Około 3,7 mln osób nie widnieje w bazie ubezpieczonych NFZ. Fundusz uspokaja, że nie stracą one prawa do bezpłatnego leczenia.
Od 1 stycznia zmieniają się zasady weryfikacji prawa do świadczeń zdrowotnych. Nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r., nr 164, poz. 1027 z poźn. zm.) przewiduje, że lekarze tylko na podstawie numeru PESEL będą mogli ustalić, czy dany pacjent jest ubezpieczony. Zyskają bowiem dostęp do bazy ubezpieczonych NFZ. Fundusz od miesiąca testuje, jak działa tzw. system EWUŚ czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniodawców. Okazuje się, że ok. 10 proc. Polaków ma niewyjaśniony status ubezpieczenia i w ogóle nie widnieje w systemie.
Najwięcej takich osób jest w województwie opolskim (13,8 proc.) i zachodniopomorskim (13,6 proc.). Sytuacją są zaniepokojeni lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
– Pacjenci w większości przypadków są ubezpieczeni, ale z różnych przyczyn informacja o ich uprawnieniach nie dotarła do centralnego systemu NFZ – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
NFZ uspokaja jednak, że osoby, których nie ma w systemie, a są ubezpieczone, nie będą od stycznia pozbawione prawa do świadczeń. Będą mogły złożyć lekarzowi oświadczenie o tym, że posiadają ubezpieczenie zdrowotne.
– Takie rozwiązanie daje świadczeniodawcy gwarancję uzyskania wynagrodzenia za wykonane świadczenia – podkreśla Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ. Jeżeli pacjent złoży fałszywe oświadczenie, to NFZ przejmie na siebie obowiązek wyjaśnienia jego statusu.