Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina o zasadach bezpiecznego wypoczynku w górach i apeluje o odpowiednie zachowanie na stokach narciarskich. Wypoczywając aktywnie w górach pamiętajmy, aby dla naszego bezpieczeństwa zakładać kaski ochronne podczas jazdy na nartach bądź na snowboardzie.

Nieodpowiednie przygotowanie do sportów zimowych może zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Także uprawiając górską rekreację i turystykę, szczególnie zimą, należy wcześniej, odpowiednio się do niej przygotować.

Ciepły ubiór, odpowiedni ekwipunek

Pamiętajmy o właściwym ubiorze, zapewniającym ochronę przed zimnem i umożliwiającym swobodne poruszanie się np. na stoku. Ubranie powinno zapewnić nam ochronę przed silnym wiatrem i opadami deszczu oraz śniegu. Nie zapominajmy także o ciepłym i wygodnym obuwiu. Chrońmy przed mrozem odkryte części ciała, zakładajmy rękawiczki na dłonie i czapkę na głowę, ponieważ to uchroni nas przed nadmierną utratą ciepła z organizmu. Przed wyjściem w góry weźmy ze sobą termos z gorącym napojem, kaloryczne pożywienie, mapę i naładowany telefon komórkowy. Do plecaka powinniśmy spakować również m.in. apteczkę z podstawowym wyposażeniem.

Właściwe przygotowanie oraz informacja o trasie wędrówki i czasie powrotu

Każdą wyprawę w góry trzeba wcześniej zaplanować, ratownicy apelują również, aby przed naszym wyjściem w góry poinformować bliskich o celu wędrówki oraz godzinie powrotu, a także być z nimi w kontakcie. Wiadomość o trasie wędrówki oraz przewidywanym powrocie nie zaszkodzi pozostawić także w schronisku (w hotelu), w którym przebywamy.

Przed wyjściem w góry sprawdźmy trasę naszej wędrówki oraz koniecznie, lokalizację schronisk turystycznych. Warto również sprawdzić orientacyjny czas szlaku, który musimy pokonać, aby upewnić się, czy fizycznie sprostamy przejściu tego odcinka. Bardzo ważne jest, aby przed wyjściem w góry sprawdzić aktualne warunki pogodowe oraz komunikaty o stopniu zagrożenia lawinowego. Są one publikowane na stronach internetowych m.in. GOPR i TOPR.

Ratownicy radzą, by nie wyruszać samemu w góry. Bezpieczniej jest, gdy wychodzimy w góry z osobą towarzyszącą. W przypadku zagrożenia bądź wypadku, łatwiej jest wówczas wezwać pomoc i wspierać się do momentu przyjazdu ratowników.

Komunikaty pogodowe i o zagrożeniu lawiną

MSW przypomina, że GOPR i TOPR, odpowiedzialne za ratownictwo górskie, zamieszczają na swoich stronach internetowych komunikaty prasowe o warunkach pogodowych oraz aktualnym stopniu zagrożenia lawinowego. Warto o tym pamiętać, przed planowanym wyjściem w góry. Stopień zagrożenia lawinowego określany jest w ramach pięciostopniowej skali: pierwszy - niski, drugi - umiarkowany, trzeci - znaczny, czwarty - wysoki, piąty - bardzo wysoki. Stopnie zagrożenia lawinowego odpowiadają tzw. europejskiej skali zagrożenia lawinowego.

Numery alarmowe w górach

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje, że osoby poszkodowane mogą uzyskać pomoc w górach, dzwoniąc na numery alarmowe: 601 100 300, a także pod numerem 985. Zgłaszając telefonicznie wypadek zanim się rozłączymy poczekajmy na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Nigdy nie pozostawiajmy poszkodowanego bez opieki. Starajmy się do momentu przyjazdu ratowników utrzymywać kontakt z poszkodowanym oraz udzielić mu pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc w górach

Ratownicy przypominają, że w przypadku, gdy poszkodowany nie oddycha, należy wezwać pomoc, a następnie wykonywać na przemian 30 uciśnięć i 2 wdechy tak długo, aż nadejdzie pomoc.

Uprawianie sportów zimowych po spożyciu alkoholu jest zabronione Nieodpowiednie zachowanie na stoku zagraża nam oraz innym osobom, uprawiającym sporty zimowe. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz policja przypominają, że uprawianie sportów zimowych po spożyciu alkoholu jest zabronione. Osoby, które są pod wpływem alkoholu i przebywają na stoku, policja ma prawo ukarać grzywną w drodze mandatu karnego.



Obowiązek jazdy w kaskach

Przypominamy także o tym, że osoby poniżej 16 roku życia mają obowiązek noszenia kasków ochronnych podczas jazdy na nartach bądź uprawiających snowboarding. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje do wszystkich narciarzy i snowboardzistów, bez względu na wiek, o uprawianie sportów zimowych, wyłącznie w kasku ochronnym. Dzięki temu możemy uchronić się przed wieloma kontuzjami i bezpieczniej spędzić czas na stoku.

Bezpieczeństwo na zorganizowanych terenach narciarskich

Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim odpowiadają za udzielenie pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na tych terenach. Obowiązek ten spoczywa na zarządzających terenami od 31 grudnia 2011 roku.

A, B, C - trzy stopnie trudności narciarskich tras zjazdowych, biegowych i nartostrad

Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim ma obowiązek oznaczenia stopnia trudności narciarskiej trasy zjazdowej, biegowej oraz nartostrady. Aktualnie obowiązują trzy stopnie trudności dla narciarskich tras zjazdowych i nartostrad: stopień A oznacza trasę łatwą, stopień B - trudną, a stopień C - bardzo trudną.

Trzy stopnie trudności przypisano także narciarskim trasom biegowym. I tak, stopień A oznacza trasę łatwą, stopniem B oznaczono trasę trudną, a stopień C określa trasę bardzo trudną, z licznymi odcinkami o trudnych podejściach i zjazdach.

Stopień trudności tras narciarskich, biegowych, jak i nartostrad oznacza się także odpowiednim kolorem. Kolorem niebieskim oznaczona jest trasa A, czerwonym trasa B, a czarnym trasa C. Dzięki tym oznaczeniom narciarzom łatwiej wybrać trasę odpowiadającą ich umiejętnościom.

Odpowiednie oświetlenie tras narciarskich

Tereny narciarskie, które są udostępniane po zmroku, muszą być także odpowiednio oświetlone. Natężenie oświetlenia dla trasy o stopniu trudności A - odpowiada natężenie oświetlenia nie mniejsze niż 10 luksów, trasie o stopniu trudności B - natężenie nie mniejsze niż 20 luksów, a trasie o stopniu trudności C - natężenie nie mniejsze niż 30 luksów. Dla m.in. parków narciarskich natężenie oświetlenia wynosi nie mniej niż 20 luksów.

Ogólnopolska akcja GOPR "Bądź bezpieczny"

Trwa akcja "Bądź bezpieczny", organizowana przez GOPR. W najbliższym czasie ratownicy będą informować m.in. jak bezpiecznie wypoczywać i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy m.in. podczas wyjazdów turystycznych, wspinaczki, czy będąc na nartach. Ratownicy udzielą wszystkim zainteresowanym bezpłatnych porad. W najbliższym czasie spotkania odbywają się: 17-18 listopada br. Galeria Krakowska Kraków oraz 24-25 listopada br. Millenium Hall Rzeszów.

Bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach określają przepisy ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.