statystyki

Import rośnie, auta się starzeją: Coraz więcej używanego złomu w Polsce

autor: Damian Furmańczyk09.12.2015, 07:33; Aktualizacja: 09.12.2015, 08:08
730 tys. – tyle używanych samochodów osobowych zarejestrowano w Polsce do końca listopada br.

730 tys. – tyle używanych samochodów osobowych zarejestrowano w Polsce do końca listopada br. źródło: ShutterStock

Ponad połowa sprowadzanych do naszego kraju pojazdów używanych ma więcej niż 10 lat.

Reklama


Reklama


730 tys. – tyle używanych samochodów osobowych zarejestrowano w Polsce do końca listopada br. W grudniu do parku regularnie trafia ok. 40 tys. pojazdów, a to oznacza, że niemal na pewno ubiegłoroczny wynik 748 tys. aut zostanie pobity. Realna liczba sprowadzonych aut może być jeszcze większa, dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego uwzględniają bowiem tylko dwuślady zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Część importowanych aut do takich statystyk nie trafia.

Wśród sprowadzanych pojazdów królują samochody starsze. Ponad 55 proc. z nich ma co najmniej dziesięć lat. W ubiegłym roku było to 50,8 proc., a dwa lata temu 48,3 proc. W 2009 r. ponad dekadę miało tylko 41,5 proc. importowanych aut. Drugą, niemal 40-proc. grupę, stanowią samochody w przedziale od 4 do 10 lat. Na przeciwnym biegunie znajdują się samochody najmłodsze. W tegorocznych statystykach mniej niż cztery lata ma zaledwie 6,4 proc. sprowadzonych pojazdów. W 2008 r. takich aut było ponad dwa razy więcej. Struktura wiekowa importowanych maszyn wypada jednak korzystnie na tle całego parku pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Według PZPM w 2013 r. więcej niż 10 lat miało aż 75 proc. samochodów osobowych zarejestrowanych w kraju.

Tegoroczny 5-proc. wzrost importu jest niemal identyczny jak ten w segmencie nowych samochodów. W liczbach bezwzględnych różnica jest jednak ogromna. Od stycznia do listopada polscy klienci zarejestrowali 317 tys. nowych samochodów. Ponad 200 tys. (65 proc.) stanowiły zakupy firmowe. W przypadku aut używanych jest odwrotnie – większość stanowią klienci indywidualni.

Jakie marki cieszą się największą popularnością na rynku wtórnym? Na pierwszym miejscu od lat pozostaje Volkswagen. Drugie miejsce należy do Opla, a trzecie do Audi. Choć przewaga Volkswagena nad Oplem jest coraz mniejsza, sytuacja wkrótce może się odwrócić. – Paradoksalnie Volkswagenowi może pomóc afera spalinowa. U nas większość klientów bagatelizuje to wydarzenie, ale na Zachodzie nie zabraknie kierowców, którzy sprzedadzą auta, w których zaniżano wyniki emisji spalin (jak podawało radio RMF FM Volkswagenowi mogłyby grozić kary w wysokości do 37,5 tys. dol. za każde zakwestionowane auto – red.) – wyjaśnia Dariusz Balcerzyk z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Popularnością nie cieszą się zaś „angliki”, które po liberalizacji przepisów miały zalać polski rynek. Prognozowano, że do naszego kraju będzie trafiać 200 tys. takich aut rocznie. Tymczasem od maja do września br. zarejestrowano ich niespełna tysiąc. – Boomu na „angliki” nie było i nie będzie. Potencjalnych zainteresowanych przestraszyły ceny pojazdów, które wcale nie były tak atrakcyjne, jak zapowiadano – mówi Dariusz Balcerzyk.

OPINIA

Za dużo złomu

Główną przyczyną większego importu było osłabienie złotego i duży popyt na nowe auta w Niemczech. Od naszych zachodnich sąsiadów sprowadzamy najwięcej używanych pojazdów, a że co roku kupują oni około trzech milionów nowych aut, do dyspozycji handlarzy trafia ogromna flota samochodów. Kilka lat temu często sprowadzaliśmy np. włoskie auta, ale było to w czasach, gdy wielkość tamtejszego rynku oscylowała na poziomie prawie trzech milionów nowych aut rocznie. Dziś jest to kilkadziesiąt procent mniej, co automatycznie przekłada się na mniejszy eksport. Pozostałe popularne kierunki to reszta bogatych krajów Europy Zachodniej, czyli Francja, Niemcy, Belgia czy Holandia i wątpię, by w najbliższym czasie ta czołówka się zmieniła. Niepokoić może fakt, że coraz większy odsetek używanych aut to samochody stare, często nienadające się do dalszej eksploatacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Podstawowa to rozwój niebezpiecznego zjawiska, jakim jest sprowadzanie aut „do zajechania”. To najczęściej samochody starsze niż 15 lat, kosztujące od 5 do 10 tys. zł, które mają posłużyć kierowcy do momentu, w którym mechanika nie odmówi posłuszeństwa. Oczywiście takie zakupy w większości przypadków nie przewidują wkładu własnego i jakiegokolwiek doinwestowania auta. Drugi powód starzejącego się parku importowanych aut to rosnący udział tzw. dawców, czyli aut kompletnie nienadających się do jazdy, ale wyposażonych w kluczowe części, dobrze sprzedające się na rynku. Aby uzdrowić rynek, potrzebne byłyby dwa elementy. Pierwszy to lepsza kontrola techniczna pojazdów. Dziś system jest kompletnie nieszczelny, a ze stacji kontroli z wynikiem pozytywnym wyjeżdża mnóstwo samochodów w beznadziejnym stanie technicznym. Drugi pomysł to wprowadzenie systemu podatkowego, który będzie promował kupowanie niekoniecznie nowych, ale przede wszystkim ekologicznych aut. Dziewiętnaście europejskich krajów poradziło sobie z takimi zapisami i w każdym z nich przynosi to efekty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

 • Obywatel(2015-12-09 15:18) Odpowiedz 72

  Obywatele są niezbyt zamożni, dużą część dochodu narodowego pochłania utrzymanie byłych członków PZPR, SB, ORMO.Ci pasożyci mają nowoczesne wille, samochody, jachty, itp.,

 • Ludzie na Minimalnych Krajowych(2015-12-09 14:55) Odpowiedz 40

  A ten dziwi się że Nowych ludzie nie kupują.....

 • ludzie się nie znają - my wiemy lepiej co dla nich(2015-12-09 12:45) Odpowiedz 40

  Kto ma firmę, wiadomo - musi kupić nowe auto, bo inaczej zapłaci podatek. Kto firmy nie ma, a umie liczyć, to sprowadzi sobie auto z DE, które to auta w znakomitej większości są naprawdę zadbane i serwisowane. Nigdy nie będzie nas stać na zakup nowych aut, tak jak to ma miejsce na Zachodzie. Ceny są te same ale zarobki 5-krotnie niższe. Ale zawsze znajdzie się jakiś mędrzec i zaczyna wciskać te dobre rady: że szmelc, że złom, a w ogóle to trzeba zabronić kupna, bo ekologia.

 • hanys(2015-12-09 23:46) Odpowiedz 30

  Nazywanie aut sprowadzonych z Niemiec złomami to nadużycie i manipulacja. W Niemczech nawet 10 15 letnie auta są w bardzo dobrym stanie technicznym. sam jeżdzę autem sprowadzonym wtedy miał 10 lat teraz 20 i na pewno nie jest złomem.Złomem to Polacy będą jeździć wtedy gdy jakiemuś cwaniakowi uda się ograniczyć sprowadzanie aut. Kolejny artykuł przedstawiający pogląd dilerów aut którzy próbują wyeliminować konkurencję.

 • prawny(2015-12-09 12:10) Odpowiedz 23

  19 krajów poradziło sobie, ale nie Polska. Niemcy i Francja za pomocą organów UE ciągle skutecznie potrafią utrącać wszelkie inicjatywy rządu polskiego, aby ograniczyć odbiór od nich tego szmelcu. Może obecne władze sobie z tym w końcu poradzą.

 • KAFKA(2015-12-10 04:30) Odpowiedz 00

  Dajcie zarobić by stać było człowieka na kupno nowego! nikt by nie kupował starego dziadostwa bo kto lubi jeździć na przepierdzianym przez NIEMCA fotelu?

 • Gbiza(2016-07-27 15:30) Odpowiedz 00

  Hmm. Trochę chyba autor przesadza Auta zza granicy to nie jest złom. Sam prywatnie jeżdżę 10 letnim Oplem o którego dbam i jest bezpieczny. Pracownik mojej firmy natomiast jadący w podróż służbową jedzie do wypożyczalni Panek i tam wybiera sobie jeden z nowszych modeli. To również alternatywne rozwiązanie, kiedy autka potrzeba stosunkowo rzadko.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama