statystyki

Zdrowie w starych rękach. Dlaczego brakuje młodych lekarzy?

autor: Anna Wittenberg14.03.2014, 07:06; Aktualizacja: 14.03.2014, 08:25
Staranne planowanie to w przypadku medycyny podstawa. Przyjęć na studia medyczne nie reguluje bowiem niewidzialna ręka rynku, lecz minister zdrowia, który ustala limity przyjęć. W ciągu ostatnich 25 lat spadły one o połowę.

Staranne planowanie to w przypadku medycyny podstawa. Przyjęć na studia medyczne nie reguluje bowiem niewidzialna ręka rynku, lecz minister zdrowia, który ustala limity przyjęć. W ciągu ostatnich 25 lat spadły one o połowę.źródło: ShutterStock

Bartosz Arłukowicz podejmuje walkę z kolejkami do lekarzy. Jego propozycje opierają się na żonglowaniu ich czasem. Problem leży jednak gdzie indziej: lekarzy w Polsce jest jak na lekarstwo. I jeśli nie wykształcimy więcej nowych, na kłopoty nie pomoże nawet najbardziej zdolny żongler

Reklama


63-letni mężczyzna, który osiem lat temu doznał złamania szyjki kości udowej, a od pięciu odczuwa ból przy chodzeniu, musi poczekać na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego prawie 46 miesięcy. Mimo że został zdiagnozowany jako pilny przypadek. 53-latek ze zdiagnozowaną i szybko powiększającą się zaćmą w lewym oku poczeka na jej usunięcie 22 miesiące. Ośmiolatek, który ma skierowanie od stomatologa, otrzyma ruchomy aparat ortodontyczny za ok. 30 miesięcy. I dalej: rezonans głowy dziecka to pięć miesięcy czekania. Wizyta u kardiologa – również pięć. Na urologa trzeba czekać trzy miesiące i dwa tygodnie. Na echo serca – pięć tygodni. To tylko kilka z przykładów kolejek w polskiej służbie zdrowia, które odnotowała w raportach organizacja Watch Health Care (jej członkowie monitorują, jak zmienia się czas oczekiwania na wizyty lekarskie). Obserwacje potwierdzają inne instytucje badawcze, w tym Eurostat i NIK.


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (40)

  • śmieszek(2014-03-18 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    jak jesteście tacy wszyscy mądrzy! To nie chodźcie do lekarzy! leczcie się sami! Polecam urynoterapie:D

    Odpowiedz
  • mysz(2014-03-19 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do Śmieszek : ja polecam dokładnie to samo!!! Po co komu lekarze! Bojkotować, nie chodzić, nie nabijać kabzy! A nie tutaj strzępić języki po próżnicy! Pokazać im jacy to jesteśmy mocni! Dokładnie tak jak piszesz Śmieszku: urynoterapia, baba znachorka, na przemian ze szklaną kulą i fusami od kawy. Można jeszcze jak tu niektórzy radzą leczyć wzdęcia i zaparcia u prawników

    Odpowiedz
  • Bo to Demokracja właśnie :)(2014-03-16 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    To jest właśnie demokracja!
    ...i tak już jest, że dwa głosy wynalazcy i stAAbrA, to więcej niż głos sceptyka.
    ...i to jest najważniejsze, a nie to jak jest na prawdę i co naprawdę trzeba zrobić by coś zmienić.


    Lepiej gadać o smoleńsku niż o trudnych tematach. Bo większość i tak nie zrozumie...:)

    Odpowiedz
  • rodzinka na swoim - jak to w Polsce(2014-03-15 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    Pewnie dlatego, że młodzi nie mają już ochoty kopać się koniem-systemem i starymi dziadkami-konkurentami.
    Jeśli by komuś zależało na młodych to nie rzucałby im pod nogi na każdym kroku przeszkód.

    Odpowiedz
  • ZNACHOR(2014-03-15 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    a w kamasze wszystkich i niech pracują za darmo bo przysięgali. niech żyje PRL !!!

    Odpowiedz
  • Maria(2014-03-15 16:38) Zgłoś naruszenie 00

    A taki p. G.Kołodko proponuje na nasz koszt szkolić tysiące młodych Ukraińców...na lekarzy też zapewne...

