polisy ubezpieczeniowe

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu polisy ubezpieczeniowe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące polisy ubezpieczeniowe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe, gdy praca jest akordowa, a wypłacane składniki są zmienne

  Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe, gdy praca jest akordowa, a wypłacane składniki są zmienne

  Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym przez 40 godzin, tj. od 9 do 13 maja. Jest wynagradzany w sposób zmienny, stawką akordową, do tego dochodzi dodatek na dojazdy do pracy 150 zł i premia miesięczna uzależniona od oceny pracy i stopnia wykonania normy przydzielonych zadań. Bywa, że w niektórych miesiącach pracownik otrzymuje wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego ze względu na brak premii lub niewypracowanie wynagrodzenia akordowego. Pracownik w poprzednich miesiącach otrzymał: w lutym – wyrównanie 30 zł, wynagrodzenie 1560 zł, premię 110 zł; w marcu – wynagrodzenie 1785 zł (z akordu), premię 120 zł, wynagrodzenie chorobowe 131,50 zł za trzy dni niezdolności do pracy; w kwietniu – wynagrodzenie 1698 zł, premię 95 zł. Jak obliczyć wynagrodzenie za majowy urlop? Czy wlicza się tu wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia?

  czytaj więcej

 • Jak spędzić wakacje jeżdżąc kamperem

  Jak spędzić wakacje jeżdżąc kamperem

  Jeśli lubimy mobilny odpoczynek, dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie kampera. Oznacza to spory koszt, ale uniezależnia od miejsc noclegowych i pozwala jechać, dokąd chcemy. Trzeba jednak przed wyjazdem załatwić sporo formalności. Po pierwsze, dosyć wcześnie warto zarezerwować pojazd (w sezonie mogą być problemy). Są auta małe – dwuosobowe i czteroosobowe czy nawet siedmioosobowe

  czytaj więcej

 • Służbowym autem na wakacje

  Służbowym autem na wakacje

  Dysponowanie firmowym samochodem rodzi pokusę wyjazdu nim na urlop. Czy zatem można pojechać na wakacje służbowym samochodem, zwłaszcza za granicę?

  czytaj więcej

 • Łatwiej odnaleźć rachunki bankowe zmarłych członków rodziny

  Łatwiej odnaleźć rachunki bankowe zmarłych członków rodziny

  Kilka miesięcy temu zmarł mój dziadek, jestem jego jedynym spadkobiercą, co też zostało poświadczone przez notariusza – opowiada pan Paweł. – Mój dziadek nie był może człowiekiem majętnym, ale dysponował niewielkim kapitałem, który przenosił z banku do banku, z lokaty na lokatę. Wiem, że miał pieniądze na różnych rachunkach w różnych miejscach. Wydaje mi się, że nie zlikwidowałem wszystkich, bo po prostu o nich nie wiedziałem. Czy nowe prawo pozwoli mi zdobyć wiedzę na temat finansowych inwestycji mojego dziadka – zastanawia się czytelnik.

  czytaj więcej

 • Słowik: Zdolny nieudolny, czyli bezpłatna porada prawna dla szefa KNF

  Słowik: Zdolny nieudolny, czyli bezpłatna porada prawna dla szefa KNF

  Ostatnie miesiące to powrót do dyskusji o toksycznych produktach inwestycyjnych (jak np. ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym) oraz kredytach walutowych. A to za sprawą działalności rzecznika finansowego, który dwoi się i troi, by pokazać, że naprawdę zależy mu na pomocy konsumentom.

  czytaj więcej

 • Zezwalasz pracownikowi na wakacyjny wyjazd autem służbowym? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

  Zezwalasz pracownikowi na wakacyjny wyjazd autem służbowym? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

  Coraz więcej polskich firm udostępnia swoim pracownikom samochody służbowe do celów prywatnych, również podczas urlopu. Auto w biznesie już dawno przestało być bowiem jedynie środkiem transportu i narzędziem pracy – obecnie w wielu przedsiębiorstwach to istotny dodatek do wynagrodzenia, który zwiększa zaangażowanie i lojalność kadr. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, zezwalając pracownikowi na wakacyjny wyjazd firmowym samochodem. Unikniesz niepotrzebnych kosztów i nieporozumień!

  czytaj więcej

 • Nie wprowadzajmy e-ułatwień kosztem naszej prywatności

  Nie wprowadzajmy e-ułatwień kosztem naszej prywatności

  Współpraca pomiędzy władzą publiczną a podmiotami prywatnymi sama z siebie nie jest czymś złym. Ale tworząc konkretne rozwiązania – zwłaszcza tam, gdzie przedmiot takiej współpracy miałby dotykać praw i wolności obywateli – trzeba działać z rozwagą i umiarem, aby zachować odpowiednie gwarancje tych praw i wolności.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczyciel może żądać regresu od kierującego

  Ubezpieczyciel może żądać regresu od kierującego

  Pan Robert jest przedsiębiorcą i dysponuje autami wykorzystywanymi na potrzeby działalności. – Moi podwładni często jeżdżą służbowymi samochodami. Zastanawiam się, jakie byłoby zachowanie ubezpieczyciela, gdyby któryś z pracowników spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. Czy wtedy zostanie wypłacone świadczenie z polisy? A może to ja będę odpowiadał za wyrządzone szkody – niepokoi się pan Robert.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczycielu, ubezpiecz się sam

  Ubezpieczycielu, ubezpiecz się sam

  Podwyżki cen komunikacyjnego OC nie wystarczają do pokrycia rosnących wypłat z tych polis. Ponad 16 proc. wyniósł w 2015 r. udział reasekuratorów w składce brutto zebranej przez krajowych ubezpieczycieli w segmencie komunikacyjnych polis OC. Przypadło na nich niemal 1,4 mld zł z ponad 8 mld zł składek – najwięcej w ostatnich 10 latach.

  czytaj więcej

 • Kolejny projekt e-państwa, nad którym wisi tajemnicze fatum

  Kolejny projekt e-państwa, nad którym wisi tajemnicze fatum

  Chodzi o wartą 140–150 mln zł Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Projekt jest zagrożony od co najmniej roku. Jedną z pierwszych decyzji Prawa i Sprawiedliwości po objęciu władzy było przesunięcie wdrożenia ze stycznia 2016 na początek 2017 r. Miało to dać czas na spokojne przygotowania – od strony technicznej i legislacyjnej. Wszystko wskazuje na to, że PiS również powinie się noga na CEPiK.

  czytaj więcej

 • Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą liczyć na odszkodowanie

  Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą liczyć na odszkodowanie

  Mieszkam w małej miejscowości, którą nawiedziła nawałnica – opowiada pan Grzegorz. Podczas jednej nocy podmuchy silnego wiatru zerwały dach budynku mieszkalnego, a grad powybijał szyby. Rosnące nieopodal domu drzewo zostało wyrwane z korzeniami i przewróciło się, powodując olbrzymie straty. Zdewastowane jest auto i drogi sprzęt elektroniczny. Nawałnica zniszczyła także uprawy w moim gospodarstwie – pisze zrozpaczony czytelnik

  czytaj więcej

 • Przetransportowanie pracownika po wypadku za granicą sfinansuje fundusz zdrowia

  Przetransportowanie pracownika po wypadku za granicą sfinansuje fundusz zdrowia

  ZDROWIE Mój mąż pracuje we Francji, oddelegowany jest przez polską firmę – opowiada pani Katarzyna. – Miał w pracy poważny wypadek, znalazł się w szpitalu i pozostanie tam jeszcze przez pewien czas. Potem chcemy go przetransportować na rehabilitację do kraju. Prawdopodobnie jednak konieczny będzie transport medyczny. Czy mogę liczyć na sfinansowanie albo choćby częściową refundację tego przedsięwzięcia? – zastanawia się czytelniczka. – Do kogo się zwrócić w tej sprawie – pyta

  czytaj więcej

 • Ubezpieczenia: Wędrówki po górskich szlakach nie są sportem ekstremalnym

  Ubezpieczenia: Wędrówki po górskich szlakach nie są sportem ekstremalnym

  Wyjeżdżamy z mężem w Alpy, do Austrii. Będziemy chodzić po górach, korzystając z wyznaczonych szlaków turystycznych – pisze pani Monika. – Zastanawiamy się, czy musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, czy wystarczy zwykła polisa turystyczna? Jak ubezpieczyciele traktują tego typu aktywność? Bo nawet amatorska jazda na nartach po stoku na ogół powoduje podniesienie kosztu polisy. Czy tak samo dzieje się w przypadku górskich wędrówek – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Ochrona inwestorów to wiedza i zaufanie, a nie tylko regulacje

  Ochrona inwestorów to wiedza i zaufanie, a nie tylko regulacje

  Problemy z kredytami walutowymi i polisami inwestycyjnymi pokazały, że konieczna jest większa troska o interesy inwestorów

  czytaj więcej

 • Polisy: Nie ma miejsca na zgniłe kompromisy i legalizowanie bezprawia

  Polisy: Nie ma miejsca na zgniłe kompromisy i legalizowanie bezprawia

  Sejm i minister finansów zabierają się do ubezpieczeń z funduszem inwestycyjnym. Jeśli problemy ich właścicieli nie zostaną kompleksowo załatwione, możliwe są nowe rozwiązania ustawowe.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Można starać się o odzyskanie pieniędzy z polisolokat 10 lat wstecz

  Ekspert: Można starać się o odzyskanie pieniędzy z polisolokat 10 lat wstecz

  W wypadku polisolokat okres przedawnienia to 10 lat, więc jeśli ktoś zlikwidował taką polisę 8-9 lat temu, ciągle może ubiegać się o zwrot pieniędzy - mówi PAP Piotr Sułek ze stowarzyszenia "Przywiązani do polisy". Do 15 września prowadzi ono akcję pomocy prawnej dot. polisolokat.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej