Lwów na weekend. Miejsca warte zobaczenia

Lwów to duże miasto zachodniej Ukrainy, które skrywa w sobie ślady bogatej historii; nie tylko polskiej, ale także wielu innych kultur.

Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki

żródło: ShutterStock

Uniwersytet Lwowski

Założony przez króla Polski Jana Kazimierza w 1661 r. jako Akademia Lwowska, w okresie międzywojennym nosił nazwę Uniwersytetu Jana Kazimierza; jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, współcześnie jeden z największych ukraińskich uniwersytetów państwowych noszący nazwę: Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki (ukr. Львівський національний університет імені Івана Франка).

8 listopada 1919 postanowieniem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego uniwersytetowi nadano imię założyciela – króla Jana Kazimierza (Universitas-Joannes-Casimiriano Leopoliensis). Była to jedna z największych i najbardziej zasłużonych placówek naukowych odrodzonej Polski, gdzie wykładali słynni, światowej sławy naukowcy, gdzie powstawały i działały słynne środowiska lwowskich naukowców, takie jak: lwowska szkoła matematyczna, lwowsko-warszawska szkoła filozoficzna, lwowska szkoła antropologiczna, lwowska szkoła zoologiczna, lwowska szkoła geograficzna i in., gdzie dokonywano ważnych odkryć naukowych i publikowano prace naukowe na światowym poziomie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • Historyk .(2018-03-18 19:07) Zgłoś naruszenie 236

  Trzeba pamiętać i podziękować naszym sojusznikom angielskim i amerykańskim ze tak piękne miasto darowali ruskim,i wyciągać wnioski na przyszłość z historii.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czytelnik(2018-03-18 10:31) Zgłoś naruszenie 176

  warto zobaczyć, ale nalezy brac pod uwagę kilkagodzinne stanie na granicy, bo tak uprzejmie nas załatwiają Ukraińcy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • CyklonB(2018-03-19 12:50) Zgłoś naruszenie 1314

  Lwow odbijemy Kijów zdobędziemy tak śpiewaliśmy na rajdach turystycznych za Gierka - problem wiecznie żywy - kto odpali pierwszy czołg aby wygnać te Ukraińska hołotę z polskiego miasta - Putin (nie Napoleon) dał nam dobry przykład ...

  Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2018-03-23 21:53) Zgłoś naruszenie 82

  Pozbyliśmy się tego miasta, i tamtejszej małoruskiej ludności, i chwała Bogu...trzeba być czubkiem żeby marzyć i jakichś powrotach i sentymentach. Tak jest dobrze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!