Prof. Zembala uczestniczył w Warszawie w posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej, rozmawiał m.in. z jej prezesem Maciejem Hamankiewiczem. Jak podkreśla NRL, po raz ostatni minister zdrowia uczestniczył w posiedzeniu Rady w połowie grudnia 2011 roku.

Po spotkaniu z NRL Zembala poinformował, że w październiku w Białymstoku, Poznaniu i Krakowie zostaną uruchomione - w ramach tzw. krótkiej ścieżki - rezydentury dla lekarzy internistów, którzy chcieliby uzyskać specjalizację w zakresie geriatrii. Ma to być odpowiedź na wskaźniki demograficzne mówiące o starzeniu się polskiego społeczeństwa.

"Wszyscy mamy świadomość, że rola geriatrii i interny musi rosnąć, ponieważ współczesny pacjent to pacjent starszy, który ma wiele chorób współistniejących" - powiedział Zembala.

Prezes NRL wyjaśnił, że minister zaproponował, by lekarze, którzy mają tytuł specjalisty chorób wewnętrznych i którzy potrafią wykazać, że zajmują się osobami w podeszłym wieku, mogli uzyskać dodatkową specjalizację z zakresu geriatrii nie w pięć lat, a w pół roku. Według rejestrów NRL w Polsce jest blisko 30 tys. specjalistów chorób wewnętrznych.

"Szacuję, że chętnych do przeszkolenia będzie więcej niż możliwości akredytowanych do tego szkolenia ośrodków" - powiedział Hamankiewicz.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce 343 lekarzy posiada tytuł specjalisty w dziedzinie geriatrii, w tym 332 wykonuje zawód (według danych na koniec kwietnia br.). W trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii jest 169 lekarzy (stan na koniec marca br.).

Hamankiewicz poinformował też, że Zembala zapowiedział pilne zmiany w funkcjonowaniu pakietu onkologicznego. Mają one dotyczyć m.in. uproszczenia procedur związanych z kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Podkreślił, że nie jest to możliwe do zrobienia "od ręki", gdyż zapis o karcie znajduje się w ustawie i wymaga jej nowelizacji. Zaznaczył jednak, że stosowny projekt może wpłynąć do Sejmu jeszcze przed przerwą wakacyjną.

"Pan minister przyznał, że karta DiLO na dzień dzisiejszy przeszkadza w leczeniu ludzi chorych i obiecał prace nad tym, żeby ten system zmienić" - powiedział prezes NRL. Dodał, że Zembala postanowił też przeanalizować inne zapisy, które utrudniają leczenie chorób nowotworowych i zapowiedział, że "projekt takiej nowelizacji w najbliższych tygodniach trafi do Sejmu, pewnie jeszcze przed sierpniową przerwą wakacyjną".

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem tego roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych. W tym celu m.in. wystawia się pacjentom tzw. zieloną kartę. Pacjenci, którzy ją posiadają, są zapisywani do odrębnej, szybszej kolejki np. do diagnostyki, aby nie czekali w kolejce razem z pacjentami nieonkologicznymi.

Ministerstwo Zdrowia informowało pod koniec maja, że rozpoczęły się prace nad zmianami w pakiecie. Zmiany, jak podawano, pozwolą na leczenie łagodnych nowotworów centralnego układu nerwowego, niektórych nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego w ramach szybkiej terapii onkologicznej.

NRL krytycznie oceniała pakiet; w połowie kwietnia złożyła ona wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych jego rozwiązań.

Zembala po spotkaniu z NRL wskazywał też na potrzebę zmiany zasad funkcjonowania medycyny ratunkowej. Ocenił, że dziś gotowość szpitali w tym zakresie nie jest pełna. Zaznaczył, że chciałby, by każdemu z nich został przypisany rejon, który by mu podlegał.

Hamankiewicz wyjaśnił, że minister chce wprowadzić zasadę, iż dla danego obszaru szpital ma obowiązek zabezpieczenia łóżek, by nie zdarzały się takie sytuacje jak dziś, że pacjent np. z wypadku jest odsyłany do innej placówki z powodu braku miejsca w tej, do której został przywieziony.

Prezes NRL powiedział ponadto, że minister zdrowia "zdecydowanie obiecał" w rozmowie z samorządem lekarskim walkę ze stosowaniem w ochronie zdrowia tych metod i preparatów leczniczych, które nie mają udokumentowanej wartości leczniczej. Chodzi m.in. o homeopatię.

Dodał, że Zembala odrzucił z kolei pomysł przywrócenia stażu podyplomowego dla osób kończących studia medyczne. "Tutaj mamy rozbieżność z ministrem zdrowia, ale nie zaprzestaniemy starań o to, żeby ktoś, kto ma pełne prawo wykonywania zawodu, był w pełni bezpieczny dla swojego pacjenta" - podkreślił Hamankiewicz.

Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która zlikwidowała staż lekarski i zmieniła system kształcenia medyków weszła w życie w lipcu 2011 r.