Osoby służące w Biurze Ochrony Rządu będą mieć prawo do mieszkania służbowego większego tylko o 20 mkw. w porównaniu do normy zaludnienia. Natomiast osoby zajmujące lokale niespełniające tego wskaźnika nie otrzymają rekompensaty finansowej.
Minister spraw wewnętrznych przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia z 24 czerwca 2002 r. w sprawie lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu (Dz.U z 2002 r. nr 99, poz. 899).
Po zmianach przydzielenie mieszkania służbowego o powierzchni mniejszej lub większej, niż to wynika z obowiązujących przepisów, będzie się odbywać na wniosek lub za pisemną zgodą zainteresowanego. Obecnie na jedną osobę uprawnioną przysługuje od 7 do 10 mkw. (norma zaludnienia). Okazuje się jednak, że ta służba z powodu ograniczonej liczby lokali ma poważne problemy ze spełnieniem tego warunku. W praktyce więc nie wszystkie osoby mają możliwość otrzymania odpowiedniego lokum.
Po wejściu w życie nowelizacji mundurowi będą mogli czasowo mieszkać w mniejszych lokalach. Przy czym przyjęcie takiego mieszkania służbowego nie pozbawi zainteresowanego prawa do ubiegania się o lokal odpowiadający normom zaludnienia. Osoba, która zdecyduje się na takie rozwiązanie, musi się jednak liczyć z tym, że straci prawo do równoważnika pieniężnego za brak lokalu. Funkcjonariusz będzie mógł ponownie otrzymywać pieniądze za brak własnego mieszkania, jeśli zwolni przydzielony mu lokal.
Równocześnie projekt rozporządzenia zakłada, że mieszkanie służbowe przyznawane takiemu funkcjonariuszowi nie może być większe o więcej niż 20 mkw., niż to wynika z przepisów. Natomiast nie ulegają zmianie parametry mieszkań służbowych dla generałów.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji społecznych