Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie zdrowotne, warto sprawdzić zakres polisy i zapisane w umowach wyłączenia odpowiedzialności towarzystw. Nawet pakiety o najszerszym zakresie usług mają takie wyłączenia.
Ubezpieczyciele nie zapłacą m.in. za usługi medyczne wykonane przy urazach powstałych z powodu wojny czy aktów terroru. Polisa nie obejmuje też pomocy lekarskiej, jeżeli dolegliwość spowodowana jest spożyciem alkoholu lub środków odurzających. Towarzystwa odmawiają ochrony, jeśli chcemy się leczyć z dolegliwości występujących przed zawarciem polisy. – Jeśli nie zgłosimy choroby, a będziemy korzystać z usług medycznych przy leczeniu tego schorzenia, możemy się spotkać z odmową udzielenia nam świadczenia – mówi Agnieszka Jaworska-Żak, dyrektor biura zarządu Medica Polska.
Przy nabywaniu polisy zdrowotnej warto też zwrócić uwagę na okres karencji, czyli czasowe wyłączenie odpowiedzialności. Towarzystwa – zwykle przez pierwsze 3 miesiące – nie udzielają ochrony ubezpieczonemu, aby uniknąć nadużyć. Jest to ochrona na wypadek osób, które wykupują polisy z zamiarem szybkiego skorzystania z drogich usług medycznych.
Wybierając ubezpieczenia, warto sprawdzić, w jakim czasie uzyskamy dostęp do usługi. Zwykle na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu czeka się do 24 godzin. W przypadku specjalisty to maksymalnie 72 godziny. A co gdy czas oczekiwania będzie dłuższy? – Jeśli w szczególnych przypadkach, np. sezonu grypy, zdarzy się, że w naszych placówkach nie ma wolnych terminów, do skutku szukamy lekarzy w innych placówkach, także spoza sieci – wyjaśnia Jaworska-Żak.
Inni ubezpieczyciele w takim przypadku umożliwiają refundację. Zwrot kosztów wizyty w innej placówce odbywa się jednak według cennika ubezpieczyciela, a nie placówki, z której usług skorzystano.
Polisa medyczna może wiązać się też z limitami świadczeń medycznych. Powszechnym ograniczeniem jest liczba konsultacji psychiatry i psychologa. Z porady tych specjalistów można skorzystać cztery razy do roku. Limit może dotyczyć też wizyt domowych.
Polisa nie jest dostępna dla każdego. Większość towarzystw nie ubezpieczy osób po 65. roku życia. Klienci mBanku czy MultiBanku mogą zawrzeć ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli w dniu zawarcia umowy nie ukończyli jeszcze 70 lat.