    Odpowiedz
  • elwa(2014-03-17 01:52) Zgłoś naruszenie 00

    jak zaplaca za studia to moga zwijac zagle zagranice, a jak ksztalca sie za pieniadze podatnikow to niech splaca studia potem wynocha chyba, ze odpracuja

    Odpowiedz
  • wynalazca(2014-03-15 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    Hehehehe,proszę Państwa trzeba spojrzeć prawdzie w oczy,większość lekarzy to spadek po systemie komunistycznym,na medycynę wtedy zostało wepchniętych mnóstwo kretynów,sytuacja nie zmieniła się od tego czasu,kretyn zawsze będzie wolał szybki zarobek a że kosztem społeczeństwa to nie istotne, zawsze można zmienić normy moralne. Przez najbliższe 30 lat system się nie zmieni,a usługi staną się nie osiągalne i drogie,po prostu ludzie w Polsce są skazani za życia na śmierć i nic nie pomoże import medyków z zagranicy bo to jeszcze bardziej pogorszy sytuację

    Odpowiedz
  • Ale bełkot(2014-03-15 22:21) Zgłoś naruszenie 00

    Ale bełkot!

    Odpowiedz
  • Zoja(2014-03-18 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam tak wasze wypowiedzi i nie wierzę, że w kraju mamy taki ciemnogród. Mój dziadek zawsze mawiał: czemuś biedny ? boś głupi a czemuś głupi boś biedny. To żałosne, żeście tacy głupi. Chylę jedynie czoła przed: Zwijacie żagle młodzi oraz przed tymi którzy rozsądnie myślą. Reszta ciemnogród.
    Nie dbacie o siebie a jak bida to do lekarza na kolanach.
    Nauczcie się pracy rzetelnej a nie patrzcie innym w kieszeń.

    Odpowiedz
  • anda(2014-03-15 14:40) Zgłoś naruszenie 00

    "Pokażcie mi chociaż księdza, który udziela ślubów i chrztów rezygnując z słynnego "co łaska ale nie mniej niż".
    Otóż mogę pokazać: w łódzkiej katedrze za ślub zażądano "co łaska", podobnie za pogrzeb mamy. Na moje dopytywania ile zwykle ludzie dają usłyszałam odpowiedź: to od pani zależy ile pani może i chce dać. A jeżeli nie jest pani w tej chwili przygotowana, to może pani złożyć ofiarę później, a ksiądz i tak przyjdzie na pogrzeb.
    Chociaż to chyba jedyny kościół z takim podejściem. W innych znanych mi (w 4 - akurat miałam w rodzinie kilka zgonów) był konkretny cennik.

    Odpowiedz
  • Dopoki...(2014-03-18 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    Dopoki sie nie podniesie nakladow publicznych na zdrowie do poziomu sredniej unijnej czyli przynajmniej do 8% PKB i nie wprowadzi zasady rozliczania sie NFZ z pacjentem, dopoty nie rozwiaze sie postawowych problemow w polskim systemie zdrowotnym.

    Odpowiedz
  • olo(2014-03-17 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Pokaż lekarzu co masz w garażu .
    np. w Niemczech lekarz czy farmaceuta podpisując umowe o prace mp. w szpitalu podpisuje klauzulę ,że nie podejmie pracy NIGDZIE poza tymże szpitalem. Czyli nie moze przyjmować w domu lub w innej placówce . A juz napewno nie może przyjmować pieniędzy do ręki z pominięcim kasy fiskalnej czy funduszu ubezpieczeń. W polsce lekarze mają się bardzo dobrze finansowo bo płaca podatki tylko od ułama swoich zarobków . Tyle co sami zadeklarują . I choc wiedzą o tym doskonale wszelkie służby kontrolne to nikt nie ośmieli się skontrolować lekarza bo może sam będzie potrzebować pomocy a wtedy doktor może ,, nie zdążyć,,
    Moim zdaniem wszystkie studia powiiny być PŁATNE. Wtedy absolwent niech bierze dyplom i nich jedzie z nim gdzie tylko chce.
    Ale skoro w Polsce studia w państwowych uczelniach sa FINANSOWANE przez całe społeczeństwo to człowiek który skończył taka uczenię BEZPŁATNIE powinien za to zapłacić . A już napewno jeśli chce pracować za granicą. Niemal we wszystkich krajach Unii za studia się płaci więc Polacy są idiotami kształcąc za darmo .

