statystyki

Przewóz osób do zmiany: Kierowcy Ubera z licencją, BlaBlaCar na starych zasadach

autor: Piotr Szymaniak20.04.2017, 07:40; Aktualizacja: 20.04.2017, 07:57
Uber

Firmy typu Uber byłyby zdefiniowane jako pośrednicy w wymianie informacji między pasażerami a kierowcami, a nie jako klasyczne podmioty na rynku transportowym.źródło: ShutterStock

Nowoczesna chce usankcjonować przewóz osób działający zgodnie z regułami ekonomii współdzielenia (sharing economy) i proponuje zmiany w ustawie o transporcie drogowym. Chodzi o to, by konkurencja pomiędzy tradycyjnymi korporacjami taksówkarskimi a takimi firmami jak Uber odbywała się na równych zasadach.

Reklama


Propozycja przedstawiona wczoraj w Sejmie polega na dodaniu do ustawy definicji aplikacji mobilnej jako „elektronicznej platformy pośredniczącej”. Podmiot udostępniający taką aplikację musiałby, oprócz legalnie zarejestrowanej działalności, posiadać siedzibę na terytorium RP.

Firmy typu Uber byłyby zdefiniowane jako pośrednicy w wymianie informacji między pasażerami a kierowcami, a nie jako klasyczne podmioty na rynku transportowym. Natomiast kierowcy, którzy współpracują z takimi podmiotami, musieliby posiadać uprawnienia do przewozu osób, w tym zaświadczenie o niekaralności. Tym niemającym odpowiedniej licencji groziłaby kara grzywny do 2 tys. zł.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Reklama

Komentarze (10)

  • Janek(2017-04-20 11:34) Zgłoś naruszenie 51

    Innowacyjny rząd IV RP pod kierownictwem Morawieckiego wspiera innowacje, ale ugina się pod szantażem lobby esbeków w taksówkach i chce wywalić jedną z najbardziej innowacyjnych firm z Polski. Masakra. Gdzie tu sens?

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2017-04-20 12:31) Zgłoś naruszenie 41

    milion Polaków korzysta z Uber bo… im się to opłaca. A Uber sp. z o.o. to firma zarejestrowana w PL i placaca podatki w PL. Wszyscy kierowcy Uber tez placa podatki. Jak kazdy prowadzacy dzialalnosc w PL. 

    Odpowiedz
  • Tomasz(2017-04-20 13:30) Zgłoś naruszenie 23

    DeForma szkolnictwa, wycinka drzew, polowanie w puszczy, niszczeni TK i sądów, a teraz atak wspierany przez lobby sałaciarzy na najszybciej rosnącą firmę świata. IV RP. Dramat.

    Odpowiedz
  • Kamil(2017-04-20 13:02) Zgłoś naruszenie 21

    Uber? Ten komfort i cena sa NIEPOROWNYWALNE z taksi. Jak IV RP bedzie chciala to zniesc to wkurzy mnie i milion innych.

    Odpowiedz
  • Zuzka(2017-04-20 15:47) Zgłoś naruszenie 10

    Uber to super usługa w super cenie z gwarantowną opłatą za kurs! Dlaczego to niszczycie?

    Odpowiedz
  • Pitx(2017-04-20 15:29) Zgłoś naruszenie 10

    Macierewicz sterowany z Rosji, Waszczykowski na sznurku Putina, a Kazimierz Smoliński na sznurku gangsterów z byłej SB?

    Odpowiedz
  • Katie(2017-04-20 14:25) Zgłoś naruszenie 10

    Dlaczego SBcja nadal kieruje tym rządem? SBcy z taryf piszą ministrowi rozporządzenia?

    Odpowiedz
  • zbychu(2017-04-20 14:47) Zgłoś naruszenie 10

    Kazimierz Smoliński - wiceminister infrastruktyry z PIS … dla kogo pracujesz? SB? UB? mafiozów z firm założonych przez Wołomin?

    Odpowiedz
  • Arin(2017-04-20 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    Waszczykowski, Macierewicz, a teraz jeszcze ten od transportu… Chcecie zniszczyc wszystko co dobre w naszej Ojczyźnie???

    Odpowiedz
  • L.(2017-04-20 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    To ze nie muszę przy zdawac na licencje taksowkarska nie sprawia, ze jestem gorszym kierowca! Wiecie co mnie - kierowce uber - rozni od kierowcy taksi? On dostal licencje 35 lat temu i ‚jezdzi na czuja’ - tak jak uwaza. Nigdy nie wiadomo czy wybierze trase dobra dla siebie czy dla klienta. Ja jezdze na mapie google, ktora zawsze pokazuje najszybsza trase bo sledzi dziesiatki tysiecy kierowcow w samej wawie w czasie rzeczywistym. U mnie klient zawsze jedzie najbardziej optymalnie.

    Odpowiedz