statystyki

Uber zrobił swoje, Uber może odjechać. TSUE: Państwa członkowskie mogą samodzielnie zdecydować o karach

autor: Patryk Słowik11.04.2018, 07:28; Aktualizacja: 11.04.2018, 08:27
Wyrok stanowi więc zielone światło do zrównania pozycji Ubera z korporacjami taksówkowymi.

Wyrok stanowi więc zielone światło do zrównania pozycji Ubera z korporacjami taksówkowymi.źródło: ShutterStock

Państwa członkowskie mogą samodzielnie zdecydować o nakładaniu kar na menedżerów zarządzających przedsiębiorstwem takim jak Uber oraz na łamiących prawo kierowców. Wynika tak z wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Uber France. I choć orzeczenie wiąże jedynie sąd pytający, to jego skutki będą dostrzegalne w całej Europie. Mówiąc krótko: Uber, który przyczynił się do spadku cen przejazdów i wpłynął na rozwój nowoczesnych technologii w usługach przewozowych, jest w odwrocie. I już nie pozostała mu żadna nadzieja na ratunek.

Od kilkunastu miesięcy państwo po państwie narzucają regulacje niekorzystne dla amerykańskiej korporacji. Zrobiły to już m.in. Francja, Hiszpania, Wielka Brytania. Takie kroki planuje też Polska, choć rząd zaznaczał, że zaczeka na wyrok TSUE.

Amerykanie liczyli na unijnego prawodawcę i europejski trybunał. Przekonywali, że Uber jest usługą społeczeństwa informacyjnego. Gdyby tak rzeczywiście było, państwo członkowskie nie mogłoby wprowadzić ograniczeń w wykonywaniu działalności gospodarczej oraz sankcji za naruszenie przepisów. Każde tego typu działanie musiałoby być notyfikowane Komisji Europejskiej (procedura powiadomienia, a w praktyce chodzi o uzyskanie zgody).


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (10)

  • Jula (2018-04-11 11:18) Zgłoś naruszenie 64

    Ja jeżdżę po Warszawie z opti taxi i powiem szczerze, ze mnie taki sposób zamawiania taksówki przez aplikację odpowiada. Taksówkarze na trasie takiej samej liczą sobie 2 razy więcej hajsów niż z opti.. To nie dziwie się, że więcej ludzi z tego korzysta. Logiczne jest, że ktoś tańszą opcję wybierze, też trzeba zwrócić uwagę , że w stolicy jest dużo młodych ludzi , studentów, którzy liczą każdy grosz

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2018-04-11 16:49) Zgłoś naruszenie 21

    Panie Marku...a czy zależy Panu aż tak bardzo na oszędzaniu? Jadąc uber lub opti nie ma Pan żadnej ochrony pod kątem ubezpieczenia takiego przejazdu...kierowca spowoduje kolizję i będzie się z nim Pan szarpać na drodze sądowej-dlaczego uber i opti nie uświadamiają swoich klientów o takich aspektach prowadzonej przez siebie "lewej" działalności...druga kwestia, to podatki...każdy z nas je płaci, Pan też. A takie "lewizny" ich nie płacą...w uberze masa kierowców podpina się pod firmy słupy, a opti to już kompletna lewizna, ponieważ nic nigdzie nie jest rejestrowane...Kiedy w końcu szanowni użytkownicy ubera i opti zrozumieją, że wspierają straszną patologię i ryzykują podróżując w ten sposób...dopóki komuś nie stanie się coś poważnego i bedzie latami walczył o odszkodowanie od Siergieja, który ucieknie po zdarzeniu na swoje Ukraińskie stepy? Szanowni Państwo, czas na rozwagę...każdy narzeka, że jest źle w Naszym pięknym kraju i tak będzie, jeżeli każdy będzie patrzył taniej, mniej...Proponuję, aby pracodawca powiedział Panu, sorry Marek, ale mam tańszego pracownika od Ciebie i albo decydujesz się na obniżenie pensji z 4000 zł na 2500 zł albo się żegnamy...kiedy Wy to zrozumiecie? Dramat...😱

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Grzegorz(2018-04-11 16:51) Zgłoś naruszenie 21

    Podsumowując...Proponuję wszystkim osobą, które chcą podróżować za pół darmo, aby tą samą opcję zastosowali w przypadku swoich wynagrodzeń...obniżcie je i zobaczycie jak to będzie:) Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Jack(2018-04-11 20:54) Zgłoś naruszenie 11

    Korzystając z Ubera okradacie samych siebie.

    Odpowiedz
  • Alojzy(2018-04-15 18:54) Zgłoś naruszenie 10

    Między innymi takie formy przewozu jak "Uber" zmienił wiele w Polsce. Bardzo dużo osób przekonało się na taką formę transportu dzięki znaczącej roznicy ceny przewozu od taksówki. Nawet po zakończeniu działania "Ubera" w Polsce sam osobiście nie skorzystam z taksówki gdyż przejazd do pracy i z powrotem w drugą strefę kosztuje u wąsatego Janusza 4x więcej. Zasnąć w taksówce to już w ogóle porażka. Wnioski: Tak czy siak wąsaty Janusz na tym dużo nie skorzysta, gdyż przeciętnego Polaka który liczy każdą złotówkę nie stać na codzienne takie przejazdy.

    Odpowiedz
  • Marek(2018-04-11 14:51) Zgłoś naruszenie 02

    aha to wcześniej były te państwa ułomne i pytały Władz UE co mogą ??:D ciekawe rozwiązanie. Patrzę jak wszyscy Janusze z wąsem , kamizelce w swoich mega Taksówkach ślinią się na te wszystkie informacje :D to nie oznacza , że nasz rząd powie : ooo to jak oni nam teraz pozwolili to my możemy to zablokować . Rząd już nie raz pokazał , ze to co unia mówi to nie jest wyznacznik tego co mamy mieć w swoim kraju. Może wypada zapytać opinii społecznej i użytkowników czym częściej jeżdżą , dlaczego i sprawa sama się rozwiąże. Dać głoś ludowi ! niech wybierze sam. Nie sam Uber jest tańszą opcją , jest jeszcze kilka innych w tych miastach z których wiadomo korzysta się częściej z racji ceny która przemawia najbardziej. Jeżeli mam ten sam odcinek drogi pokonać taniej np uberem czy inną formą niż droższą Taksówką wybiorę oczywistą oczywistość. Po co przepłacać

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Taxi(2018-06-02 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Nie martw się jest już nowelizacja ustawy transportowej w przygotowaniu. Wszystkim uberom taxifly oraz Opti mówimy Pa Pa:) Zresztą taxi i tak jest tańsze w wielu przypadkach więc żadna strata dla klienta. Kierowców wchłonąć polskie korporacje taxi, ucierpią tylko nielegalini przewoźnicy.

    Odpowiedz