Lwów na weekend. Miejsca warte zobaczenia

Lwów to duże miasto zachodniej Ukrainy, które skrywa w sobie ślady bogatej historii; nie tylko polskiej, ale także wielu innych kultur.

Lwów - panorama, widok na Katedrę Łacińską, Ukraina

autor: Stako, licencja: Creative Commons 3.0żródło: Inne

Katedra Łacińska

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie (potocznie katedra Łacińska) to jeden z najstarszych kościołów Lwowa, znajdujący się przy południowo-zachodnim narożniku lwowskiego rynku. Trójnawowy gmach w stylu gotyckim o długości 67 m i szerokości 23 m zbudowany na przełomie XIV i XV wieku według planów architekta miejskiego Piotra Stechera.

Obecnie jest to siedziba lwowskich arcybiskupów obrządku łacińskiego. Budowę świątyni rozpoczęto za czasów króla Kazimierza III Wielkiego w 1370 roku. 1 kwietnia 1656 roku w tej katedrze, przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej złożył śluby lwowskie król Jan II Kazimierz, a 21 października 1677 chrzest w katedrze otrzymał król Polski Stanisław Leszczyński.

We wnętrzu katedry wielki ołtarz w stylu barokowym, który został wzniesiony w roku 1766. Zdobią go marmurowe kolumny oraz cztery rokokowe posągi dłuta Macieja Polejowskiego przedstawiające świętych Augustyna, Grzegorza Ambrożego, Hieronima. W ołtarzu znajduje się kopia niewielkiego, słynącego cudami obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej Łaskawą lub Domagaliczowską. Po stronie lewej znajduje się neogotycka loża zwana „królewską”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • Historyk .(2018-03-18 19:07) Zgłoś naruszenie 236

  Trzeba pamiętać i podziękować naszym sojusznikom angielskim i amerykańskim ze tak piękne miasto darowali ruskim,i wyciągać wnioski na przyszłość z historii.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czytelnik(2018-03-18 10:31) Zgłoś naruszenie 176

  warto zobaczyć, ale nalezy brac pod uwagę kilkagodzinne stanie na granicy, bo tak uprzejmie nas załatwiają Ukraińcy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • CyklonB(2018-03-19 12:50) Zgłoś naruszenie 1314

  Lwow odbijemy Kijów zdobędziemy tak śpiewaliśmy na rajdach turystycznych za Gierka - problem wiecznie żywy - kto odpali pierwszy czołg aby wygnać te Ukraińska hołotę z polskiego miasta - Putin (nie Napoleon) dał nam dobry przykład ...

  Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2018-03-23 21:53) Zgłoś naruszenie 82

  Pozbyliśmy się tego miasta, i tamtejszej małoruskiej ludności, i chwała Bogu...trzeba być czubkiem żeby marzyć i jakichś powrotach i sentymentach. Tak jest dobrze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!