Budżetowy urlop za granicą. 7 wakacyjnych propozycji

URLOP | Zagraniczny wypoczynek to w wielu wypadkach nadal spory koszt. Są jednak miejsca, które cieszą się wśród turystów dużą i zasłużoną popularnością, mają wiele do zaoferowania oraz - co nie mniej istotne - nie drenują kieszeni.

 • <strong>Riwiera Bułgarska</strong>
<br><br>
<a href="https://www.tui.pl/wypoczynek/bulgaria/riwiera-bulgarska/aphrodite-var21006/OfferCodeWS/KTWBOJ20180506024520180506201805130635L07VAR21006DZX1GA02" title=""><font color="#C9C9C9"> Pokój dwuosobowy - śniadania - 7 dni - wylot 6 maja 2018 z Katowic - cena za osobę: 711 zł >></font></a>
<br><br>
Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego obejmuje całą wschodnią granicę Bułgarii rozciągającą się od rumuńskich kurortów Morza Czarnego na północy do europejskiej Turcji na południu. Białe i złote piaszczyste plaże zajmują około 130 km długości wybrzeża. Region jest ważnym ośrodkiem turystycznym w sezonie letnim (od maja do października), przyciągając miliony zagranicznych i lokalnych turystów. Przed 1989 r. Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego było znane na całym świecie jako Czerwona Riwiera. Od czasu upadku żelaznej kurtyny jego przydomek został zmieniony na Riwierę Bułgarską.
<br><br>
 • <strong>Korfu (Grecja)</strong>
<br><br>
<a href="https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/korfu/marilena-apartments-studios-cfu21035/OfferCodeWS/GDNCFU20180512124520180512201805191015L07CFU21035DZX1UA02" title=""><font color="#C9C9C9"> Pokój dwuosobowy - śniadania - 7 dni - wylot 12 maja 2018 z Gdańska - cena za osobę: 633 zł >></font></a>
<br><br>
Podobno właśnie Korfu była pierwowzorem miejsca wygnania Prospera i Mirandy, bohaterów Szekspirowskiej "Burzy". O wyspie pisali także Spenser, Milton, Edward Lear, Miller, Zbigniew Herbert oraz Gerald i Lawrence Durrell. Ten ostatni, angielski pisarz znany w Polsce z cyklu powieściowego Kwartet Aleksandryjski, poświęcił Kérkirze książkę pod tytułem Jaskinia Prospera, opiewając jej przepyszne krajobrazy. Ocena ta jest do dziś aktualna, plaże Kérkiry należą do najatrakcyjniejszych na całym archipelagu. Brat Lawrence'a, Gerald, przyrodnik i pisarz, w wydanych również w Polsce książkach "Moje ptaki, zwierzaki i krewni", "Moja rodzina i inne zwierzęta" oraz "Ogród bogów", z sentymentem wspomina lata dzieciństwa spędzone na wyspie i pierwsze fascynacje tamtejszą przyrodą.
<br><br>
 • <strong>Malta</strong>
<br><br>
<a href="https://wczasy.fly4free.pl/wczasy/malta/wyspa-malta/bugibba/blue-sea-santa-maria,31052018EXIM113695.html?osoby=2&dojazd=F&id=cdfcaf62d98aadb5686e4dc8bdd2b99e35e7c5760c8777119fec649662bfc6b1&czas=10:10&wyzywienie=4&lotnisko=berlin" title=""><font color="#C9C9C9"> Pokój dwuosobowy - bez wyżywienia - 10 dni - wylot 31 maja 2018 z Berlina - cena za osobę: 969 zł >></font></a>
<br><br>
Nadmorskie kurorty i większe, piaszczyste plaże znajdują się głównie w północnej części Malty. Największą plażą na Malcie jest plaża nad zatoką Mellieħa Bay. Słynie z piaszczystej plaży o długości około kilometra oraz z płytkich wód. Drugą największą jest plaża nad zatoką Golden Bay. Na obu tych plażach znajduje się wypożyczalnia leżaków, parasoli i sprzętu wodnego, a także szereg barów i restauracji. Ratownicy i inni pracownicy Malta Tourism Authority są obecni na plaży codziennie w okresie od czerwca do września. Innymi popularnymi plażami są Pretty Bay, St. George's Bay w St. Julian’s oraz Ramla Bay na wyspie Gozo. Na Malcie znajduje się również kilkanaście innych ważniejszych plaż, rozsianych po całym archipelagu.
<br><br>
 • <strong>Alanya (Turcja)</strong>
<br><br>
<a href="https://wczasy.fly4free.pl/wczasy/turcja/alanya/alanya/katya,06052018WEZY3934.html?czas=3:3&wyzywienie=1&osoby=1&lotnisko=Poznan&sortowanie=11&kolejnosc=down&cena=0:1000&dojazd=F" title=""><font color="#C9C9C9"> Pokój dwuosobowy - pełne wyżywienie (all inclusive) - 3 dni - wylot 6 maja 2018 z Poznania - cena za osobę: 962 zł >></font></a>
<br><br>
<br><br>
Główne tureckie ośrodki turystyczne to: kurorty nad wybrzeżem Morza Egejskiego (Bodrum, Fethiye, Kuşadası) i Morza Śródziemnego (Antalya, Alanya, Side), a także Stambuł i Kapadocja oraz zabytki kultury antycznej: Troja, Milet, Efez, Hierapolis, Pergamon, Izmir, Aspendos i inne. Coraz popularniejsze stają się również kurorty górskie.
<br><br>
 • <strong>Marrakesz (Maroko)</strong>
<br><br>
<a href="https://wczasy.fly4free.pl/wczasy/maroko/marrakesz/marrakesz/agdal,23042018XYOB89352.html?czas=4:4&wyzywienie=3&osoby=1&lotnisko=Krakow&sortowanie=11&kolejnosc=down&cena=0:1000&dojazd=F" title=""><font color="#C9C9C9"> Pokój dwuosobowy - śniadania - 4 dni - wylot 23 kwietnia 2018 z Krakowa - cena za osobę: 811 zł >></font></a>
<br><br>
Jedną z atrakcji Marrakeszu są ogrody Agdal, czyli ogrody botaniczne o powierzchni około 400 hektarów położone na południe od Dar El Makhzen, Pałacu Królewskiego i medyny. W ogrodach znajdują się gaje pomarańczowe, cytrynowe, figowe, morelowe i granatowe w prostokątnych działkach, połączone oliwkowymi chodnikami.
<br><br>
 • <strong>Dania samochodem</strong>
<br><br>
A może jednak coś bliżej Polski i dla miłośników zwiedzania samochodem? 
<br><br>
Królestwo duńskie skrywa trzy miejsca, które zostały uznane za bezcenne dla światowego dziedzictwa przeszłości. Są to: kamienie runiczne w Jelling, katedra Roskilde oraz zamek Kronborg. 
<br><br>
Jelling to miasto w środkowej Jutlandii w Danii, w gminie Vejle. Miasto jest przystankiem na trasie kolejowej Vejle–Holstebro. Znane jest przede wszystkim z kościoła, kurhanów i kamieni runicznych związanych z duńskimi pochówkami królewskimi w X w. Przed wejściem do kościoła w Jelling znajdują się dwa kamienie runiczne. Mniejszy z nich, pochodzący z początku X wieku, został postawiony przez pierwszego duńskiego króla Gorma Starego na cześć jego żony. Świadczy o tym napis na kamieniu: Król Gorm stawia ten nagrobek swojej żonie Tyrze pani Danii. Drugi z nich – młodszy o kilkadziesiąt lat – pochodzi z czasów Haralda Sinozębego i widnieje na nim najstarszy wizerunek Chrystusa odnaleziony w Danii.
<br><br>
Katedra w Roskilde (duń. Roskilde Domkirke) to gotycka budowla znajdująca się w Roskilde na Zelandii, we wschodniej Danii. Jako pierwszy gotycki kościół w Skandynawii, katedra stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie północnej.
<br><br>
Kronborg to zamek znajdujący się w duńskim mieście Helsingør w cieśninie Sund, oddzielającej Danię od Szwecji, zlokalizowany na najdalej wysuniętym na wschód cyplu. Imponująca forteca Kronborg budziła lęk w żeglarzach, dziś jest kojarzona z dwiema legendarnymi postaciami: duńskim księciem Hamletem i Ogierem Duńczykiem. W Szekspirowskim dramacie Hamlet zamek nosi nazwę Elsynor pochodzącą od wymowy nazwy miejscowości, w której zamek się znajduje. W XVIII w. w obrębie zamku powstał ogród i symboliczny „Grób Hamleta".
<br><br>
 • <strong>Batumi (Gruzja)</strong>
<br></br>
Znane uzdrowisko leżące nad Morzem Czarnym, tuż przy granicy z Turcją. Jest trzecie co do wielkości po stołecznym Tbilisi i Kutaisi. W przeszłości było częścią zarówno imperium tureckiego, jak i rosyjskiego. Latem odbywa się tu wiele festiwali kulturalnych: mycznych, filmowych, itp. Wśród zabytków wartych zobaczenia są: turecki meczet z drugiej połowy XIX wieku, eklektyczna zabudowa willowa, Park Przymorski, Uniwersytet leżący bezpośrednio przy plaży nadmorskiej, synagoga, dawny kościół katolicki z początku XX wieku, delfinarium, a także ponadstuletni ogród botaniczny. 
<br></br>
Pas nadmorski ma wszystko, czego potrzeba wypoczywającym: plaże, promenadę i restauracje. W okolicach można też zobaczyć pola herbaciane.
<br></br>
statystyki

Komentarze (1)

 • A(2018-05-01 16:09) Zgłoś naruszenie 31

  A może ktoś wymyśli budżetowy urlop dla nauczycieli, którzy mają możliwość wyjazdu tylko podczas wakacji i zabójcze apanaże? A też mają dzieci, które ponoć nie są gorsze...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!