Motoryzacja

27 października 2017 r.

Łukasz Bąk

Bąk: BMW ośmieszyło polityków i ekologów [BMW M760Li xDrive]27 października 2017 r.

Właśnie przeczytałem, że Komisja Europejska chce, aby od 2020 r. wszystkie nowe samochody były wyposażone w aktywne tempomaty i radary, które nie pozwolą nam przekraczać prędkości. Działało będzie to mniej więcej tak: gdy GPS wykryje, że jedziemy za szybko, samochód nas ostrzeże, że powinniśmy zdjąć nogę z gazu. Jeżeli polecenie zignorujemy, maszyna wyhamuje za nas. Brukselscy spece od układania nam życia twierdzą, że to ocali mnóstwo istnień. Świetnie!

13 października 2017 r.

Volkswagen amarok aventura

Bąk: Pokaż, że masz charakter, kup sobie VW13 października 2017 r.

Moja praca polega na tym, że biorę samochód, jeżdżę nim kilka dni, wyrabiam sobie na jego temat mniej lub bardziej niesprawiedliwe zdanie, opisuję go, oddaję kluczyki, jadę po następny, sprawdzam go przez kilka dni itd., itd. Na początku czułem mrowienie na samą myśl o tym, że w środę wsiądę do fiata punto, a w kolejny wtorek do opla corsy. Jarałem się samochodami jak trzylatek Kinder Niespodzianką.

15 września 2017 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Półprodukt [Jaguar XE 25d AWD R-Sport]15 września 2017 r.

Pamiętam swoją pierwszą przejażdżkę jaguarem – modelem XJ mark III – jakieś 11–12 lat temu. Na tle ówczesnych wozów niemieckich prezentował się jak 80-latek. Miał dużo gorsze wyposażenie niż konkurenci znad Renu, elementy na desce rozdzielczej przeszczepione z forda mondeo, a w jego wnętrzu unosił się zapach fajki, drewna palonego w kominku i naftaliny.

8 września 2017 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Starość to radość [SUZUKI SWIFT]8 września 2017 r.

Jeżeli codziennie zaglądacie do internetów, to prawdopodobnie natknęliście się w tym tygodniu na informację o 104-latku, który spowodował stłuczkę na jednej z warszawskich ulic. Zmieniał pas niewiele młodszym od siebie fiatem uno i przytarł jakiegoś mercedesa. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia, pięć razy z niedowierzaniem sprawdzali datę urodzenia w dowodzie osobistym staruszka. Ostatecznie postanowili nie wlepiać mu mandatu, tylko poprzestać na pouczeniu. – Bo mówił z sensem – tłumaczyli.

1 września 2017 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Lukier oblany czekoladą [Lexus LC500]1 września 2017 r.

Słyszeliście kiedyś o firmie Xiaomi? Ja też nie. Aż do pewnego sierpniowego dnia, kiedy w ręce wpadł mi ich nowy produkt – Mi6. Na początku myślałem, że trafia mi się możliwość przetestowania radzieckiego śmigłowca transportowego zaprojektowanego przez Michaiła Leontjewicza Mila, ale okazało się, że chodzi o zwykły smartfon.

25 sierpnia 2017 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Wypchana Keira Knightley25 sierpnia 2017 r.

Bardzo rzadko zdarza się, bym wyczekiwał premiery jakiegoś samochodu. W całym moim motoryzacyjnym życiu miało to miejsce raptem kilka razy. I już nawet nie pamiętam przy okazji jakich modeli, co może sugerować, że byłem nimi rozczarowany.

18 sierpnia 2017 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Jajecznica z mercedesa18 sierpnia 2017 r.

Przyznaję się bez bicia. Do ubiegłego tygodnia wyrażenie „urlop na kempingu” stawiałem w jednym rzędzie z „rak trzustki” oraz „porzucona w lesie mina z czasów drugiej wojny światowej urwała mi obie nogi”. Prowadzę dość poukładane życie i nie wyobrażałem sobie wypoczynku wśród przyczep i namiotów porozrzucanych niedbale po całym polu, unoszącego się permanentnie w powietrzu zapachu podwawelskiej zmieszanej z tanim piwem, spoconych, rozwrzeszczanych i utytłanych ziemią dzieci biegających wokół namiotów oraz ciągłych sąsiedzkich rozmów o tym, kto ma dłuższą przyczepę. I wiecie co? Na kempingach dokładnie tak jest. Tyle że już kompletnie mi to nie przeszkadza. Przeciwnie – bardzo mi się spodobało. A wszystko za sprawą Mercedesa Marco Polo.

28 lipca 2017 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Toyota C-HR. Zaskoczyłaś mnie bardziej niż Adrian28 lipca 2017 r.

Znacie pewnie to uczucie, gdy spodziewacie się po kimś lub po czymś jednego, a otrzymujecie drugie. Nazywa się to zaskoczeniem. Czasami dużym. Weźmy pana prezydenta – przez dwa lata robił wszystko, aby przekonać nas, że jest jedynie cienkoPiSem prezesa. Aż tu nagle postanowił zaskoczyć całą Polskę – postawił się Jarkowi i zawetował kontrowersyjne ustawy o SN i KRS. Dosłownie w jednej sekundzie połowa kraju dała mu kredyt zaufania i znowu zaczęła nazywać go Andrzejem. W „Uchu Prezesa” już się zastanawiają, czy czasem nie powinni wpuścić Jędrka do gabinetu Jarka.

23 czerwca 2017 r.

Nowa generacja XC60 może wyraźnie poprawić wyniki szwedzkiego producenta

Jak Chińczycy uratowali Volvo pozwalając mu zostać sobą23 czerwca 2017 r.

Po siedmiu latach od przejęcia szwedzkiego producenta przez koncern Geely można powiedzieć śmiało – wszystkim wyszło to na dobre. W Goteborgu mają pieniądze na rozwijanie nowych modeli, w Hangzhou poczucie dumy i zyski, a kierowcy na całym świecie realną alternatywę dla Audi, BMW czy Mercedesa.

23 czerwca 2017 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Samoloty są nudne. Czas to zmienić [Suzuki Ignis]23 czerwca 2017 r.

W przyszłym roku rozpoczniemy testy ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego, a za pięć lat na jego pokład wejdą pierwsi pasażerowie – oświadczyła amerykańska firma Boom, która ponoć zebrała już 76 zamówień na maszynę od 10 największych linii lotniczych. Prędkość przelotowa XB-1 ma wynosić 2,2 macha, czyli ponad 2500 km/h. W praktyce oznacza to, że lot z Warszawy do Nowego Jorku trwał będzie mniej więcej tyle, co podróż ze stolicy do Trójmiasta – 3,5 godziny.

20 czerwca 2017 r.

Lexus LS 500h ma klasyczny 3,5-litrowy silnik V6 plus dwa motory elektryczne  Przyspiesza do setki w zaledwie 5,4 sekundy

Czy hybryda jest lepsza od diesla?20 czerwca 2017 r.

Podobno gdzie trzech Polaków, tam trzy opinie. I zapewne podobnie będzie w przypadku odpowiedzi na to pytanie: przekonanych nie trzeba będzie przekonywać, a nie przekonanych się nie przekona. Spróbujmy jednak odrzucić wszelkie uprzedzenia i spojrzeć na problem obiektywnie.

20 czerwca 2017 r.

Jesienią ma się odbyć spotkanie wszystkich europejskich organizacji zrzeszających klientów walczących z koncernem.

Unia ofiar Volkswagena20 czerwca 2017 r.

Ugoda koncernu z Wolfsburga z Komisją Europejską tylko podgrzała spór z klientami. Do pozwu przeciw gigantowi chcą dołączyć polscy kierowcy.