statystyki

Sąd Najwyższy stwierdzi, czy strefa wokół Okęcia utraciła moc

autor: Anna Krzyżanowska16.12.2015, 18:00
Cały jednak szkopuł w tym – na co zresztą powołuje się w pytaniu do SN warszawski sąd okręgowy – że obowiązywanie pierwotnego rozporządzenia zostało zakwestionowane.

Cały jednak szkopuł w tym – na co zresztą powołuje się w pytaniu do SN warszawski sąd okręgowy – że obowiązywanie pierwotnego rozporządzenia zostało zakwestionowane.źródło: ShutterStock

Czy obszar ograniczonego użytkowania (OOU) wokół stołecznego lotniska ustanowiony w 2007 r. przestał obowiązywać? Miałoby do tego doprowadzić powszechne zaprzestanie jego uznawania i stosowania (łac. desuetudo), tak przez organy administracji publicznej, jak i sądy administracyjne. A jeśli tak się stało, to w jakiej dacie? Z tymi pytaniami przyjdzie się zmierzyć Sądowi Najwyższemu (sygn. akt III CZP 107/15).

Problem dotyczy roszczeń właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, których budynki mieściły się zarówno w obszarze ograniczonego użytkowania ustanowionym uchwałą mazowieckiego sejmiku w 2011 r. (Dz.Urz. Woj. Maz. nr 128, poz. 4086), jak i w tym określonym przez rozporządzenie nr 50 wojewody mazowieckiego z 2007 r. (Dz.Urz. Woj. Maz. nr 156, poz. 4276). Dotąd co do zasady zapadały wyroki oddalające ich roszczenia, jeśli zgłosili je dopiero na gruncie OOU z 2011 r. W ocenie sądów nie powinni bowiem zwlekać z procesowaniem się z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”, a ich uprawnienie w tym zakresie – zgodnie z art. 129 prawa ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1232 ze zm.) – wygasło po dwóch latach od wejścia obszaru w życie, a więc 24 sierpnia 2009 r.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie