Ubezpieczyciel

Ubezpieczyciel – termin prawny – zakład ubezpieczeń (towarzystwo ubezpieczeniowe), który prowadząc działalność gospodarczą, za zezwoleniem w zakresie ubezpieczeń osobowych albo majątkowych, na podstawie umowy zobowiązuje się do świadczenia w razie wystąpienia skutków zdarzeń losowych.


 • Blik – jak to działa? Poziom wiedzy doradców wymaga poprawy

  Blik – jak to działa? Poziom wiedzy doradców wymaga poprawy

  W kwietniu i maju br. eksperci portalu MojeBankowanie.pl w ramach 2 edycji Instytucji roku 2016 zbadali jakość obsługi w placówkach. Jak działa blik? Do której godziny muszę złożyć przelew w bankowości elektronicznej aby wyszedł drugą sesją? Czy mogę w mieszkaniu ubezpieczyć przedmioty szklane?– na te pytania eksperci szukali odpowiedzi w placówkach bankowych i ubezpieczeniowych.

  czytaj więcej

 • Polisolokaty: Opłaty likwidacyjne w dół. Ale inne zostały

  Polisolokaty: Opłaty likwidacyjne w dół. Ale inne zostały

  Towarzystwa upraszczają ofertę polis na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Ale wciąż wisi nad nimi problem polis ze starego portfela.

  czytaj więcej

 • Rzecznik Finansowy: Waloryzowanie kredytu kursem walut niezgodne z prawem

  Rzecznik Finansowy: Waloryzowanie kredytu kursem walut niezgodne z prawem

  Waloryzowanie kredytu kursem walut jest niezgodne z przepisami prawa bankowego i kodeksu cywilnego, a właśnie taką konstrukcję ma znaczna część szeroko pojętych kredytów "walutowych". Również zapisy pozwalające na uznaniowe ustalanie przez banki kursów walut oraz oprocentowania kredytów naruszają interesy konsumentów, ocenia Rzecznik Finansowy. Ponadto banki powinny stosować ujemny LIBOR/EURIBOR w określaniu oprocentowania kredytu.

  czytaj więcej

 • Los frankowiczów może się wkrótce poprawić. Niedozwolone klauzule na ratunek

  Los frankowiczów może się wkrótce poprawić. Niedozwolone klauzule na ratunek

  Jeżeli sądy pójdą za głosem rzecznika finansowego, los frankowiczów już niebawem może się istotnie poprawić

  czytaj więcej

 • Ubezpieczenie rowerowe: Nie każdą kradzież pokryje polisa

  Ubezpieczenie rowerowe: Nie każdą kradzież pokryje polisa

  Większość firm ubezpieczeniowych nie oferuje polis przeznaczonych stricte dla rowerzystów. Właściciele rowerów mogą jednak wykupić OC czy ubezpieczyć się kradzieży, która jest wynikiem rozboju.

  czytaj więcej

 • Trudno uzyskać odszkodowanie z OC rolnika

  Trudno uzyskać odszkodowanie z OC rolnika

  Jakiś czas temu miałem wypadek, gdyż pod koła samochodu wbiegł nagle wiejski pies. Zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania z OC rolnika, twierdząc, że taki zwierzak nie ma związku z gospodarstwem rolniczym. Chciałem się odwołać, ale nie wiem, na jakie przepisy powinienem się powołać – pisze pan Tomasz. – Jak mogę wpłynąć na ubezpieczyciela, by uznał moje roszczenia – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Badanie stanu zdrowia klientów zakładu ubezpieczeń jest wolne od VAT

  Badanie stanu zdrowia klientów zakładu ubezpieczeń jest wolne od VAT

  Ocena stanu zdrowia przyszłych klientów zakładu ubezpieczeń to integralna część usługi głównej i tak jak ona jest objęta zwolnieniem od podatku – orzekł WSA w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • Szkody wyrządzone przez złodzieja pokryje OC właściciela auta

  Szkody wyrządzone przez złodzieja pokryje OC właściciela auta

  UBEZPIECZENIA Skradziono mi samochód. Złodziej jeszcze tego samego dnia spowodował wypadek, rozbił moje auto i bardzo poważnie uszkodził inne – opowiada pan Marek. – Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach. Niestety, nie opłaciłem autocasco, więc na pokrycie moich strat nie mam co liczyć. Ale okazuje się, że jeszcze dodatkowo to z mojej polisy zostaną pokryte koszty naprawy tego drugiego samochodu. W związku z tym najprawdopodobniej stracę zniżkę. Czy słusznie? Przecież to nie ja spowodowałem wypadek – zastanawia się czytelnik

  czytaj więcej

 • Raport: Absurdy w ochronie zdrowia

  Raport: Absurdy w ochronie zdrowia

  Raport o problemach branży poraża. Rozbudowana sprawozdawczość czy brak spójności w rozliczeniach z NFZ to tylko niektóre z nich. Największą zmorą jest sprawozdawczość. Czasochłonna, nielogiczna i niespójna. Osobne raporty sporządzają pielęgniarka, lekarz prowadzący i każdy inny lekarz, który miał styczność z pacjentem. Na koniec dnia powstają osobne sprawozdania dla każdego pacjenta.

  czytaj więcej

 • Obsługa klienta: Banki wprowadzają bezpłatny numer infolinii. W końcu

  Obsługa klienta: Banki wprowadzają bezpłatny numer infolinii. W końcu

  Bankowe infolinie rozszerzają swoje numery o komórki oraz numer bezpłatny. Zdalny kontakt z ubezpieczycielem tylko w teorii.

  czytaj więcej

 • Agenci CBA weszli do siedziby PZU

  Agenci CBA weszli do siedziby PZU

  Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby PZU.

  czytaj więcej

 • Problemy w ubezpieczeniach. Społecznościowy Microsoft

  Problemy w ubezpieczeniach. Społecznościowy Microsoft

  Spadkowy kwartał ubezpieczycieli. Krajowe firmy ubezpieczeniowe miały w I kw. 627 mln zł zysku netto, o 41 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. W segmencie życiowym zysk zmniejszył się o 13 proc., do 578 mln zł. Towarzystwa majątkowe zanotowały spadek o 88 proc., do 49 mln zł. Wartość składek spadła o prawie 7 proc. do 13,3 mld zł, zaś odszkodowania wzrosły o nieco ponad 1 proc., do 8,8 mld zł. PIU podkreśla, że należny podatek dochodowy w branży ubezpieczeniowej wyniósł w I kw. ok. 198 mln zł. Do tego dochodzi ok. 100 mln zł zapłaconego przez branżę podatku od instytucji finansowych.

  czytaj więcej

 • Twórca InPostu: Decyzja PO o zagarnięciu części oszczędności z OFE do ZUS to było złodziejstwo

  Twórca InPostu: Decyzja PO o zagarnięciu części oszczędności z OFE do ZUS to było złodziejstwo

  - Rozmawiamy bardzo otwarcie ze wszystkimi klientami i tłumaczymy im nasze stanowisko. Mówimy wprost: przestajemy sponsorować dużych klientów, duże zachodnie korporacje, banki, telekomy, ubezpieczycieli. I mówimy, że albo zapłacą dziewięćdziesiąt kilka groszy, bo to naszym zdaniem rozsądna cena, utrzymując kontrofertę dla poczty, albo od stycznia zapłacą 2 zł, przy dobrych wiatrach 1,8 zł. Dla dużych graczy oznacza to wzrost kosztów o 15 mln złotych rocznie. Teraz każdy z nich musi więc sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce dziś zapłacić kilka mln złotych więcej i zachować dywersyfikację czy za pół roku zapłacić 15 mln więcej - informuje Rafał Brzoska, szef Grupy Integer.pl, do której należy InPost

  czytaj więcej

 • PZU sprawdzi sprzedaż akcji Ciechu Janowi Kulczykowi

  PZU sprawdzi sprzedaż akcji Ciechu Janowi Kulczykowi

  Będzie dodatkowy audyt sprzedaży akcji Ciechu przez PZU - ustalił RMF FM. Nowy zarząd PZU, największego polskiego ubezpieczyciela, sprawdzi działania poprzedników przy sprzedaży części akcji chemicznej spółki Ciech. Jej prywatyzację bada prokuratura.

  czytaj więcej

 • Obcokrajowcy przyjeżdżają, aby się leczyć nad Wisłą. Po zabiegu kierowca zabierze ich na wycieczkę

  Obcokrajowcy przyjeżdżają, aby się leczyć nad Wisłą. Po zabiegu kierowca zabierze ich na wycieczkę

  Pacjenci z zagranicy zostawili u nas w ubiegłym roku 1,5 mld zł – wynika ze wstępnych szacunków Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Medycznej. Hitami są usługi dentystyczne oraz operacje plastyczne i zabiegi estetyczne. Przyciągają ich niskie ceny. Na jakość także nie mogą narzekać. Ani na brak atrakcji. Po zabiegu limuzyna z kierowcą zabierze ich na wycieczkę.

  czytaj więcej

 • Środowa sesja na GPW nadal w oczekiwaniu na brytyjskie referendum

  Środowa sesja na GPW nadal w oczekiwaniu na brytyjskie referendum

  Środowa sesja na warszawskiej giełdzie będzie prawdopodobnie podobna do wtorkowej, a inwestorzy nadal oczekiwać będą na czwartkowe referendum w Wlk. Brytanii - ocenił Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej