Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych zakłada, że od 1 stycznia 2013 r. świadczeniodawca będzie mógł przez internet zweryfikować, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Aby potwierdzić tożsamość, można okazać dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymację szkolną (jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18 lat).
Dopiero od stycznia, a nie od września tego roku, jak zapowiadał rząd, lekarze będą mogli m.in. po numerze PESEL sprawdzić, czy pacjent jest ubezpieczony.
Wczoraj posłowie sejmowej komisji zdrowia odrzucili poprawkę zgłoszoną przez Ruch Palikota. Rozszerzała ona katalog dokumentów potwierdzających tożsamość pacjenta, który nie ukończył 18. roku życia.
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (nr. druku sejmowego 489) przygotował resort Michała Boniego. Zakłada on, że od 1 stycznia 2013 r. świadczeniodawca będzie mógł przez internet zweryfikować, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. System NFZ ma zostać połączony z bazami ZUS i KRUS i ma pozwalać na aktualizowanie bazy ubezpieczonych na bieżąco. Łączny koszt wprowadzenia takiej możliwości to 77 mln zł (rozłożone na 10 lat).
Rządowy projekt przewiduje, że aby potwierdzić tożsamość, można okazać dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymację szkolną (jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18 lat). Według Ruchu Palikota zamiast zapisu o legitymacji szkolnej należało wpisać „inny dokument potwierdzający tożsamość”. Na to jednak nie zgodził się minister Michał Boni.
Projekt ma jeszcze dzisiaj zostać przyjęty przez Sejm.
Etap legislacyjny
Projekt czeka na głosowanie