Wenecja

Wenecja (wen. Venezsia/Venexia, wł. Venezia, łac. Venetia) – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska.


 • Przedpremierowy pokaz "Duszy i ciała" otworzy festiwal Hommage a Kieślowski

  Przedpremierowy pokaz "Duszy i ciała" otworzy festiwal Hommage a Kieślowski

  Przedpremierowy pokaz "Duszy i ciała", nagrodzonego główną nagrodą na festiwalu w Berlinale, seanse włoskich filmów dokumentalnych i spotkania z twórcami to część atrakcji, czekających na uczestników Festiwalu Hommage a Kieślowski, który potrwa do 10 września.

  czytaj więcej

 • Fonda i Redford ze Złotymi Lwami za całokształt twórczości

  Fonda i Redford ze Złotymi Lwami za całokształt twórczości

  Bardzo długą owacją na stojąco nagrodzono w piątek wieczorem na festiwalu filmowym w Wenecji legendy światowego kina, Jane Fondę i Roberta Redforda, którzy otrzymali nagrody Złotego Lwa za całokształt twórczości.

  czytaj więcej

 • Helen Mirren i Donald Sutherland w „The Leisure Seeker” na festiwalu w Wenecji [ZOBACZ]

  Helen Mirren i Donald Sutherland w „The Leisure Seeker” na festiwalu w Wenecji [ZOBACZ]

  Włochy. 3 września podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego odbył się oficjalny pokaz filmu „The Leisure Seeker”. Obraz w reżyserii Włocha Paola Virziego opowiada o małżeństwie, które chce po raz ostatni wyjechać na wspólne wakacje, zostawiając za sobą chemioterapię kobiety i nadopiekuńcze dzieci. W rolach głównych Helen Mirren i Donald Sutherland. Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa do 9 września.

  czytaj więcej

 • "Sami swoi" - polska komedia wszechczasów - ma już 50 lat

  "Sami swoi" - polska komedia wszechczasów - ma już 50 lat

  15 września 1967 roku, dokładnie 50 lat temu, w nieistniejącym już warszawskim kinie Moskwa odbyła się premiera "Samych swoich" - filmu Sylwestra Chęcińskiego o konflikcie rodów Karguli i Pawlaków, określanego jako "polska komedia wszechczasów".

  czytaj więcej

 • "Pomniejszenie", "mother!" i "Nigdy cię tu nie było" na 8. American Film Festival we Wrocławiu

  "Pomniejszenie", "mother!" i "Nigdy cię tu nie było" na 8. American Film Festival we Wrocławiu

  "Pomniejszenie" Alexandra Payne'a, "mother!" Darrena Aronofsky'ego, "Nigdy cię tu nie było" Lynne Ramsay oraz "Good Time" braci Safdiech - to niektóre z filmów, które zobaczymy na 8. American Film Festival. Kolejna edycja wrocławskiej imprezy odbędzie się w dniach 24-29 października.

  czytaj więcej

 • Piraci mają zniknąć z Chomikuj.pl

  Piraci mają zniknąć z Chomikuj.pl

  Serwis do przechowywania plików ma nie tylko monitorować sieć i likwidować nielegalne kopie filmów, ale również kasować konta użytkowników, którzy je zamieścili.

  czytaj więcej

 • Delegacja Komisji Weneckiej będzie w Polsce 24-26 października

  Delegacja Komisji Weneckiej będzie w Polsce 24-26 października

  Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce w dniach 24-26 października w ramach przygotowań do wydania opinii o nowelizacji ustawy o prokuraturze - poinformował w środę rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos.

  czytaj więcej

 • Komisja Wenecka znów w Polsce. Jest nowa data wizyty

  Komisja Wenecka znów w Polsce. Jest nowa data wizyty

  Delegacja Komisji Weneckiej będzie w Polsce 26 i 27 października w ramach przygotowań do wydania opinii o nowelizacji ustawy o prokuraturze - powiedział w środę PAP rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos. Dodał, że podana przez niego data 24-26 października była błędna.

  czytaj więcej

 • W Ameryce rodził się republikanizm Kościuszki oparty na wierze w wolność i walkę wszystkich obywateli o niepodległość

  W Ameryce rodził się republikanizm Kościuszki oparty na wierze w wolność i walkę wszystkich obywateli o niepodległość

  Działania Kościuszki na polu militarnym szły w parze z wyznawanymi przez niego wartościami, moralnością i intelektem. To w Ameryce rodził się nowoczesny republikanizm Kościuszki oparty na wierze w wolność i walkę wszystkich obywateli o niepodległość – mówi Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski. 200 lat temu, 15 października 1817 r., w Solurze w Szwajcarii zmarł Tadeusz Kościuszko, generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz wojny polsko-rosyjskiej z 1792 r.; Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu 1794 r.

  czytaj więcej

 • Lech Majewski o filmie "Dolina Bogów": Zestawiam w nim mitologię Indian z mitem bogactwa [WYWIAD]

  Lech Majewski o filmie "Dolina Bogów": Zestawiam w nim mitologię Indian z mitem bogactwa [WYWIAD]

  -Wielki wódz Nawaho Nation nakazał swoim poddanym żeby zagrali u mnie. Stwierdził, iż jest to dla nich bardzo dobry film, a on nigdy nie widział amerykańskiej produkcji, która pokazywałaby świat z ich perspektywy. Zazwyczaj Indianie przedstawiani są z punktu widzenia białego człowieka. Indianie albo okrążają przeciwników, wydają dziwne dźwięki i strzelają z łuku, albo są torturowani i niesprawiedliwie traktowani. Zawsze jednak obowiązuje perspektywa i logika przyczynowo-skutkowa człowieka okcydentalnego. Ja przyjąłem inny sposób opowiadania, logikę, która znajduje się w ich religii i mitologii - opowiada PAP Lech Majewski o nowym filmie „Dolina Bogów”.

  czytaj więcej

 • Włochy: Referendum ws. autonomii w Lombardii i Wenecji Euganejskiej

  Włochy: Referendum ws. autonomii w Lombardii i Wenecji Euganejskiej

  W dwóch regionach Włoch, Lombardii i Wenecji Euganejskiej, niedziela jest dniem referendum konsultacyjnego na temat ich większej autonomii. Rozpisały je władze regionalne, wywodzące się z Ligi Północnej. Do głosowania uprawnionych jest 12 milionów osób.

  czytaj więcej

 • Szef PE: Proklamowanie niepodległości Katalonii pogardą dla państwa prawa

  Szef PE: Proklamowanie niepodległości Katalonii pogardą dla państwa prawa

  Proklamowanie niepodległości Katalonii w rezultacie referendum, to wyraz "pogardy dla państwa prawa", sprzeczny z konstytucją Hiszpanii - ocenił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani we włoskim dzienniku “Il Messaggero”. Dodał, że "nikt w Europie" nie zamierza tego uznać.

  czytaj więcej

 • Będą aż dwie opinie Komisji Weneckiej ws. Polski

  Będą aż dwie opinie Komisji Weneckiej ws. Polski

  Komisja Wenecka wyda w grudniu nie jedną, ale dwie opinie dotyczące Polski: ustawy o prokuraturze oraz projektu ustaw na temat reformy sądownictwa i ustawy o ustroju sądów powszechnych - poinformował rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos.

  czytaj więcej

 • Ściągawka: Unijne fundusze dla samorządów z programów na lata 2014–2020

  Ściągawka: Unijne fundusze dla samorządów z programów na lata 2014–2020

  Samorządy oraz organy administracji wciąż mogą ubiegać się o środki z ośmiu jeszcze trwających programów krajowych oraz interregionalnych. W wielu przyszłych i aktualnych projektach unijnych wkład własny w ogóle nie jest wymagany. Choć niektóre z programów zaczęły się w wakacje, to wciąż jest jeszcze szansa na złożenie dokumentów przed końcem miesiąca. Pieniądze można dostać m.in. na cyfrowe udostępnienie zasobów nauki, nauczanie oprogramowania, wzmocnienie powiązań gospodarczych czy też przezwyciężanie konsekwencji przemian demograficznych na pograniczu. Do wielu innych programów można się jeszcze spokojnie przygotować. Ich nabory ruszą z końcem października/początkiem listopada i potrwają do pierwszego kwartału przyszłego roku. Wśród nich cztery projekty z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nastawione są przede wszystkim na efektywną dystrybucję ciepła.

  czytaj więcej

 • 8. American Film Festival rusza we Wrocławiu

  8. American Film Festival rusza we Wrocławiu

  Projekcja komedii romantycznej "I tak cię kocham" Michaela Showaltera o miłości między Pakistańczykiem a białą dziewczyną, otworzy we wtorek wieczorem 8. American Film Festival we Wrocławiu. Zobaczymy na nim nowe filmy m.in. Darrena Aronofsky'ego, Alexandra Payne'a i Seana Bakera.

  czytaj więcej

 • Krótkie sny podczas CinemaForum 2017

  Krótkie sny podczas CinemaForum 2017

  16. edycja festiwalu CinemaForum odbędzie się w dniach 8-12 listopada w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki) oraz w kinie Jack's przy ul. Brackiej w Warszawie. CinemaForum od wielu lat prezentuje najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata - prosto z festiwali w Cannes, Berlinale czy Toronto, ale także zaprasza do udziału w warsztatach, spotkaniach i debatach filmowych.

  czytaj więcej

 • Komisja Wenecka wyda opinię o reformie sądownictwa bez wizyty w Polsce

  Komisja Wenecka wyda opinię o reformie sądownictwa bez wizyty w Polsce

  Komisja Wenecka w grudniu przyjmie opinię na temat projektów ustaw o reformie sądownictwa w Polsce bez uprzedniej wizyty w Warszawie - poinformował we wtorek PAP rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos. Polska proponowała przeniesienie wizyty na 2018 rok - wyjaśnił.

  czytaj więcej

 • Premierowe filmy prosto z Italii. Festiwal Kina Włoskiego - Terra Italiana

  Premierowe filmy prosto z Italii. Festiwal Kina Włoskiego - Terra Italiana

  Od 23 do 26 listopada w Kinie Luna w Warszawie potrwa Festiwal Kina Włoskiego - Terra Italiana. Jest to druga jesienna edycja festiwalu. W programie znajdą się aż trzy filmy, które swoją premierę miały na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a jeden z nich znalazł się na liście 26 najlepszych pełnometrażowych animacji, które będą ubiegały się o Oscary 2018. Na uczestników wydarzenia czekają spotkania z twórcami i aktorkami - Gretą Scarano i Celeste Casciaro - oraz koncert muzyki neapolitańskiej w wykonaniu Luigi Scialdone i Antonio Fresa.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne