Szczęście w stylu hygge. Co warto zobaczyć w Danii?

Ciepły, morski klimat z krótkimi i łagodnymi zimami i bez upału latem. Ojczyzna baśni Andersena i klocków Lego. Styk Europy i Skandynawii płaski jak naleśnik (najwyższe wzniesienie ma 173 m) z mrowiem wysepek, częściowo niezamieszkanych. Żyje się tutaj w stylu hygge - to znaczy w skandynawskim komforcie i szczęściu.

Dania

żródło: ShutterStock

Skarby Danii z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Królestwo duńskie skrywa trzy miejsca, które zostały uznane za bezcenne dla światowego dziedzictwa przeszłości. Są to: kamienie runiczne w Jelling, katedra Roskilde oraz zamek Kronborg.

Jelling to miasto w środkowej Jutlandii w Danii, w gminie Vejle. Miasto jest przystankiem na trasie kolejowej Vejle–Holstebro. Znane jest przede wszystkim z kościoła, kurhanów i kamieni runicznych związanych z duńskimi pochówkami królewskimi w X w. Przed wejściem do kościoła w Jelling znajdują się dwa kamienie runiczne. Mniejszy z nich, pochodzący z początku X wieku, został postawiony przez pierwszego duńskiego króla Gorma Starego na cześć jego żony. Świadczy o tym napis na kamieniu: Król Gorm stawia ten nagrobek swojej żonie Tyrze pani Danii. Drugi z nich – młodszy o kilkadziesiąt lat – pochodzi z czasów Haralda Sinozębego i widnieje na nim najstarszy wizerunek Chrystusa odnaleziony w Danii.

Katedra w Roskilde (duń. Roskilde Domkirke) to gotycka budowla znajdująca się w Roskilde na Zelandii, we wschodniej Danii. Jako pierwszy gotycki kościół w Skandynawii, katedra stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie północnej.

Kronborg to zamek znajdujący się w duńskim mieście Helsingør w cieśninie Sund, oddzielającej Danię od Szwecji, zlokalizowany na najdalej wysuniętym na wschód cyplu. Imponująca forteca Kronborg budziła lęk w żeglarzach, dziś jest kojarzona z dwiema legendarnymi postaciami: duńskim księciem Hamletem i Ogierem Duńczykiem. W Szekspirowskim dramacie Hamlet zamek nosi nazwę Elsynor pochodzącą od wymowy nazwy miejscowości, w której zamek się znajduje. W XVIII w. w obrębie zamku powstał ogród i symboliczny „Grób Hamleta".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!