statystyki

PKP utopią majątek w światłowodach. Związkowcy grożą strajkiem

autor: Konrad Majszyk, Piotr Dziubak03.02.2014, 07:01; Aktualizacja: 03.02.2014, 08:26
Nad prywatyzacją TK Telekom zbierają się czarne chmury.

Nad prywatyzacją TK Telekom zbierają się czarne chmury. źródło: ShutterStock

Kolej za około 300 mln zł chce sprzedać spółkę TK Telekom wraz ze światłowodami. A potem wyda pół miliarda na budowę analogicznej sieci. – To bez sensu. Szykujemy się do strajku – grożą związkowcy

Reklama


Reklama


Nad prywatyzacją TK Telekom zbierają się czarne chmury. Pracownikom spółki nie podoba się, że w tym samym czasie, kiedy PKP pozbywają się należących do Telekomu światłowodów, Polskie Linie Kolejowe planują wybudowanie analogicznej infrastruktury. Inwestycja ma pochłonąć 1,2 mld zł, z czego połowa będzie przeznaczona właśnie na światłowody.

– Gdzie w tym sens? – pyta retorycznie Tadeusz Gawin, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Automatyki i Telekomunikacji. – PKP podreperują swój wynik, sprzedając TK Telekom wraz ze światłowodami. Potem będą odbudowywać na potrzeby GSM-R tę samą infrastrukturę. W tę operację zostanie zaangażowana większa kwota niż wpływy ze sprzedaży TK Telekom – twierdzi.

Z taką opinią zgadza się pragnący zachować anonimowość ekspert znający kulisy prywatyzacji. – Z rachunku ekonomicznego wynika, że PLK powinny przejąć światłowody Telekomu i wykorzystać je do budowy systemu – mówi DGP.

– PLK, inwestując w system GSM-R, budują nową sieć światłowodów, przeznaczoną wyłącznie dla tego systemu, gdyż sieć TK Telekom wykorzystywana jest przez PLK do innych potrzeb technologicznych – tłumaczy Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik PKP.

GSM-R to system radiowy służący do łączności kolejowej i sterowania ruchem. Stawiane wzdłuż torów maszty muszą być jednak podłączone do kabli światłowodowych. Przynajmniej w części mogłyby być to światłowody należące teraz do TK Telekom. Gawin podkreśla, że na potrzeby wdrażania systemu GSM-R PLK uzyskały licencję operatora telekomunikacyjnego. – TK Telekom powinien być spółką córką PKP PLK – twierdzi związkowiec.

Do 2020 r. sieć GSM-R ma pokryć 5 tys. km torów. Według Macieja Dutkiewicza z PKP PLK średni koszt 1 km nowego światłowodu to ok. 100 tys. zł. Z pobieżnych wyliczeń wynika, że sama sieć światłowodowa będzie zatem kosztowała ok. pół miliarda złotych. Wpływy ze sprzedaży TK Telekom były szacowane w ubiegłym roku na 400 mln zł, ale ta kwota jest już nie do uzyskania. Według ustaleń DGP nie ma szans na więcej niż 300 mln zł, a i to jest wątpliwe, bo po wybudowaniu konkurencyjnej infrastruktury TK Telekom straciłby klientów, na przykład PKP PLK, które obecnie płacą siostrzanej spółce za dzierżawę łączy.

Co pójdzie pod młotek

Co pójdzie pod młotek

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– TK Telekom wszędzie, gdzie jest to możliwe, współpracuje z firmami budującymi dla PLK GSM-R i system sterowania ruchem ERTMS – twierdzi Beata Patuszyńska z TK Telekom. Dodaje, że zarząd spółki uważa jednak, że nie jest możliwe zbudowanie nowej infrastruktury GSM-R wyłącznie przy wykorzystaniu obecnej sieci światłowodowej TK Telekom.

Związki zawodowe TK Telekom weszły w spór zbiorowy z zarządem. Reorganizacji spółki będą towarzyszyć zwolnienia, dlatego pracownicy domagają się gwarancji zatrudnienia. Tadeusz Gawin deklaruje, że w spółce możliwy jest strajk. Akcja ma poparcie największych związków na kolei, które zapowiedziały, że w geście solidarności przyłączą się do protestu.

Prezes PKP Jakub Karnowski zapowiedział rozpoczęcie procesu prywatyzacji TK Telekom w tym roku. W 2013 r. już raz się nie udało z powodu niewielkiego zainteresowania ze strony Hawe, IT Polpager, GTS i Netii. Teraz ma być inaczej, bo spółka zostanie podzielona. Na sprzedaż trafi najcenniejsze aktywo: TK Telekom jako operator telekomunikacyjny wraz z biegnącymi wzdłuż torów światłowodami. Część spółki zajmująca się utrzymaniem – wraz z kablami miedzianymi – zostanie włączona do PKP Polskich Linii Kolejowych. A część budowlana będzie wydzielona do spółki TK Budownictwo, która pójdzie pod młotek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

 • ab17pl(2014-02-03 08:52) Odpowiedz 00

  Styropianowe go...wno z PO już nie ma co prywatyzować to kolej chcą demontować po kawałku, ekspert ma rację że Telekom należy włączyć w strukturę PKP PLK przecież nie będzie kolej kupować usług transmisji danych na potrzeby sterowania ruchem w firmie zewnętrznej. To że ekspert nie podaje nazwiska to świadczy o tym co się dzieje na kolei, życie ważniejsze , ma Pan rację.

 • r(2014-02-03 11:45) Odpowiedz 00

  Czy eksperci wiedzą, co się stanie ze sprochniałymi światłowodami TK Telekom, jak co parę kilometrów je przetną, aby zrobić mufę na GSM-R i o ile wzrośnie tłumienność? Bo to i tak zrządzenie losu, że transmisja na tych starych włóknach jeszcze chodzi, skoro nie spełniają one norm.

 • Krytyk(2014-02-03 12:35) Odpowiedz 00

  Logika by PKP... Czyli jej brak.

 • RADEK(2014-02-03 13:01) Odpowiedz 00

  NA BARYKADY NIE ODDAMY KOLEI ZŁODZIEJOM Z PO/PSL

 • miechy(2014-02-03 13:22) Odpowiedz 00

  Daj spokój Konrad bo kolej wycofa ogłoszenia z gazety. Karolina kleszcz jest dyrektorem marketingu w cargo, ona trzyma budżet na współpracę z mediami. Sorry taki mamy mechanizm obrony

 • wkurzony(2014-02-03 16:07) Odpowiedz 00

  Jest formalan instytuckja : PROKURATURA

 • Karnowski_Balcerowicz(2014-02-03 10:17) Odpowiedz 00

  ...niestety pan prezes PKP Jakub uczy się od pana Leszka B. :/
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Karnowski
  "Wykłada w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH, w Katedrze Międzynarodowych Studiów Porównawczych, której kierownikiem jest prof. Leszek Balcerowicz."

  „Plan Balcerowicza” stanowiący przede wszystkim narzędzie antyinflacyjne bywał utożsamiany z całością transformacji ustrojowej. Krytycznie koszty społeczne i osiągnięcia tych reform oceniał m.in. późniejszy minister finansów Grzegorz Kołodko. Sam Leszek Balcerowicz był też uznawany za źródło problemów, które wiązały się z transformacją, co doprowadziło do powstania sloganu „Balcerowicz musi odejść”.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Balcerowicz

 • Teletechnik(2014-02-05 08:48) Odpowiedz 00

  "– PLK, inwestując w system GSM-R, budują nową sieć światłowodów, przeznaczoną wyłącznie dla tego systemu, gdyż sieć TK Telekom wykorzystywana jest przez PLK do innych potrzeb technologicznych – tłumaczy Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik PKP."
  Ta Pani nie ma pojęcia, że wszystkie usługi + GSM-R, dla PLK mogą być świadczone tymi samymi światłowodami.
  A w ogóle w TK Telekom - "jaja". Na stanowiskach nie kompetentni ludzie. Odnosi się wrażenie, że niektóre działania decydentów są wręcz na niekorzyść "Spółki".

 • prawnik(2014-02-04 20:00) Odpowiedz 00

  znowu się zapowiada przekręt na oczach milionów Polaków.
  Nie dajcie się Kolejarze, jestem z Wami!
  Pozdrawiam serdecznie z Gdańska.

 • cyryl(2014-02-07 12:45) Odpowiedz 00

  Światłowód światłowodowi nie równy, tym bardziej kabel światłowodowy. Linie światłowodowe PKP miały zawsze opinię wyjątkowego badziewia. Więc obstawiam, że spece od telekomunikacji wiedzą co robią, nie chcąc budować nowego systemu na starej infrastrukturze. A związkowcy z PKP mają ogromne doświadczenie w niszczeniu swojej firmy.

 • emjot(2014-02-10 18:57) Odpowiedz 00

  Dzalanie to przypomina kawal Aloszy Awdijewa -Wania ukradl beczke ze spirytusem ktora sprzedal a pieniadze przepil Klawa szuczka

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama