprawdzie w  porównaniu z lutym i marcem 2015 r. długość kolejek się nie zmieniła, ale w porównaniu z czerwcem i lipcem czas oczekiwania wydłużył się blisko o tydzień. Jak podkreślają eksperci Fundacji WHC, wszystko wskazuje na to, że sytuacja systematycznie się pogarsza od 2011 r.

Najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu: średnio 17,1 miesiąca, czyli ponad blisko półtora roku. Magdalena Ciupak-Zarzycka z WTH opowiada o rekordowym przypadku. – W jednej z gliwickich placówek wykonanie endoprotezoplastyki stawu kolanowego wyznaczono na 2026 r. Czas oczekiwania 126 miesięcy – mówi Ciupak-Zarzycka.

Chorzy muszą się także uzbroić w cierpliwość, czekając na okulistę (5,2 miesiąca) czy chirurga plastycznego (blisko 5 miesięcy).

Dziedziny, w których czas oczekiwania wzrósł w porównaniu z poprzednimi miesiącami, to dentysta: o 1,6 miesiąca do 9 miesięcy. Jak wskazują autorzy raportu, największe kłopoty mają osoby, które chcą zapisać dziecko do ortodonty. Średni czas oczekiwania to ponad rok. A potem kolejnych 10 miesięcy na aparat ortodontyczny.

Negatywny trend odnotowali również w neurologii dziecięcej – gdzie kolejki wydłużyły się o 1,2 miesiąca, w neurologii (o 1,1 miesiąca) oraz neurochirurgii (2,1 miesiąca).

Są jednak i pozytywne wiadomości. Skróciły się kolejki do onkologów. Jak podkreślają autorzy raportu, stało się to dzięki wprowadzeniu pakietu onkologicznego, który wyznaczył maksymalny czas oczekiwania na leczenie do dziewięciu tygodni.

Krócej się też czeka na otolaryngologa i zabiegi z dziedziny chirurgii naczyniowej oraz rehabilitację medyczną. W tej ostatniej dziedzinie chorzy mogą dostać termin wizyty za 3,3 miesiąca. I choć nie jest to mało, to i tak o 1,3 miesiąca krócej niż w poprzednich miesiącach.

Dziedziny z najkrótszymi kolejkami to: neonatologia (ok. 2 tyg.), onkologia (ok. 2,4 tyg.), radioterapia onkologiczna (ok. 2,4 tyg.), chirurgia onkologiczna (2,9 tyg.) oraz położnictwo i ginekologia (ok. 3 tyg.). 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Tessa(2015-08-04 09:42) Odpowiedz 00

    To jest Pogrom w leczeniu obywateli.

  • jank(2015-08-04 11:20) Odpowiedz 00

    Jaki władza taki stan służby zdrowia

  • GOSC(2015-08-04 13:44) Odpowiedz 00

    wARSZAWA- OKULISTA BIELANY KOCHANOWSKIEGO - 9 MIES., NEUROLOG - SZPITAL BANACHA 18 MIES, USG SZAJNOCHY - 3 MIES

  • polonus(2015-08-04 14:44) Odpowiedz 00

    To jest , eutanazja NARODU POLSKIEGO , PO z Polski zrobiła , KARYKATURĘ PAŃSTWA !!!

  • powinno być ...jeszcze gorzej(2015-08-04 15:36) Odpowiedz 00

    ..żadne harmonogramy, burzliwe narady, miałkie konferencje, dziurawe koszyki świadczeń, (bez przerwy) zwiększanie nakładów finansowych - " filozoficzno-teoretyczne " bajania o zmniejszaniu kolejek ,wymiana kolejnych... Min.Z . , czy powoływanie nowych szefów FZ. a nawet coroczne dostawy sprzętu przez WOŚP...czy wieczne ! zwiększanie dotowania - itd. FAKTYCZNĄ
    przyczyną wieloletniego - "ŁASKAWEGO " - leczenia społeczeństwa w peryferyjnym kraiku JEST ugruntowana BEZKARNOŚĆ i zwichrowana MENTALNOŚĆ "białych bogów" - za przyzwoleniem - tchórzliwych rządzących od dziesięcioleci-.!!!
    trochę...wyobraźni i logicznego myślenia.. to nie procedury czy SYSTEM to ogólnopolska - " kitlowa zagrywka ".
    w celu udowodnienia wszystkim..."kto tu rządzi" .
    ŻADNE prośby ,propozycje NIGDY NIE BĘDĄ przez "białych" respektowane...ministerstwo zdr czy NFZ... są NIEPOTRZEBNE - trzeba było 20 lat wstecz --dyscyplinować "białogwardzistów"..!!
    a nie klęczeć i ...prosić.. może społeczeństwo WRESZCIE się OCKNIE i zacznie logicznie myśleć.

  • dobek(2015-08-05 11:43) Odpowiedz 00

    Podziękujmy byłej pani premier zdrowia Kopacz i PO I RZĄDOWI bo przez 8 lat reformowali służby zdrowia .Na budynkach ONKOLOGIJ przy wejściu głównym i specjalistów lekarskich powinien być wielki napis BYĆ POKORNY I CIERPLIWY TO ZOSTANIESZ PRZYJĘTY. A teraz wielka pani premier Kopacz nie chce żyć w republice wyznaniowej czy mam żyć w tej republice beż opieki medycznej , czy zapytała się emerytów czy stać ich na lekarstwa , polaków że by żyć w skrajnej biedzie to Kopacz chce żyć w takiej republice . NIECH SIĘ OBUDZI Z LETARGU i jej MINISTROWIE jaką Polskie zrobili pięknom i asfaltu wylali , bo nie długo rodzice zmuszeni dawać dziecku asfalt na talerz i badać czy jest twardy czy miękki jak Kopacz badała kotleciki w Pendolino.

  • Jajo.(2015-08-04 18:30) Odpowiedz 00

    No ale nasi wybrańcy narodu finansują taka firmę jak kościół katolicki w Polsce z naszych podatków jest to kwota w wysokość 1,2 mln złotych polskich , gdzie za te pieniądze można by skrócić kolejki do lekarza , ale nie po co niech naród cierpi wszak chciał demokracji i wolności, trzeba finansować kościół katolicki , bo jest ważniejszy jak ludzkie zdrowie . I właśnie kościół katolicki za finansowanie przez podatników polskich odpłaca się pięknym za nadobne i zaczyn rości sobie prawo do upominania władzy państwowej w tym i prezydenta polski i rodaków , grozi ekskomunikom i nie dopuszczeniem ludzi do spowiedzi i komunii , czy wam nie pomyliły się wieki wy hierarchowie kościoła katolickiego i cały Episkopat w Polsce , czy wy tkwicie jeszcze w średniowieczu , czy w XXI wieku żyjecie , bo starzy tetrycy kościoła katolickiego tkwią w tym właśnie wiekach średniowiecznych ze swoją mentalnościom. Czy rolą kościoła jest wtrącanie się do polityki państwa?, czy rolą kościoła katolickiego jest pomoc ubogim , biednym i pokrzywdzonym przez los? Bo ostatnio to tym ludziom po przewracało się w głowach i w czterech literach , konkretnie chodzi mi o hierarchów kościoła katolickiego w Polsce o cały Episkopat również w Polsce . Przede wszystki zróbcie porządek u siebie w swoich strukturach, a dopiero upominajcie ludzi jak maja żyć i przede wszystkim wyjcie do ludzi otwórzcie swoje posiadłość i swoje pałace , a nie zaszyliście się w nich i udajecie dobrodusznych i ''uczciwych'' księży katolickich w Polsce.!!!

  • Aga(2015-08-04 19:35) Odpowiedz 00

    To chyba terminy usrednione bo w Warszawie potrafia byc jeszcze dluzsze. Jak chcialam sie umowic do ginekologa z powodu ciazy to pierwszy wolny termin za 3 miesiace! Polska kraj absurdow :)

  • pacjent(2015-08-04 21:41) Odpowiedz 00

    Brawo Panie Arłukowicz, gdzie się pan podział z tym swoim pakietem kolejkowym? A co na to pani Kopacz, kolejne obiecanki?

  • Kama(2015-08-05 19:01) Odpowiedz 00

    ja czekam na endokrynologa 6 lat...