    Odpowiedz
  • do Elwa post nr 29(2014-03-17 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego uważasz, że młody lekarz musi za odpracować koszt swoich studiów w Polsce niczym wyjedzie z polski. A młody hydraulik, ekonomista, nie? Czyżby polak lekarz jest gorszy niż polak murarz?

    Odpowiedz
  • Wiktoria(2014-03-17 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    Dostęp do lekarzy sztucznie blokuje Fundusz kontraktując zbyt mało świadczeń i wszyscy o tym wiedzą.

    Odpowiedz
  • ja wole prawnikow(2014-03-18 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    do "ja wole lekarzy"-a za co bys sobie radzil? za pieniadze prawnikow i reszty?

    lekarze to posazytnicza gwardia z geba pelna nieistotnych dla panstwa frazesow,

    Odpowiedz
  • emerytowany nauczyciel akademicki(2014-03-21 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby było brak lekarzy specjalistów to prywatnie, w tej samej przychodni, w której czeka się kikanaście miesięcy w ramach NFZ, jest się przyjmowanym w ciągu kilku dni. Czyli nie lekarzy brak tylko pieniędzy.
    W innych krajach Unii tych problemów brak. Albo mają lepszych polityków, albo mniej przekrętów.
    Problem zarobków to inna sprawa, Lekarze uważją, że muszą więcej zarabiać.
    Ale nie byłoby ani lekarzy, ani inżynierów i innych specjalistów gdyby zabrakło nauczycieli od szkół podstawowych do wyższych, których zarobki są jeszcze niższe. W Polsce mamy kapitalizm ale ten w najgorszym wydaniu ten XiX wieczny. A ile przeznacza się na opiekę zdrowotną zwykłego obywatela a ile na posła RP? Odpowiedż: kilkaset razy więcej.
    Słusznie, że chorym na raka należy szyko pomagać, bo jest duża szansa ich uratować albo będą długo umierać w męczarniach. Z chorymi na serce jest spraw prostsza- umierają szysbko i najczęściej bezboleśnie.
    Może ktoś (najlepiej Tusk albo Arłukowicz) mi odpowie na pytanie: świadome nie udzielenie pomocy lekarskiej choremu i skazanie go na śmierć to eutanazja czy ludobójstwo?
    Panie ministrze Arłukowicz - jak siię samemu czegoś nie umie to najlepiej
    skorzystać ze ściągi. Jest w Europie tyle krajów, w których nie ma problemów w służbie zdrowia - radzę skorzystać a nie udawać, że jest się mądrym. Jest pan ludobójcą.

    Odpowiedz
  • Ada(2014-06-05 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Do 38.niestety nie ma pan racji - nauczyciel na godzinę zarabia dużo więcej niż przeciętny lekarz na etacie w szpitalu.lekarz pewnie wyjdzie sumarycznie lepiej, ale go wiecznie w domu nie ma - bo dyżury, bo notoryczne szkolenia.a jak mi ktoś pisze ile to ja zarabiam to mnie szlag trafia - wychodzi jakieś 20 zł na godzinę!!!w szpitalu

    Odpowiedz
  • nadmiar humanistów(2014-03-14 22:34) Zgłoś naruszenie 00

    W zamian za drogie studia lekarz powinien odrabiac w kraju ,jak wyjeżdza niech zwraca za bezpłatne studia.Dlaczego mamy fundować zachodowi czyjeś studia?Zwiększyć ilość studentow bo tak cięzko sie dostac .Jest mało miejsc. Po co kształcic prawników,nauczycieli i innych humanistów jak jest ich nadmiar.

    Odpowiedz
  • cd(2014-03-14 21:11) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego starzy leczą? bo blokują młodynm dostęp do pieniędzy za leczenie- i to wszystko.Sposób rozwiązania? więcej lekarzy rodzinnych z uprawnieniami specjalistycznymi naprzykład rodzinny kardiologo i jednocześnie internista, rodzinny chirurg i jednocześnie internista i tp a wszyscy wyposażeni w odpowiednie urządzenia i instrumenty podstawowe.Należy również zmniejszyć ilość pacjentów na jednego lekarza rodzinnego bo tu są też kolejki.

    Odpowiedz