wysokość składki zdrowotnej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wysokość składki zdrowotnej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wysokość składki zdrowotnej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak obliczyć pensję pracownika na wypowiedzeniu

  Jak obliczyć pensję pracownika na wypowiedzeniu

  Pracownik jest w trakcie jednomiesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę, która rozwiąże się 30 kwietnia 2016 r. Zatrudniony wykorzystał urlop wypoczynkowy za bieżący rok – od 1 do 11 kwietnia (7 dni). Skorzystał też z dwóch dni wolnych na poszukiwanie pracy (12–13 kwietnia), a od 20 do 30 kwietnia będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jego wynagrodzenie składa się ze stawki miesięcznej 4800 zł, dodatku za pracę w warunkach narażenia na stres – 500 zł – oraz zmiennej premii regulaminowej w wysokości od 5 do 25 proc. stawki zasadniczej.

  czytaj więcej

 • Do kiedy złożyć PIT 2017 - sprawdź terminy

  Do kiedy złożyć PIT 2017 - sprawdź terminy

  Ministerstwo Finansów podało już terminy, w jakich w 2018 roku podatnicy muszą złożyć deklaracje podatkowe za 2017 rok.

  czytaj więcej

 • Kosiniak-Kamysz: Nie odpuścimy projektu "Emerytura bez podatku"

  Kosiniak-Kamysz: Nie odpuścimy projektu "Emerytura bez podatku"

  Nie odpuścimy projektu "Emerytura bez podatku" - powiedział w sobotę w Izbicy Kujawskiej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że partia wraz z seniorami i różnymi organizacjami rozpoczyna zbiórkę podpisów pod projektem obywatelskim w tej sprawie.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 29 marca 2018 roku

  Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 29 marca 2018 roku

  Sytuacja osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę jest specyficzna. Z jednej strony pobierają one już świadczenie z ZUS, ale z drugiej, gdy pracują na etacie, muszą odprowadzać pełne składki na ubezpieczenia społeczne, w tym ubezpieczenie chorobowe. Mają więc prawo, tak jak pozostali ubezpieczeni, do zasiłku chorobowego wypłacanego za maksymalnie 182 dni niezdolności do pracy (270 w szczególnych przypadkach).

  czytaj więcej

 • Objaśnienia prawne zmniejszą liczbę indywidualnych interpretacji

  Objaśnienia prawne zmniejszą liczbę indywidualnych interpretacji

  Nową instytucją wprowadzoną przez prawo przedsiębiorców są objaśnienia prawne. Będą wydawane z urzędu lub na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców przez właściwych ministrów oraz inne ustawowo upoważnione organy.

  czytaj więcej

 • Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa-zlecenie jest popularną formą zatrudnienia stanowiącą alternatywę dla stosunku pracy. Niestety prawna sytuacja tej umowy jest niejasna i nie do końca wiadomo, jaki status ma zleceniobiorca. Coraz głośniej mówi się też o znacznym ograniczeniu, a nawet likwidacji umów-zleceń. Wyeliminowanie świadczenia pracy na tej podstawie jest jednym z założeń projektu nowego kodeksu pracy, który po zakończeniu nad nim prac przez komisję kodyfikacyjną trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie coraz częściej zawierane są obecnie kontrakty menedżerskie, które stanowią tak naprawdę szczególny przypadek umowy-zlecenia.

  czytaj więcej

 • Rolnicy zyskają pomoc przy zbiorach

  Rolnicy zyskają pomoc przy zbiorach

  Pomocnicy przy zbiorach warzyw i owoców nie będą już podlegać ubezpieczeniu w ZUS na podstawie umów o dzieło. Będą mogli legalnie pracować, podlegając specjalnemu ubezpieczeniu w KRUS.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa: Kiedy ZUS może ukarać płatnika niepłacącego składek

  Poradnia ubezpieczeniowa: Kiedy ZUS może ukarać płatnika niepłacącego składek

  ● W jakim przypadku ZUS może wystąpić do sądu o ukaranie płatnika niepłacącego składek● Co oznacza zwrot „bezpodstawne stwierdzenia” w decyzji odmawiającej świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego● Dlaczego żona odpowiada za długi męża wobec ZUS● Czy do wniosku o zasiłek opiekuńczy trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia innych domowników

  czytaj więcej

 • Jak pomóc opiekunom niepełnosprawnych? [OPINIA]

  Jak pomóc opiekunom niepełnosprawnych? [OPINIA]

  Pamiętacie państwo protest rodziców niepełnosprawnych dzieci na szkolnym korytarzu? A mniej nagłośniony, choć równie dramatyczny protest opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych? Mijają cztery lata od tamtych wydarzeń. Warto zapytać, jak zmieniła się sytuacja protestujących grup.

  czytaj więcej

 • Pomysł "emerytury bez podatku" powraca. PSL zgłasza projekt obywatelski

  Pomysł "emerytury bez podatku" powraca. PSL zgłasza projekt obywatelski

  Nie udało się projektu "Emerytura bez podatku" przeforsować w Sejmie jako projekt poselski, dlatego zgłaszamy ten projekt jako projekt obywatelski - oświadczył w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał PSL rozpoczyna też zakładanie komitetu inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie.

  czytaj więcej

 • Konwencja PiS: Partia Jarosława Kaczyńskiego znowu rozdaje karty

  Konwencja PiS: Partia Jarosława Kaczyńskiego znowu rozdaje karty

  Sobotnia konwencja partii rządzącej to faktyczne uruchomienie trzyletniego wyborczego maratonu i ponowna próba zagrania znanymi atutami: polityką społeczną, wsparciem dla mniejszych firm i masową kampanią bezpośrednią

  czytaj więcej

 • ZPP ocenia "piątkę Morawieckiego"

  ZPP ocenia "piątkę Morawieckiego"

  Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia zaproponowane przez premiera Mateusza Morawieckiego zmiany dla mikro, małego i średniego biznesu, jak obniżenie stawki CIT oraz wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i wsparcie budowy dróg lokalnych.

  czytaj więcej

 • Chcesz założyć firmę? Zaczekaj!

  Chcesz założyć firmę? Zaczekaj!

  Planujący rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej nie powinni jej rejestrować w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

  czytaj więcej

 • MRiRW: Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej

  MRiRW: Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich.

  czytaj więcej

 • Rafalska: E-zwolnienia od 1 grudnia 2018

  Rafalska: E-zwolnienia od 1 grudnia 2018

  Proponujemy przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 r - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Są regiony, gdzie odsetek takich zwolnień jest niewielki - argumentowała.

  czytaj więcej

 • Bez składek ZUS od napiwków pracowników

  Bez składek ZUS od napiwków pracowników

  Przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne od napiwków otrzymywanych przez jego pracowników. Nawet w sytuacji, kiedy ustawodawca nałożył na niego obowiązek rejestrowania takich wpłat.

  czytaj więcej

 • PSL nie wejdzie w żadną koalicję. Warunkiem gwarancja dla ustawy „Emerytura bez podatku”

  PSL nie wejdzie w żadną koalicję. Warunkiem gwarancja dla ustawy „Emerytura bez podatku”

  PSL nie wejdzie w żadną koalicję po kolejnych wyborach parlamentarnych, jeśli nie będzie gwarancji realizacji ustawy „Emerytura bez podatku”, której obywatelski projekt przygotowali ludowcy - zapowiedział we wtorek prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej