Sejm podczas piątkowego posiedzenia przyjął ustawę o charakterystyce energetycznej budynków. Wykonuje ona wymogi prawa Unii Europejskiej oraz udoskonala funkcjonujący w Polsce system oceny energetycznej budynków. Głównym zadaniem nowej ustawy ma być jego upowszechnienie.

W myśl jej art. 3 właściciel lub zarządca będzie zobligowany zdobyć świadectwo charakterystyki energetycznej budynku:

● zbywanego na podstawie umowy sprzedaży,

● zbywanego na podstawie umowy zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,

● wynajmowanego.

Dziś analogiczny obowiązek, wynikający z art. 5 ust. 4 prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.), praktycznie nie jest realizowany. Jak wskazują eksperci, przestrzegany jest głównie w przypadku nowych inwestycji. Posiadanie świadectwa jest bowiem warunkiem koniecznym do legalnego przystąpienia do użytkowania budynku.

W nowej ustawie wprowadza się natomiast mechanizm umożliwiający nabywcy lub najemcy budynku, który nie uzyskał świadectwa w chwili zawarcia umowy sprzedaży lub najmu, wezwanie osoby obowiązanej do jego wydania. W przypadku gdy świadectwo albo jego kopia nie zostaną przekazane w terminie 2 miesięcy, nabywca będzie uprawniony zlecić sporządzenie takiego opracowania na koszt zbywcy.

Przyjęty przez Sejm akt ma również istotnie poszerzyć katalog osób, które mogą wykonywać świadectwa charakterystyki energetycznej. Jak wskazywał Janusz Żbik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, uprawnionymi do sporządzenia charakterystyki będą m.in. wszystkie osoby posiadające uprawnienia budowlane – bez względu na wykształcenie.

Zgodnie jednak z brzmieniem przegłosowanej w piątek poprawki – tak jak to jest i dziś – charakterystyki energetycznej budynku nie będzie mógł sporządzać jej właściciel, zarządca ani osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Na mocy ustawy minister infrastruktury zobowiązany został także do opracowania krajowego planu działań, mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii. Na jego przygotowanie będzie miał 14 dni od wejścia ustawy w życie.

Zawarte w nim będą:

● definicja budynków o niskim zużyciu energii oraz ich szczegółowe cechy;

● działania administracji rządowej podejmowane w celu promowania budynków o niskim zużyciu energii, w tym w zakresie projektowania, budowy i przebudowy budynków w sposób zapewniający ich energooszczędność, oraz zwiększenia pozyskania energii ze źródeł odnawialnych w nowych oraz istniejących obiektach;

● harmonogram osiągania tych celów.

Ustawa wzmocni również system oceny energetycznej budynków poprzez uruchomienie kontroli świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz protokołów z przeglądów klimatyzacji i systemów ogrzewania.