Ubezpieczyciel

Ubezpieczyciel – termin prawny – zakład ubezpieczeń (towarzystwo ubezpieczeniowe), który prowadząc działalność gospodarczą, za zezwoleniem w zakresie ubezpieczeń osobowych albo majątkowych, na podstawie umowy zobowiązuje się do świadczenia w razie wystąpienia skutków zdarzeń losowych.


 • Spersonalizowane ubezpieczenia komunikacyjne a ochrona danych osobowych

  Spersonalizowane ubezpieczenia komunikacyjne a ochrona danych osobowych

  "Spersonalizowane ubezpieczenia komunikacyjne wiążą się ze sporą ingerencją w naszą prywatność, każdy powinien mieć możliwość wyboru pomiędzy tradycyjnymi, a innowacyjnymi rozwiązaniami, oferowanymi przez ubezpieczycieli - zauważają Artur Piechocki i Karolina Król z kancelarii APLaw.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczenia: Zagraniczny elektrokłopot

  Ubezpieczenia: Zagraniczny elektrokłopot

  Połajanka rzecznika finansowego za polisy sprzętu elektronicznego podziałała, ale tylko na krajowych ubezpieczycieli. Po latach nieustannego wzrostu Biuro Rzecznika Finansowego (dawniej: Rzecznika Ubezpieczonych) odnotowało spadek skarg na ubezpieczenia sprzętu elektronicznego. W I półroczu 2017 r. było ich 291 wobec 311 rok wcześniej.

  czytaj więcej

 • Biegłego rewidenta należy wybrać przed inwentaryzacją i na nowych zasadach

  Biegłego rewidenta należy wybrać przed inwentaryzacją i na nowych zasadach

  Pierwsza umowa o badanie sprawozdania powinna być zawierana na okres nie krótszy niż dwa lata z możliwością przedłużenia na kolejne, co najmniej dwuletnie okresy. Dzieje się tak, gdy nastąpiła zmiana audytora.

  czytaj więcej

 • Walka z salmonellą pochłania coraz więcej pieniędzy

  Walka z salmonellą pochłania coraz więcej pieniędzy

  Walka z bakterią pochłania coraz więcej pieniędzy. Tylko do końca lipca resort rolnictwa wypłacił producentom za zabite kury i zniszczone jaja ponad dwa razy więcej niż w całym 2016 r. Mimo tego problem narasta

  czytaj więcej

 • Uczestnicy lipcowych protestów na celowniku policji

  Uczestnicy lipcowych protestów na celowniku policji

  Ponad 52 tys. zł – to łączny koszt napraw, których sądy muszą dokonać po tym, jak w lipcu na ich terenie doszło do protestów przeciwko procedowanym wówczas przez parlament projektom ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Przede wszystkim miało to związek z zanieczyszczeniem mienia poprzez zalanie stearyną (uczestnicy akcji palili świece).

  czytaj więcej

 • MF: Od początku 2016 do połowy 2017 składki OC wzrosły o 44 procent

  MF: Od początku 2016 do połowy 2017 składki OC wzrosły o 44 procent

  Między pierwszym kwartałem 2016 roku, a drugim kwartałem 2017 obowiązkowe składki komunikacyjnego ubezpieczenia OC wzrosły aż o 44 procent - poinformował na środowym posiedzeniu sejmowej komisji finansów wiceminister finansów Piotr Nowak.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczenia szkolne z poślizgiem. Przez ceny

  Ubezpieczenia szkolne z poślizgiem. Przez ceny

  Choć rok szkolny trwa już prawie od miesiąca, rodzice uczniów i przedszkolaków zwlekają z przystąpieniem dzieci do grupowych umów ubezpieczeń od następstw niebezpiecznych wypadków. Główna przyczyna to wzrost cen ubezpieczeń szkolnych o nawet 40 proc. w stosunku do 2016 r. – Rok temu rodzice płacili za polisę 25 zł. Dziś to u jednego z ubezpieczycieli 35 zł, a u innego nawet 40 zł – mówi członek rady rodziców z wrocławskiej podstawówki.

  czytaj więcej

 • Kredyt gotówkowy? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

  Kredyt gotówkowy? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

  W sierpniu i wrześniu br. eksperci portalu MojeBankowanie.pl w ramach 3 edycji „Instytucji roku” zbadali jakość obsługi w placówkach. W bankach sprawdzono sposób prezentacji oferty kredytu gotówkowego. Czy każda promocja jest promocją? Na co warto zwrócić uwagę zanim udamy się do placówki po kredyt?

  czytaj więcej

 • TSUE: W grupie nie zawsze bez VAT

  TSUE: W grupie nie zawsze bez VAT

  Świadczenia wykonywane w ramach niezależnej grupy członków nie są zwolnione z VAT, jeżeli naruszają zasady konkurencji – wynika z dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Sprawcy stłuczek unikają ubezpieczycieli

  Sprawcy stłuczek unikają ubezpieczycieli

  Po gwałtownych wzrostach ceny polis komunikacyjnych OC są stabilniejsze. Nie wiadomo, czy na długo.

  czytaj więcej

 • Uproszczenia dla podatników już w 2018 roku

  Uproszczenia dla podatników już w 2018 roku

  Będzie ulga na złe długi w PIT i CIT. Prędzej będzie można rozliczyć stratę, a od przychodu da się odliczyć wynagrodzenia małżonka i małoletnich dzieci.

  czytaj więcej

 • PPK powinny być nie tylko w ofercie TFI

  PPK powinny być nie tylko w ofercie TFI

  W tygodniku Kadry i Płace 28 września 2017 r. ukazał się tekst dra Marcina Wojewódki pod tytułem „Czy akwizycja w ramach PPK powinna zostać zakazana?”. W artykule tym przedstawiono problem dotyczący akwizycji związanej z planowanym wprowadzeniem nowej, jak określono semiobligatoryjnej dla pracowników, formy dodatkowego oszczędzania na starość, czyli pracowniczych planów kapitałowych (PPK).

  czytaj więcej

 • Eskalacja złych praktyk w polisach OC

  Eskalacja złych praktyk w polisach OC

  Mimo że KNF już 2,5 roku temu nakazała wyeliminowanie nieprawidłowości przy likwidacji szkód z OC, skarg na zaniżanie odszkodowań nie ubywa.

  czytaj więcej

 • Cimoszewicz: Tusk popełnił błąd, że Sikorski i Sienkiewicz nie przestali być ministrami. Sytuacja w PO byłaby teraz inna

  Cimoszewicz: Tusk popełnił błąd, że Sikorski i Sienkiewicz nie przestali być ministrami. Sytuacja w PO byłaby teraz inna

  - Afera z taśmami świadczyła o potwornej amatorszczyźnie polityków. Polityczne harakiri popełnił Bartłomiej Sienkiewicz, który przez całe lata uchodził za jednego z lepszych ekspertów do spraw wschodnich, został ministrem spraw wewnętrznych i zaczął się prezentować jako taki macho, który białostockim kibolom rzucał: Idziemy po was. Tusk popełnił straszny polityczny błąd, że Sikorski i Sienkiewicz nie przestali natychmiast być ministrami. Gdyby wtedy zniknęli, sytuacja w Platformie byłaby teraz inna - mówi Włodzimierz Cimoszewicz. Co odpowiada jego syn, Tomasz? Przeczytajcie rodzinną rozmowę z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • WIG 20 w górę. Siódma sesja wzrostów Orlenu i Lotosu

  WIG 20 w górę. Siódma sesja wzrostów Orlenu i Lotosu

  WIG 20 zakończył piątkową sesję wzrostem, a mWIG 40 i sWIG 80 zanotowały niewielkie zmiany. Siódmą sesję z rzędu zwyżkowały akcje Orlenu i Lotosu, kolejny raz ustanawiając historyczne maksima. Na szerokim rynku silnie wahały się akcje Cube, by zakończyć sesję mocnym spadkiem.

  czytaj więcej

 • Rzecznik finansowy: Niezależny rzeczoznawca ochroną dla ubezpieczonych przed zaniżaniem wypłat z OC

  Rzecznik finansowy: Niezależny rzeczoznawca ochroną dla ubezpieczonych przed zaniżaniem wypłat z OC

  Liczymy, że dzięki wprowadzeniu niezależnego rzeczoznawcy mniej spraw będzie trafiało do sądów i więcej osób będzie po prostu zadowolonych z wypłaconego odszkodowania – powiedział Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego o pomyśle wprowadzenia instytucji niezależnego rzeczoznawcy do likwidacji szkód z komunikacyjnego OC.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczyciele rzetelni? Opinie są podzielone

  Ubezpieczyciele rzetelni? Opinie są podzielone

  Wytyczne w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych zaczynają przynosić skutki. Twierdzi tak Komisja Nadzoru Finansowego. Zaprzecza tym samym tezom postawionym w raporcie rzecznika finansowego opublikowanym w zeszłym tygodniu.

  czytaj więcej

 • Pozwy zbiorowe do naprawy

  Pozwy zbiorowe do naprawy

  Czasochłonność, trudności dowodowe i rozbieżności w orzecznictwie – według Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości to przyczyny, dla których przepisy o postępowaniach grupowych nie działają najlepiej

  czytaj więcej

 • Symboliczne stawki adwokackie i radcowskie za wygraną z ZUS

  Symboliczne stawki adwokackie i radcowskie za wygraną z ZUS

  Od piątku profesjonalni pełnomocnicy będą musieli liczyć się z tym, że otrzymają niższe wynagrodzenia za prowadzenie postępowań o podleganie ubezpieczeniu społecznemu oraz o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego. W życie wejdą bowiem zmiany w rozporządzeniach dotyczących opłat za czynności adwokackie i radcowskie oraz za urzędówki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej