Ubezpieczyciel

Ubezpieczyciel – termin prawny – zakład ubezpieczeń (towarzystwo ubezpieczeniowe), który prowadząc działalność gospodarczą, za zezwoleniem w zakresie ubezpieczeń osobowych albo majątkowych, na podstawie umowy zobowiązuje się do świadczenia w razie wystąpienia skutków zdarzeń losowych.


 • Zdefiniują pośrednikom nieruchomości ich profesję

  Zdefiniują pośrednikom nieruchomości ich profesję

  Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca. Jego działalność polega na odpłatnym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów: ● nabycia lub zbycia praw do nieruchomości; ● nabycia lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu; ● najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części; ● innych niż określone w pkt 1–3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.

  czytaj więcej

 • Regres dla ubezpieczycieli, progres dla właścicieli

  Regres dla ubezpieczycieli, progres dla właścicieli

  Wzajemne rozliczenia między zakładami ubezpieczeń będą prostsze. To zaś z kolei oznacza, że poprawi się sytuacja ubezpieczonych, bo szybciej otrzymają pieniądze. Skorzystać mogą m.in. przedsiębiorcy wykorzystujący do swojej działalności firmowe auta. Takie powinny być skutki niedawnej uchwały Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • Reforma wymiaru sprawiedliwości: System pomocy prawnej dla osób niezamożnych [OPINIA]

  Reforma wymiaru sprawiedliwości: System pomocy prawnej dla osób niezamożnych [OPINIA]

  W związku z planami zmian w wymiarze sprawiedliwości, jako praktykujący adwokat postanowiłem przedstawić publicznie moje oczekiwania, dodatkowo wskazując źródła oszczędności dla Skarbu Państwa. Zamiast dwóch kulejących i drogich systemów państwowych - sądowej i przedsądowej pomocy prawnej – widziałbym raczej wprowadzenie jednego systemu pomocy prawej dla osób niezamożnych, opartego wyłącznie na usługach profesjonalistów bazując na ubezpieczeniu ochrony prawnej - pisze mecenas Grzegorz Prigan.

  czytaj więcej

 • Słowik: Zdolny nieudolny, czyli bezpłatna porada prawna dla szefa KNF

  Słowik: Zdolny nieudolny, czyli bezpłatna porada prawna dla szefa KNF

  Ostatnie miesiące to powrót do dyskusji o toksycznych produktach inwestycyjnych (jak np. ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym) oraz kredytach walutowych. A to za sprawą działalności rzecznika finansowego, który dwoi się i troi, by pokazać, że naprawdę zależy mu na pomocy konsumentom.

  czytaj więcej

 • PTE znikną, ale ich właściciele nie ucierpią

  PTE znikną, ale ich właściciele nie ucierpią

  Towarzystwa emerytalne są bardziej dochodowe niż banki. Ale TFI, w które się zmienią, przynoszą udziałowcom dwa razy większe zyski. 

  czytaj więcej

 • Tajemnica lekarska: Błędy medyczne na celowniku rządu

  Tajemnica lekarska: Błędy medyczne na celowniku rządu

  Tajemnica lekarska będzie mniej bezpieczna w porównaniu z tymi chroniącymi osoby wykonujące inne zawody. Wszystko po to, aby nie służyła do ukrywania pomyłek w leczeniu.

  czytaj więcej

 • Rozliczenia w stanie zawieszenia

  Rozliczenia w stanie zawieszenia

  Wielu menedżerów nie wie, z jakiego powodu nie otrzymali absolutoriów za swoją działalność, jak długo będą czekać na rozstrzygnięcia, czy będą mieli do czynienia z prokuratorem ani czy zostaną pozwani przez firmy, którymi kierowali.

  czytaj więcej

 • Odszkodowanie za wypadek: Ubezpieczyciel powinien rozpatrzyć reklamację w ciągu 30 dni

  Odszkodowanie za wypadek: Ubezpieczyciel powinien rozpatrzyć reklamację w ciągu 30 dni

  W wyniku wypadku pani Zofia doznała poważnych schorzeń neurologicznych. – Otrzymałam decyzję ubezpieczyciela, w której stwierdzono, iż nie poniosłam trwałego uszczerbku na zdrowiu – mówi czytelniczka. – Niezwłocznie wniosłam reklamację, dostarczając dodatkowe zaświadczenia lekarskie. W odpowiedzi, po upływie niemal dwóch miesięcy, ubezpieczyciel wysłał lakoniczne pismo, że świadczenie mi nie przysługuje. Czy pozostaje mi tylko droga sądowa – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Minitoring wizyjny i aktywność w sieci. Co zagraża ochronie danych osobowych?

  Minitoring wizyjny i aktywność w sieci. Co zagraża ochronie danych osobowych?

  Monitoring wizyjny, profilowanie, biometria, przetwarzanie danych telekomunikacyjnych przez policję i służby, inteligentne liczniki energii - to obecnie zdaniem GIODO główne zagrożenia i wyzwania dla skutecznej ochrony danych osobowych.

  czytaj więcej

 • ZUS płaci podwójnie. Świadczenie rehabilitacyjne i renta? To możliwe

  ZUS płaci podwójnie. Świadczenie rehabilitacyjne i renta? To możliwe

  Większości czytelników znany jest przypadek, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia wypłaty świadczenia, wykazując braki w złożonym przez ubezpieczonego wniosku. Ale już sytuacja, że organ rentowy wypłaca obywatelom środki w zbyt dużej wysokości, wydaje się nam nierealna. A to błąd. Okazuje się bowiem, że ZUS w pewnym konkretnym przypadku może wypłacać świadczeniobiorcom dwa różne świadczenia za ten sam okres. Potwierdzają to orzeczenia sądowe.

  czytaj więcej

 • PZU mocno rozgrywa na korporacyjnym rynku

  PZU mocno rozgrywa na korporacyjnym rynku

  Państwowy gigant wywołał spore zamieszanie w segmencie ubezpieczeń majątkowych dla firm, zwłaszcza w sektorze spółek z udziałem Skarbu Państwa. To wyzwanie dla branży, która zmaga się już z wojną cenową. Jesienią ubiegłego roku PZU dostało zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych (PZUW), a już może się pochwalić całkiem pokaźnym portfelem klientów nowego ubezpieczyciela.

  czytaj więcej

 • Wypadek na rowerze: Zobacz, jakie masz prawa

  Wypadek na rowerze: Zobacz, jakie masz prawa

  Jechałem rowerem. Nagle na ścieżkę wyjechał z osiedla samochód – opowiada pan Paweł. – Nie wyhamowałem, potłukłem się solidnie, ale nic poważnego się nie stało. Rower jednak nadaje się na złom. To była ewidentna wina kierowcy, ale on niespecjalnie poczuwa się do winy. Czy należy mi się odszkodowanie za zniszczony dwukołowiec – zastanawia się czytelnik.

  czytaj więcej

 • KNF: Banki zapłaciły dotąd ponad miliard złotych podatku bankowego

  KNF: Banki zapłaciły dotąd ponad miliard złotych podatku bankowego

  Przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) banki komercyjne zapłaciły 1 173,1 mld zł podatku z tego tytułu - poinformowała we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczyciel może żądać regresu od kierującego

  Ubezpieczyciel może żądać regresu od kierującego

  Pan Robert jest przedsiębiorcą i dysponuje autami wykorzystywanymi na potrzeby działalności. – Moi podwładni często jeżdżą służbowymi samochodami. Zastanawiam się, jakie byłoby zachowanie ubezpieczyciela, gdyby któryś z pracowników spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. Czy wtedy zostanie wypłacone świadczenie z polisy? A może to ja będę odpowiadał za wyrządzone szkody – niepokoi się pan Robert.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczycielu, ubezpiecz się sam

  Ubezpieczycielu, ubezpiecz się sam

  Podwyżki cen komunikacyjnego OC nie wystarczają do pokrycia rosnących wypłat z tych polis. Ponad 16 proc. wyniósł w 2015 r. udział reasekuratorów w składce brutto zebranej przez krajowych ubezpieczycieli w segmencie komunikacyjnych polis OC. Przypadło na nich niemal 1,4 mld zł z ponad 8 mld zł składek – najwięcej w ostatnich 10 latach.

  czytaj więcej

 • Repolonizacja banków: Alior Bank odkupił akcje Banku Pekao?

  Repolonizacja banków: Alior Bank odkupił akcje Banku Pekao?

  To Alior Bank odkupił od włoskiego UniCredit 10 proc. akcji Banku Pekao. Potwierdzałoby to spekulacje, że za transakcją stał Powszechny Zakład Ubezpieczeń, który jest największym akcjonariuszem Aliora - informuje "Gazeta Polska Codziennie". Jednak sam Alior Bank dementuje te informacje.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej