statystyki

Zastrzyk finansowy dla szpitali i poradni coraz bardziej realny

autor: Aleksandra Kurowska18.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 18.04.2017, 09:02
Podwyżek szpitale nie miały od wielu lat, ostatnią, o 1 zł za punkt, zrealizowano, gdy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz.

Podwyżek szpitale nie miały od wielu lat, ostatnią, o 1 zł za punkt, zrealizowano, gdy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz.źródło: ShutterStock

Już od 1 lipca placówki medyczne mają dostawać więcej pieniędzy za porady, zabiegi i operacje. I to nie tylko wybrane. Wzrośnie stawka płacona przez NFZ za punkty, w których są rozliczane świadczenia. W efekcie szpitale i poradnie dostaną dodatkowo 600 mln zł. Podwyżka ruszy kwartał przed planowanym uruchomieniem sieci szpitali. Prezydent podpisał przed świętami ustawę w jej sprawie.

Gdy na naszych łamach prezes NFZ zapowiadał, że stawki dla szpitali chce podnieść z 52 zł na 54 zł za punkt, eksperci i szefowie placówek w to nie wierzyli. Tymczasem do konsultacji społecznych trafiły właśnie zarządzenia w tej sprawie.

– Zależy nam, by szpitale się nie zadłużały. Na obsługę długów, według szacunków, może być przekazywane nawet 10 proc. kontraktu – mówi Andrzej Jacyna pełniący obowiązki prezesa Funduszu. – Uważamy, że szpitale powinny dostać więcej pieniędzy, aby móc m.in.pokryć wzrost płacy minimalnej – dodaje.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane