statystyki

Internet mobilny w 2014 roku będzie szybszy. Orange i T-Mobile zagrożą Polkomtelowi

autor: Piotr Dziubak19.12.2013, 07:02; Aktualizacja: 19.12.2013, 08:18
LTE

LTEźródło: ShutterStock

W połowie przyszłego roku wszyscy operatorzy zapewnią dostęp do sieci 3G wszędzie tam, gdzie można rozmawiać przez komórkę. Z dużo większą prędkością można będzie ściągać dane z internetu.

Reklama


Reklama


Telekomy modernizują swoje sieci komórkowe. Jest to odpowiedź na coraz większą liczbę urządzeń wymagających podłączenia do internetu oraz ciągle rosnącą wymianę danych. Co więcej, szybsze łącza powodują zwiększenie ruchu w sieci. – Tam, gdzie zakończyliśmy przebudowę naszej sieci, liczba przesyłanych danych wzrosła średnio o 60 proc. – mówi Konrad Mróz z biura prasowego T-Mobile. Wszyscy operatorzy zwiększają zasięg sieci 3G, która umożliwia ściąganie plików z prędkością do 42 Mb/s. Polkomtel rozpoczął prace modernizacyjne jesienią 2012 r. – Wtedy w zasięgu sieci 3G Plusa było 87 proc. Polaków. Obecnie jest to ponad 98 proc. populacji – mówi Aleksandra Gieros-Brzezińska, kierownik komunikacji korporacyjnej w Polkomtelu. Znacznie poprawił się także zasięg współpracujących ze sobą w ramach Networks sieci Orange i T-Mobile. – Patrząc pod względem populacji, urósł z 62 proc. do 87 proc. na zewnątrz budynków i z 46 proc. do 75 proc. wewnątrz budynków. Obszarowo zwiększył się z 12 proc. do 68 proc. na zewnątrz budynków oraz z 3 proc. do 42 proc. wewnątrz budynków – wylicza Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange. Dodaje, że gdy w przyszłym roku Orange i T-Mobile zakończą przebudowę 10 tys. nadajników, w zasięgu sieci 3G tych operatorów znajdzie się 99 proc. Polaków. Oznacza to, że ich klienci zyskają dostęp do internetu wszędzie tam, gdzie można rozmawiać przez komórkę.

– Modernizacja całej sieci Orange zdecydowanie poprawi naszą konkurencyjność. Obok ceny usług to właśnie jakość sieci decyduje w dużej mierze o wyborze oferty operatora przez klientów – wyjaśnia Michał Paschalis-Jakubowicz, dyrektor marketingu usług mobilnych w Orange. Jego zdaniem priorytetem będzie teraz technologia LTE. – Klienci Orange mogą z niej korzystać już w 45 miastach. Warto jednak pamiętać, że ze względu na niewielką dostępność urządzeń LTE to właśnie jakość sieci 3G będzie w najbliższym czasie kluczowa dla większości klientów – uważa Paschalis-Jakubowicz.

Sieć LTE umożliwiającą ściąganie plików z prędkością nawet 150 Mb/s budują wszyscy operatorzy. W listopadzie tego roku pierwsze nadajniki uruchomił Play. Zapowiedział, że do końca roku usługa będzie dostępna w 56 miastach w Polsce. W przyszłym roku ruszy sieć LTE T-Mobile. – Trwają przygotowania i testy technologii LTE. Chcemy ją uruchomić w momencie, gdy będziemy mogli zaoferować klientom odpowiednie pokrycie gwarantujące komfortowe korzystanie z tej usługi – tłumaczy Konrad Mróz. Liderem LTE jest jednak Polkomtel, który jako pierwszy uzyskał niezbędne częstotliwości i zaoferował superszybki mobilny internet już dwa lata temu. Od tego czasu rozbudowywał sieć. – O skali prowadzonych prac świadczy to, że w okresie kilkunastu miesięcy podwojony został zasięg naszej sieci LTE i obecnie może z niej korzystać już ponad 62 proc. mieszkańców Polski – mówi Aleksandra Gieros-Brzezińska. Dodaje, że to prawie 24 miliony Polaków w 1100 miejscowościach i ich okolicach. Operator sieci Plus zapowiada, że w połowie przyszłego roku w zasięgu jego sieci LTE znajdzie się 66 proc. Polaków.

Pozostałym telekomom trudno zniwelować przewagę, jaką zyskał Polkomtel. Nie dysponują bowiem odpowiednim zasobem częstotliwości. To się może jednak szybko zmienić. Jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć aukcja częstotliwości z zakresu 800 MHz, które potrzebne są do świadczenia usług szerokopasmowego internetu właśnie w technologii LTE. Urząd Komunikacji Elektronicznej wystawia na sprzedaż pięć bloków o szerokości 5 MHz. W dokumentacji przetargowej poddanej konsultacjom minimalna cena 5 MHz, czyli połowy pasma przeznaczonego dla jednego operatora, wynosi 250 mln zł. UKE licytuje też znacznie mniej warte częstotliwości z zakresu 2,6 GHz, więc łączny dochód z aukcji szacowany jest na 1,6 mld zł. Pasmo 800 Mhz jest kluczowe dla zapewnienia zasięgu sieci LTE na terenach słabo zurbanizowanych. Dzięki tym częstotliwościom operatorzy będą mogli oferować superszybki internet tam, gdzie do tej pory nie opłacało im się świadczyć tych usług. Patrząc na warunki organizowanej aukcji, największe szanse na zdobycie większości pasma 800 MHz mają Orange i T-Mobile. Jeśli tak się rzeczywiście stanie, to za kilka lat będą w stanie zagrozić Polkomtelowi. Rozbudowa sieci LTE wymaga czasu i środków. Telekomy wydadzą na nią kolejne miliardy złotych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • ~tadeusz(2014-01-30 10:16) Odpowiedz 00

  LTE to porażka. Sieci szkieletowe nie są jeszcze przygotowane na tak duże prędkości a naiwny klient wierzy i kupuje hasła reklamowe.

 • ~tadeusz(2014-01-30 10:20) Odpowiedz 00

  Polecam Orange wysokie gwarantowane transfery (w mojej okolicy miasto około 100000 mieszkańców do 28MB/s - ponad 10MB/s mam zawsze)

 • Michał(2013-12-20 08:01) Odpowiedz 00

  @3

  Dlatego trzeba wcześniej brać wszystko na próbę. Można tak. 7 dni na testowanie.

 • Damian(2013-12-19 08:52) Odpowiedz 00

  W dobie LTE o 3G często się zapomina, a tak naprawdę podejrzewam, ze urządzenia kompatybilne z LTE to zaledwie kilka procent wszystkich, u siebie z kolei największą różnicę odczułem nie tyle po samej modernizacji co po uruchomieniu nadajników pod umt900 (3G nie dość, że szybciej to jeszcze praktycznie wszedzie gdzie potrzebuję)

 • Rafał(2013-12-22 02:55) Odpowiedz 00

  Miałem Orange Free Dom płaciło się koło 40 zł niestety tą opcję zlikwidowali teraz wciskają wszystkim Neostradę cena koło 50 zł więc po skończeniu się umowy rozwiązałem ją i zmieniłem operatora na Vectra i płacę koło 40 zł zmotywowały mnie korzystniejsze warunki.Każdy operator powinien walczyć o klienta a w dzisiejszych czasach internet zaczyna być szybszy i tańszy w ostatniej ofercie z telewizją jest w Vectra tańszy koło 35 zł.

 • dr.ongale(2013-12-19 09:35) Odpowiedz 00

  Orange to shit jakich mało. Rzecznik tej sieci mówi o jakości usług. ma na mysli chyb a byle jakość. ha ha

 • naiwny klient(2013-12-19 22:57) Odpowiedz 00

  Uwaga, Wszystkich przestrzegam przed Polsatem wszelkiej maści.
  To jest największy kanał w jaki wdepnąłem.
  Tragedia i nie można się od nich odczepić.
  Nie spełniają warunków z umowy i nic im nie zrobisz, musisz płacić- możesz nie korzystać. To jest metoda POLSATU -OSTRZEGAM.

 • dr ongale(2014-01-03 03:22) Odpowiedz 00

  Nigdy więcej orange. Jakość żenująca a biuro obsługi doradza mi, żebym przełączył się na 2G w telefonie to wtedy będzie mi to działało.
  Żenada.

 • Jajacek(2014-02-27 12:13) Odpowiedz 00

  Ja używam (zamiast stacjonarnego)HSPA+ w T-mobile i PLUS. I tak: w T-Mobile zawsze (!) 6-12 mb a w Plusie 1-4 mb no ale stacje T-mobile (Networks!) mam bliżej. Film 700 MB w T-Mobile ściąga mi od 9 do 20 minut (nocny transfer bez limitu). Jak uzupełnienie mam tez Aero 2 i tez jest spoko chociaż ma prędkość tylko 0,5 mb. Jest dobrze , polecam!

 • r(2014-01-08 21:09) Odpowiedz 00

  ORANGE jeśli chodzi o Orange Free to już się skończyło. Niestety ale zabiła ich własna popularność. Ciągłe przerywanie, spadki prędkości, przeskakiwanie z HSDPA na WCDMA itd itp. SIEĆ SIĘ NIE WYRABIA - ale ważne że jeszcze sprzedają abonamenty.

 • As(2014-04-15 09:34) Odpowiedz 00

  Orange nabija klientów w butelkę, sprzedają internet "do" 42 Mb/s z urządzeniem które maksymalnie obsługuje do 20 Mb/s. Mam nagraną rozmowę z konsultantem podczas zamawiania usługi kiedy to pytałam o możliwości techniczne urządzenia i zostałam zapewniona, że prędkość 42 Mb/s jest jak najbardziej możliwa technicznie. Faktycznie internet działa z prędkością 2-4 Mb/s, pan w dziale technicznym poinformował mnie że to normalne. Mam inny internet mobilny, umowa do 3 Mb/s i łącze jest szybsze niż to "do 42 Mb/s" z Orange. Absolutnie nie polecam.

 • amadeusz(2014-03-24 12:14) Odpowiedz 00

  ja odradzam korzystanie z firmy orange! brak rzetelnosci i profesjonalizmu! celowo gubia faxy,listy polecone oraz niby nagrywane rozmowy telefoniczne oraz wiadomosci mailowe! pozniej udaja durniow,ze nigdy nic eni dostali i zadnej rozmowy nei bylo! SKANDAL! pomijam juz slaba jakosc neostrady,ktora wiecznie sie zacina,lifebox szajs najwiekszy na swiecie ciagle sie psuje! w ciagu 2 lat mialem wymieniony 3 razy!!!

 • filippo(2014-06-30 14:44) Odpowiedz 00

  Ja też za mobilnym netem nie jestem już kilka razy zawiódł mnie mam stare poczciwe łącze netii, może jeszcze nie jest to 100mb, ale w sumie zadowolona jestem :-) za 20mb płacę 50 PLN

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama