statystyki

Szpitale wykorzystają zapasy immunoglobuliny

autor: Agata Szczepańska04.12.2017, 07:15; Aktualizacja: 04.12.2017, 07:42
Lekarz, zdrowie, szpital

Projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić te zmiany, resort zdrowia skierowało do konsultacji.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku zmienią się zasady finansowania immunoglobuliny anty-RhD, podawanej pacjentkom zagrożonym konfliktem serologicznym.

Do końca roku szpitale zaopatrują sie w ten preparat nieodpłatnie w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa (RCKiK). Od nowego roku świadczenie to będzie mogło być finansowane przez NFZ. Resort zdrowia chce jednak umożliwić szpitalom wykorzystanie zgromadzonego już przez RCKiK zapasu tego leku.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 3 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. poz. 1565) wprowadziło od 1 stycznia 2018 r. możliwość finansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia świadczenia „Podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej”. Obecnie immunoglobulina anty-RhD jest wydawana na imienne zapotrzebowanie (środki na ten cel są zagwarantowane w budżecie ministra zdrowia). W nowym roku – jak wskazano w uzasadnieniu projektu – najprawdopodobniej w RCKiK pozostanie niewykorzystany zapas tego produktu, dlatego resort chce, by do wyczerpania zapasów szpitale mogły dalej korzystać z bezpłatnego wydawania go na imienne zapotrzebowanie.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane