Minister zdrowia określił, na jakich zasadach będą organizowane w placówkach medycznych kontrole przewidziane w ustawie o działalności leczniczej. Rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu ich przeprowadzania zostało właśnie przekazane do konsultacji społecznych. Audytów w szpitalach będą dokonywać zespoły liczące co najmniej dwie osoby.
Dyrektor placówki będzie o jej zakresie i czasie trwania powiadamiany w przeddzień jej rozpoczęcia. Od tego obowiązku organy kontrolujące będą mogły odstąpić, gdy w grę będzie wchodzić zagrożenie życia lub zdrowia pacjentów lub ze względu na dobro kontroli. Audyt będzie można przeprowadzać we wszystkie dni tygodnia. Dyrektor udostępni kontrolerom całą dokumentację, nie tylko medyczną, ale związaną z działalnością placówki. Jeśli szpital będzie miał zastrzeżenia do ich ustaleń, może je zgłosić w ciągu siedmiu dni od powstania projektu protokołu pokontrolnego. Od jego ostatecznej wersji nie będzie można się odwołać.
Dyrektorów szpitali bardziej niż tryb kontroli niepokoi ich zakres. Ten został określony w ustawie o działalności leczniczej. Minister zdrowia zyskał dużo większe uprawnienia kontrolne. Szpitale mogą być kontrolowane już nie tylko przez wojewodę czy konsultanta krajowego, ale także na zlecenie ministra i odpłatnie, np. przez samorząd lekarski lub towarzystwo naukowe. Ponadto audytor zyska możliwość sprawdzania, jak placówki medyczne gospodarują mieniem publicznym. Będzie mógł skontrolować (także szpitale prywatne, które nabyły sprzęt medyczny np. za środki z UE), jak i czy w ogóle go wykorzystują. Eksperci uważają, że część szpitali może mieć podczas tych audytów kłopoty.
– Mam wątpliwości, co będzie punktem odniesienia dla kontrolerów, ponieważ nikt nigdy nie określił, co to jest dobre wykorzystanie aparatury medycznej – uważa Wiktor Masłowski, ekspert BCC ds. ochrony zdrowia.
Dodaje, że przez ostatnie trzy lata placówki medyczne kupiły dużo sprzętu za środki unijne, a teraz go nie wykorzystują w pełni, ponieważ NFZ zaoferował im zbyt niskie kontrakty. Sprzętu kupionego za środki unijne przez pięć lat nie będą mogły wykorzystywać odpłatnie. Nie wiadomo też, bo ustawa ani rozporządzenie tego nie precyzuje, jakie dla szpitali mogą być skutki kontroli. Wiadomo jedynie, że minister może nakazać usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.
Etap legislacyjny
Projekt trafił do konsultacji społecznych