Sri Lanka – dzika przyroda, góry, plaże i legendarne miasta

PODRÓŻE | „Olśniewający kraj” - nazwa Sri Lanki w sanskrycie odzwierciedla wszystko, co czeka na odwiedzających tę niewielką wyspę turystów. Oczarowują ich szerokie piaszczyste plaże, rzadkie gatunki zwierząt, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz bogate dziedzictwo kulturowe. Legenda głosi, że Adam i Ewa po wygnaniu z raju znaleźli schronienie właśnie tutaj. Nic więc dziwnego, że ten niewielki kraj znajdujący się na wyspie położonej na Ocenie Indyjskim, nieopodal Indii z roku na rok podbija serca turystów, również tych z Polski.

 • <strong>Dreszcz emocji</strong>
<br></br>
Różnorodny krajobraz – od wysokich gór, poprzez plantacje herbaty, do palmowych dżungli i przepięknych plaż sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Spragnieni zwiedzania, odkryją świątynie i ponad 2000-letnie zabytki, lubiący relaks – rozległe, piaszczyste plaże, a miłośnicy adrenaliny – górskie szlaki i rwące rzeki, idealne na wspinaczkę czy white water rafting. Wszystko to sprawia, że Sri Lankę można odkrywać wszystkimi zmysłami i na różne sposoby.
<br></br>
Wyspę charakteryzuje zróżnicowany klimat, dzięki któremu Sri Lanka oferuje szereg przygód - od szczytu gór po głębiny oceanów. Trekking, windsurfing, nurkowanie czy loty balonem to tylko kilka spośród szeregu atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Pasma górskie stojące w pobliżu wyżyn Sri Lanki, w tym łańcuchy Knuckles, Ella, Habarana, Sigiriya, Polonnaruwa, Horton Plains i Buttala to idealne miejsca dla amatorów wspinaczek skałkowych. Natomiast dziesiątki rzek, jezior i kanałów przecinających Sri Lankę, to naturalne warunki dla kajakarstwa, rzecznego safari czy ekscytującego raftingu.
<br></br>
 • <strong>Ajurweda</strong>
<br></br>
Zdrowie i dobre samopoczucie przysługują każdemu – tak głosi starożytna ajurweda. Aby je osiągnąć, trzeba jednak nauczyć się, jak połączyć ciało, duszę, umysł i zmysły w jedność. Sri Lanka jest wprost wymarzonym miejscem do tego celu. Wyspa przez niektórych uważana jest za kraj pochodzenia ajurwedy. Yoga, medytacja, dieta, masaże i ziołowe zabiegi wciąż są tu bardzo powszechne, zarówno w tradycyjnej formie, jak i w bardziej zachodniej odsłonie. 
<br></br>
Coraz częściej obserwowanym przez nas trendem wśród polskich turystów, obok chęci doświadczenia uroków lankijskiej przyrody, jest fascynacja kulturą wschodu i jogą. Dlatego, aby móc jak najlepiej sprostać ich oczekiwaniom, postanowiliśmy po raz kolejny zorganizować road show w Polsce. Da nam to możliwość stworzenia, we współpracy z polskimi biurami podróży, oferty turystycznej, która będzie dopasowana do potrzeb polskich turystów, a co za tym idzie, da im możliwość zdobycia niezapomnianych doświadczeń. - mówi Shirani Herath, menadżer z Biura Promocji Turystycznej Sri Lanki.
<br></br>
 • <strong>Dzika przyroda</strong>
<br></br>
Miłośnicy dzikiej przyrody mogą spotkać tu ogromną różnorodność gatunków fauny i flory. Pomimo niewielkich rozmiarów, Sri Lanka może poszczycić się jednym z najwyższych wskaźników endemizmu biologicznego i jest zaliczana do pięciu, najważniejszych punktów różnorodności biologicznej na świecie. Dotyczy to zarówno roślin, jak i zwierząt. Spośród dziewięćdziesięciu jeden gatunków ssaków występujących na wyspie można tu spotkać m.in.: słonie azjatyckie, niedźwiadki leniwe, lamparty, samby i dzikie bawoły. Ocean natomiast jest domem dla rodzin waleni, w tym potężnych wielorybów błękitnych, kaszalotów i delfinów. U wybrzeży Sri Lanki występuje ich prawie 26 gatunków, co czyni ją jednym z najlepszych miejsc do obserwacji tych niezwykłych stworzeń.
<br></br>
 • <strong>Dziedzictwo kulturowe</strong>
<br></br>
Osoby zafascynowane kulturą i zabytkami również nie będą zawiedzeni. Sri Lanka jest domem jednej z najstarszych cywilizacji na świecie, a jej historia liczy prawie 2550 lat. Na każdym kroku spotkać tu można ślady bogatej przeszłości m.in. monumentalne zabytki kultury i religii buddyjskiej. Ich „centrum” skupia się wokół trzech legendarnych miast: Kandy, Anuradhapura i Polonnaruwa, które znajdują się one na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie zresztą jak Dambulla świątynia ukryta w pięciu jaskiniach, ruiny starożytnego pałacu i twierdzy Sigiriya, otoczone fortyfikacjami miasto Galle, czy płaskowyż Peak Wilderness znany również jako Siri Pada lub Szczyt Adama. To właśnie tu według legendy, wyrzucony z Edenu Adam, postawił pierwszy krok i latami czekał na odpuszczenie grzechów, stojąc na jednej nodze.
<br></br>
 • <strong>Sri Lanka coraz popularniejsza wśród polskich turystów</strong>
<br></br>
Sri Lanka odnotowała wzrost liczby polskich turystów wybierających wyspę, jako cel swoich podróży turystycznych. Jak wynika z danych w 2014 roku było to 13 245 odwiedzających, a w 2017 liczba ta wzrosła już do 15 346. W związku z tym Biuro Promocji Turystyki Sri Lanki po raz drugi, rozpoczyna wschodnioeuropejską akcję promocyjną, mającą na celu wzmocnienie i nawiązanie nowych relacji z polskimi organizatorami wycieczek oraz biurami podróży. Spotkania branżowe odbędą się 14 maja w Warszawie oraz 15 maja w Krakowie.
<br></br>
statystyki

Komentarze (2)

 • Hania(2018-06-21 22:11) Zgłoś naruszenie 14

  Oj ja już nie mogę się doczekać swojej podróży poślubnej, bo właśnie lecimy na Sri Lankę z biurem podróży Konsorcjum. To będzie piękny miesiąc miodowy coś tak czuję. W końcu uda mi się zobaczyć Ocean Indyjski na żywo, a nie tylko w internecie

  Odpowiedz
 • Marcela(2018-05-12 15:19) Zgłoś naruszenie 09

  Chciałbym kiedyś tam się znaleźć.. Tylko jest mały problem bo boję się latać samolotem ,także wyjazd pozostanie marzeniem. Będę podróżowała po Polsce. Za tydzień wyruszam w góry do Halna Residence, koleżanka ma panieński i jej druhna wynajęła apartament halna residence i nas zgarnia wszystkie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!