Szczęście w stylu hygge. Co warto zobaczyć w Danii?

Ciepły, morski klimat z krótkimi i łagodnymi zimami i bez upału latem. Ojczyzna baśni Andersena i klocków Lego. Styk Europy i Skandynawii płaski jak naleśnik (najwyższe wzniesienie ma 173 m) z mrowiem wysepek, częściowo niezamieszkanych. Żyje się tutaj w stylu hygge - to znaczy w skandynawskim komforcie i szczęściu.

Aarhus, Dania

żródło: ShutterStock

Aarhus

Aarhus to drugie pod względem wielkości miasto Danii. Ważny port morski. Aarhus położony jest na Półwyspie Jutlandzkim w regionie Jutlandia Środkowa. Miasto leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Wśród zabytków jest katedra (Aarhus Domkirke) – najdłuższy (93 m) i najwyższy (wieża o wys. 96 m) kościół w Danii. Świątynia została zbudowana ok. 1200 r. jako katedra na miejscu, w którym pochowano lokalnego świętego Nielsa (Mikołaja).

Atrakcją miasta jest także Marselisborg – letnia rezydencja królów Danii na Jutlandii. Pałac Marselisborg położony jest w Aarhus i od 1902 r. stanowi własność każdego panującego monarchy duńskiego. Ogrody Marselisborgu zwykle są otwarte dla zwiedzających z wyjątkiem okresu letniego, kiedy przebywa tutaj duńska rodzina królewska. Sam pałac jest traktowany jako prywatne mieszkanie i nie jest dostępny do zwiedzania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!