Aktualności

12 września 2017 r.

Do projektu przeniesiono przepisy dotyczące instytucji Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego jako dodatkowego zabezpieczenia wpłat podróżnych i kosztów sprowadzenia ich do kraju lub sfinansowania kontynuacji imprezy turystycznej.

Zaostrzenie wymogów dla organizatorów turystyki12 września 2017 r.

Podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Ma ona wprowadzić do polskiego systemu prawnego postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2015/2302/UE z 2015 r.

4 września 2017 r.

HamburgHamburg to nie tylko jeden ze słynniejszych europejskich portów. Jeśli lubisz w miastach dzielnice fabryczne, a jeszcze lepiej starych magazynów, na pierwszy ogień zwiedzania weź dzielnicę spichlerzy, czyli Speicherstadt. Neogotycka zabudowa tej części Hamburga położona nad kanałami zachwyci każdego miłośnika weneckich klimatów. W części budynków nadal przechowuje się towar, pozostałe służą jako muzea lub powierzchnie wystawowe. Mieści się tam muzeum Miniatur Wunderland. To kolej w wersji mini, ale imponująca rozmachem. Liczy ponad 10 000 wagonów i 4 110 budowli i mostów. Przy okazji możesz podejrzeć, jak idzie tworzenie pobliskiej futurystycznej dzielnicy Hafen City, do której przynależy dziesięć obszarów przeznaczonych na konkretne dziedziny, aktywności np. naukę, rozrywkę/handel itp. Na pewno nie przegapisz Elbphilharmonie. Dlaczego? Jak przystało na miasto, którego historia i tradycja jest związana z wodą, budynek filharmonii też przypomina rozgniewane fale. W październiku spróbuj tutejszego przysmaku Fliederbeersuppe, czyli zupy na bazie czarnego bzu (dokładniej soku z jego owoców). Dodawane są tu jeszcze kluski, czasem jesienne owoce np. jabłka. Wolisz coś bardziej treściwego? Sięgnij po kiełbaskę curry, czyli po prostu w sosie pomidorowym okraszonym tą przyprawą.

Dokąd jechać w październiku? 8 TOP podróżniczych inspiracji4 września 2017 r.

Łapanie ostatnich promieni słońca, rozkoszowanie się spokojniejszym zwiedzaniem (mniej turystów) lub smakowanie jesieni w innych krajach – podróże w październiku kuszą różnymi wizjami. Skyscanner pokazuje 8 propozycji na ciekawy wyjazd w pełni jesieni, które nie nadszarpnie zanadto Twoich finansów.

2 września 2017 r.

Jurek, reż. Paweł Wysoczański

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. 

Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry - w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli - ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość, niż sława.

[opis dystrybutora kino]

Życie na krawędzi: 8 najlepszych filmów o tematyce górskiej i wspinaczkowej2 września 2017 r.

W zestawieniu nie znajdziecie wysokobudżetowych produkcji spod znaku „Everest” czy katastroficznego hitu „K2” z 1991 roku. Przedstawione przez nas pozycje pokazywać będą wspinaczkowy świat z jak najbardziej realnej perspektywy – wybraliśmy jedynie filmy fabularne bazujące na prawdziwych wydarzeniach oraz dokumenty. Zapraszamy na wspólną wyprawę po świecie pionowych ścian.

26 sierpnia 2017 r.

W ubiegłym roku urlop za granicą spędziło niemal 40 proc. wyjeżdżających Polaków.

7 kroków do wymarzonych, bezpiecznych i tanich wakacji "po sezonie"26 sierpnia 2017 r.

Polacy coraz częściej decydują się na „wakacje po wakacjach”. Dlaczego? Po pierwsze ze względów finansowych – po sezonie pogoda w wielu krajach wciąż zachwyca, a biura podróży, hotele, linie lotnicze, przewoźnicy autokarowi, jak i miejscowe restauracje, czy centra rozrywkowe znacznie obniżają ceny. Przykładowo, za tygodniowy „posezonowy” pobyt na Malcie zapłacimy nawet o 50 proc. mniej, a jadąc do Grecji zaoszczędzimy średnio 20-30 proc. . Po drugie – wymagający turysta może liczyć na większą swobodę i spokój w kurortach, zwłaszcza, gdy rozpoczyna się rok szkolny i dzieci nie towarzyszą rodzicom w podróży. Po sezonie łatwiej również dostać urlop. Jak znaleźć wymarzoną ofertę? O czym powinniśmy pamiętać przygotowując się do wyjazdu?

26 sierpnia 2017 r.

Beskid Niski Cisza, spokój, kontakt z naturą i pyszne lokalne jedzenie. Odwiedzając pustelnię Świętego Jana z Dukli i pijąc wodę z tutejszego źródełka zapewnisz sobie (podobno) zdrowie i pomyślność na długie lata. Z kolei w poszukiwaniu przyjemności dla podniebienia możesz odwiedzić na przykład regionalną piekarnię w Jaśliskach. Według ludowych opowieści ta nazwa pochodzi z czasów Kazimierza Wielkiego, którego wysłannik przyjechał, by nadać miejscowości prawa lokacyjne. Był środek zimy, więc zsiadając z konia przewrócił się. Miejscowi skwitowali wypadek, że jest ślisko, a mężczyzna potwierdził w języku niemieckim: „ja, ślisko”. I tak już zostało. Te strony (Wołowiec) upodobał sobie i wybrał na miejsce do życia pisarz Andrzej Stasiuk. Do plecaka zapakuj więc też jego książkę „Jadąc do Babadag”.

Dokąd wyjechać w Polsce jesienią? 10 inspiracji26 sierpnia 2017 r.

Coraz krótszy dzień nie oznacza, że masz ograniczać podróżowanie. Przeciwnie! Odkryj z nami uroki jesiennych wycieczek po Polsce, które mogą trwać dzień, weekend lub znacznie dłużej. Łap ostatnie promienie słońca, podziwiaj bukowe lasy, odwiedzaj ciekawie położone miasta! Zobacz 12 pomysłów na wrześniowe, październikowe, a nawet listopadowe wypady i wypróbuj chociaż jeden z nich.

22 sierpnia 2017 r.

Do Polski coraz chętniej przyjeżdżają Holendrzy, Belgowie, Duńczycy i Niemcy

Polskę zalewa fala turystów22 sierpnia 2017 r.

W I półroczu Polskę odwiedziło niemal 3 mln gości z zagranicy. Według GUS to o 200 tys. więcej niż przed rokiem. W porównaniu do 2009 r. ich liczba uległa niemal podwojeniu

Reklama