statystyki

NFZ zapłaci za wsparcie rodzin i opiekę nad śmiertelnie chorymi dziećmi

autor: Klara Klinger23.08.2017, 07:46; Aktualizacja: 23.08.2017, 08:07
Część kobiet po wykryciu poważnej wady postanawia urodzić dziecko, nawet ze świadomością, że będzie ono żyło krótko.

Część kobiet po wykryciu poważnej wady postanawia urodzić dziecko, nawet ze świadomością, że będzie ono żyło krótko.źródło: ShutterStock

Za opiekę od wykrycia wady płodu do 28. dnia od narodzin fundusz zaoferuje hospicjom perinatalnym 1450 złotych.

W sumie na ten cel fundusz zamierza w przyszłym roku przeznaczyć 4,3 mln zł. Eksperci wyliczają, że z pomocy powinno skorzystać ok. 3 tys. kobiet. Projekt zarządzenia NFZ jest w trakcie konsultacji.

Część kobiet po wykryciu śmiertelnej wady płodu postanawia urodzić dziecko, nawet ze świadomością, że będzie ono żyło krótko. Dotychczas nie istniała żadna, finansowana przez NFZ, kompleksowa pomoc dla rodziców, którzy podjęli taką decyzję. Działa kilkanaście hospicjów, które od kilku lat oferują opiekę w takich sytuacjach. Pieniądze zdobywają od prywatnych sponsorów.

Czym różni się pomoc hospicjum od porady w szpitalu? – Rodzice na początku potrzebują rzetelnej informacji – mówi Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes łódzkiego hospicjum Gajusz. Dlatego, kiedy do specjalistycznej placówki zgłasza się rodzina ze stwierdzoną wadą płodu, umawiane są spotkania z pediatrą, neonatologiem, psychologiem, powtarzane są badania prenatalne. – Wizyta trwa nawet dwie godziny, ponieważ rodzice mają mnóstwo pytań. Standardowo w szpitalu byłoby na to 15–20 minut – tłumaczy. Jeżeli nie dojdzie do poronienia i rodzice zdecydują się na poród, mają zapewnioną opiekę nad dzieckiem oraz wsparcie psychologa. Według Żawrockiej-Kwiatkowskiej spotkanie z psychologiem jest także ważne w kontekście uporczywej terapii. – Często trzeba wytłumaczyć, że dla dobra dziecka czasem trzeba zaniechać ratowania, żeby nie przedłużać jego cierpienia. W wielu przypadkach tak właśnie by było – mówi.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane