Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje. Xeos wybuduje w Środzie Śląskiej centrum serwisowania silników lotniczych.
Jak pisaliśmy, na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej za 250 mln euro (ponad 1 mld zł) powstanie nowoczesny zakład, w którym obsługiwane będą silniki lotnicze, m.in. do boeingów.
Xeos to spółka należąca do amerykańskiego koncernu General Electric i niemieckich linii lotniczych Lufthansa. Polski zakład ma zatrudnić 500 osób. Rekrutacja ruszy jeszcze w grudniu tego roku. Grupa 120 przyszłych pracowników ma zostać przeszkolona do końca 2018 r. Na ten cel Xeos planuje przeznaczyć 15 mln euro. Budowa samego zakładu ma się rozpocząć w marcu 2017 r. Centrum ruszy we wrześniu 2018 r.
Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego ta inwestycja jest kolejnym dowodem na to, że Polska jest otwarta i gotowa do przyjmowania nowych technologicznie zaawansowanych projektów. Wicepremier Morawiecki podkreślił też, że ta inwestycja „pozwoli nam przeskoczyć Zachód”.
Według Cezarego Orzecha, eksperta lotniczego i publicysty Radia Katowice, ulokowanie w naszym kraju centrum serwisowania silników jest dla Polski skokiem technologicznym. – To są silniki wysokiej klasy. Ci, którzy przewiną się przez ten zakład, bez trudu znajdą później pracę na całym świecie – zaznacza.
Jego zdaniem na inwestycji zyska nie tylko Środa Śląska. – Te silniki trzeba będzie też dowieźć do producenta. Oznacza to, że wzrośnie ruch lotniczy cargo. Na pewno będą też potrzebni kooperanci na miejscu – dodaje. Według Orzecha zyskać może też nasza dolina lotnicza na Podkarpaciu.
– Tam już działa ponad 100 zakładów, które wykonują różne podzespoły dla międzynarodowych producentów. Warto też pamiętać, że w Bielsku-Białej produkuje się główne sprężarki do silników największego boeinga 747-8, które lecą później do Ameryki – zaznacza nasz ekspert.
– Ta inwestycja będzie miała bardzo istotny wpływ na wzmacnianie sektora, który już dziś poprzez najwyższej klasy specjalistów, inżynierów i techników lotniczych staje się polską specjalnością – zaznaczył wicepremier Morawiecki.
Zdaniem Orzecha lokalizacja centrum też jest dobra. – W Rzeszowie, Mielcu czy Świdniku, czyli niedaleko siebie, działa już sporo zakładów lotniczych, więc decyzja o ulokowaniu centrum Xeos w Środzie Śląskiej zapadła z myślą, by też inne regiony Polski miały szansę rozwijać przemysł lotniczy.