statystyki

Nowy protest w szpitalach: Lekarze odmawiają pracy powyżej 48 godzin

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto13.11.2017, 07:27; Aktualizacja: 13.11.2017, 08:02
Przepracowani lekarze zapowiadają ogólnopolski protest

Przepracowani lekarze zapowiadają ogólnopolski protestźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Już kilkuset medyków w całej Polsce odmówiło pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Kolejni podejmą taką decyzję za chwilę. Taka forma protestu będzie dla pacjentów o wiele bardziej uciążliwa niż niedawna głodówka rezydentów.

Reklama


Do masowego protestu wzywają wspólnie: Naczelna Izba Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Porozumienie Rezydentów. O połączeniu sił organizacje poinformowały w piątek.

To kontynuacja akcji rezydentów, którzy w październiku prowadzili głodówkę. Żądali podniesienia wynagrodzeń oraz zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB. Pod koniec ubiegłego miesiąca zawiesili swój strajk. I równocześnie wezwali do zmiany formy protestu. Dziś widać kierunek, w jakim on zmierza.

Chodzi o wypowiadanie klauzul opt-out, które lekarze podpisują, żeby zgodnie z prawem pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo. To limit, który narzucają unijne przepisy. A opt-out jest furtką do ich obejścia. Cel masowego wypowiadania klauzuli jest jasny: pokazanie rządowi środowiskowej solidarności, uświadomienie, że bez lekarzy system lecznictwa nie działa, oraz wymuszenie podwyżek i większych nakładów na zdrowie.

Pierwsze braki kadrowe szpitale i pacjenci odczują już w styczniu. Właśnie wtedy krócej zaczną pracować lekarze, którzy wypowiedzieli klauzulę opt-out w listopadzie. Nastrój buntu widoczny jest w każdym województwie. Jak sprawdził DGP, w szpitalu w Rzeszowie niemal 90 rezydentów zadeklarowało wycofanie zgody na dyżury ponad 48 godzin. W Łodzi do takiego kroku szykuje się kilkudziesięciu lekarzy. Podobnie w Gdańsku. Tam medycy czekają tylko na paczkę z ulotkami ze wzorem wypowiedzeń klauzuli opt-out, aby podjąć decyzję w tym samym czasie. W Warszawie w czwartek od łóżek w dziecięcym szpitalu klinicznym odeszło 100 lekarzy. W małopolskim szpitalu w Proszowicach jedna czwarta specjalistów zażądała zwiększenia wynagrodzeń i zmniejszenia liczby godzin pracy. Z kolei prezydium Dolnośląskiej Rady Lekarskiej zaapelowało do dyrektorów lecznic o respektowanie unijnej dyrektywy w sprawie norm czasu pracy oraz ogłosiło oficjalne poparcie dla akcji wypowiadania klauzuli opt-out.

Na reakcję polityków nie trzeba było długo czekać. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł skrytykował działania lekarzy. Marszałek senatu Stanisław Karczewski wezwał ich do opamiętania. Bunt wydaje się jednak nie do powstrzymania.

Bo brakuje specjalistów...


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

  • Insidetrader(2017-11-13 08:28) Zgłoś naruszenie 1113

    Czy przestrzeganie kodeksu pracy można określić jako PROTEST?????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Polak(2017-11-13 09:21) Zgłoś naruszenie 748

    Niech pan minister zacznie pracować dla idei za 3000 po 100 godzin tygodniowo, to przestanie bredzić. Lekarze mają rację - trzymam za nich kciuki! Mnie stać na prywatne leczenie (z państwowego nie korzystam - nawet nie pamiętam kto jest moim lekarzem pierwszego kontaktu). A wyborcy PiS mogą podziękować politykom, których wybrali. Bo to głównie elektorat PiS korzysta z państwowej służby zdrowia. A jak się komuś nie podoba, to niech skończy ileś lat ciężkich studiów i darmowego stażu, to zobaczymy, czy będzie chciał pracować bez przerwy za grosze.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • juras(2017-11-13 08:35) Zgłoś naruszenie 596

    I bardzo dobrze. Zamiast rozdawac kase nierobom zainwestowaliby w lekarzy... no ale przeciez na tym nie zarobia...

    Odpowiedz
  • lila(2017-11-13 09:33) Zgłoś naruszenie 486

    Krulik Radziwłł to karierowicz 3 mln za glupia reklame a na leczenie chorych dzieci nie ma pieniedzy, za brak leków tanich dla dzieci po przeszczepach odpowiada minister Czech, krzywda ludzka na ich rękach

    Odpowiedz
  • error(2017-11-13 11:22) Zgłoś naruszenie 423

    Ja jestem za tym żeby lekarze pracowali 48 godzin tygodniowo. Zawsze nastepnego dnia powinni być wypoczęci i poprawnie diagnozować pacjenta.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ana(2017-11-13 10:01) Zgłoś naruszenie 374

    Krulik Hrabia skoro nie pracuje jako lekarz a Państwo czyli my fundowaliśmy mu darmowe studia - powinien ODDAĆ wszystkie pieniądze za studia medyczne!

    Odpowiedz
  • Roman(2017-11-13 10:03) Zgłoś naruszenie 337

    Trzymam za was kciuki... bandycki ,złodziejski kraj ...nie dajcie się pis-hołocie....

    Odpowiedz
  • hube(2017-11-13 10:01) Zgłoś naruszenie 336

    Ryszardzie odejda wszyscy i leksrze i pielegniarki i sie zawali wszystko, koniec robienia z pracownikow medycznych oslow pociagowych. Radziwill ma to gdzies bo interesuje go biznes jaki bedzie robil jak odejdzie z MZ, tak samo Czech i Krol, to sa ministrowie ktorzy maja nasze zdrowie gleboko. 3 mln na reklame krolikow i kalectwo albo smierc wielu pacjentow bo nie ma na leczenie? A ile wiecej mln Radziwill przepuscil na takie akcje spoleczne i teraz sie smieje z nas bo koledzy zarobili?

    Odpowiedz
  • edi(2017-11-13 09:13) Zgłoś naruszenie 324

    #królikiradziwiłła Krulik Radziwłł się zdziwł

    Odpowiedz
  • Tobi(2017-11-13 11:39) Zgłoś naruszenie 285

    Jak tyle dni strajkowali głodując to nikt nie chciał z nimi rozmawiać, mówili rządzący ,że wygasły już wszystkie przyczyny strajku. Dobrze pamiętam jak kilka lat temu Radziwił popierał strajk Porozumienia Zielonogórskiego i przez kilka dni Nowego Roku były zamknięte wszystkie Przychodnie zatrudniające lekarzy z tego Porozumienia.Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia.Niech dale rozmnaża króliczki.

    Odpowiedz
  • kori(2017-11-13 09:12) Zgłoś naruszenie 254

    #królikiradziwiłła Efekt pracy Radziwiłła - ULICE PEŁNE KRÓLIKÓW - SZPITALE BEZ LEKARZY Podaj dalej na twitter Fb itp. #królikiradziwiłła ULICE PEŁNE KRÓLIKÓW - SZPITALE BEZ LEKARZY

    Odpowiedz
  • piotr(2017-11-13 09:50) Zgłoś naruszenie 225

    Generalny strajk w zdrowiu blisko, jak Radzwiłł zostanie wywiozą go na taczkach... pacjenci. Efekt kumulacyjny sieci szpitali i pracy 48h - zamykanie szpitali z winy Radziwiłła

    Odpowiedz
  • yyy(2017-11-13 10:46) Zgłoś naruszenie 214

    Czyżby Krulik Radziwiłł sam pisał tu komentarze? Otóż etyczne jest pracować maksymalnie 48 godz w tyg i ani minuty dłużej. Jak pacjent zostanie kaleką albo umrze bo lekarz nie był wypoczęty to on i jego pracodawca pójdą do więzienia, koniec z tym. Szkodniki jak Krulik powinny ogladać świat zza kratek klatki

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2017-11-13 09:55) Zgłoś naruszenie 2013

    A ja się dziwię dlaczego panie pielęgniarki siedzą cicho?, czy dla nich ich zarobki na początku kariery netto 1700-1900 złociszy to im starcza a co zrobią lekarze jak pielęgniarki odejdą od łóżek?.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Paweł (2017-11-13 08:59) Zgłoś naruszenie 1463

    hahahahahahahaha to zacznijcie w ramach protestu rozliczać się z US z prywaty dziady jedne !!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • PiSdusia(2017-11-13 08:41) Zgłoś naruszenie 144

    Krulik Hrabia di joboty

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2017-11-13 09:50) Zgłoś naruszenie 1442

    Mało pieniędzy, podaję przykład, lekarz urolog, wizyty prywatne po godzinach pracy w szpitalu państwowym, kolejka 15 pacjentów opłacają za wizytę średnia 150 złociszy = 2250 zł.do kieszeni bez kas fiskalnej, oczywiście jest ale? przyjmuje trzy razy w tygodniu, lekarz stomatolog, jedna wizyta średnio ok 150 wzwyż do kieszeni i tak dalej, też korzystam często jak muszę z wizyt prywatnych chociaż płaciłem wysokie składki na NFZ, popieram wzrost płacy dla lekarzy młodych ale niech się wykażą w pracy co potrafią w żadnym zawodzie na początku kariery nie daje się pensji z górnej stawki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • inka(2017-11-13 11:22) Zgłoś naruszenie 1342

    Widze duze mozliwości okiełzania tego towarzystwa; medycyna odpłatna staże płatne zakaz wyjazdu na 10 lat w przypadku pobierania stypendium podczas studiów ulga podatkowa,czyli faktura na kazda prywatną wizyte dla pacjenta;KAZDA mówie,ludzie płaća a faktury brak zniesienie mozliwośći pracy na kilka etatów;albo prywatna praktyka albo panstwowa umowa to tak pokrótce

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ewqa(2017-11-13 12:33) Zgłoś naruszenie 112

    #królikiradziwiłła Efekt pracy Radziwiłła - ULICE PEŁNE KRÓLIKÓW - SZPITALE BEZ LEKARZY Ten rząd sam się wywróci jak takiego aroganta zostawi na stanowisku a PBS jak choć trochę instynktu to jeszcze nogę KRULIKOWI podstawi jak będzie wychodził na ulicę

    Odpowiedz
  • krulik nagi(2017-11-13 12:38) Zgłoś naruszenie 70

    #królikiradziwiłła Efekt pracy Radziwiłła - ULICE PEŁNE KRÓLIKÓW - SZPITALE BEZ LEKARZY Rusza lawina - jak będzie KRULIKA Radzwiłła mina? Porozumienie Rezydentów OZZL wraz z Naczelną Izbą Lekarską będzie informować o opt-oucie. Planowane jest rozesłanie za około dwa tygodnie specjalnych pakietów do placówek medycznych i listów do ordynatorów szpitali. - Ze wstępnych szacunków z zeszłego tygodnia wynika, że ok. 1200 lekarzy już wypowiedziało opt out a nowi nie podpisują zgody na pracę ponad 48 godzin - mówi nam Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Przykłady: Rezydencji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach Już co trzeci pracujący w tym szpitalu ją wypowiedział - powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą dyrektor placówki. Ze świętokrzyskich szpitali problem zgłasza też m.in. szpital w Sandomierzu. W szpitalu w Rzeszowie niemal 90 rezydentów zadeklarowało wycofanie zgody na dyżury ponad 48 godzin. Izba wspomoże prawnie... Zagrożeniem dla tej formy protestu jest to, że część osób z powodów finansowych lub innych opt-out nie wypowie. Wielu lekarzy i tak pracuje w ramach innych typów umów, głównie na tzw. kontraktach. Dlatego ważne, że tą formę protestu wspiera Naczelna Izba Lekarska i zachęca także innych niż rezydenci lekarzy do włączenia się w akcję. W piątek odbyło się spotkanie Naczelnej Rady Lekarskiej, szefów okręgowych izb z Porozumieniem Rezydentów, na których dyskutowano o współpracy, w tym pomocy prawnej. - Mamy wspólne cele i działamy dla dobra naszych pacjentów. Przypominamy, że konieczne jest skrócenie pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo, ponieważ przemęczony lekarz nie jest w stanie udzielić dobrej pomocy - mówił prezes NRL Maciej Hamankiewicz. ...OZZL finansowo Z kolei 17 listopada zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ustali szczegóły możliwej pomocy dla tych, którzy po wypowiedzeniu klauzuli opt-out znajdą się w trudnej sytuacji finansowej. Nie musi być masowo Co ważne, akcja wypowiadania opt-out wcale nie musi być masowa, by sparaliżować działanie placówek. Wystarczy, że gdy w mieście jest np. trzech, czterech anestezjologów, jeden zacznie pracować maksymalnie 48 godzin tygodniowo i szpital nie ma już wymaganego minimum obsady. Pozostałych dwóch musi kiedyś odpoczywać. Podobnie jest z neurologami, pediatrami.

    Odpowiedz